Care becuri tin mai mult?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

Revin un pic la problema mufei H7. La mine cea de pe dreapta s-a dus de tot. La MIT s-au oferit sa imi schimbe farul. Nu multumesc.

Din pacate nici unul din magazinele online care au mufa in oferta nu o au pe stock. In plus am observat ca mufa de la KIA are 3 fire, pe cand cele din comert au numai 2.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Vreo idee de cum as putea sa o inlocuiesc altfel decat a pune letcon-ul pe bec? La ce foloseste al 3lea fir (cel negru)?

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

Pe principiul eu centrez eu dau cu capul am rezolvat problema.

Unul din magazinele online chiar avea pe stoc mufele. Sunt ceramice marca Automax. Pretul este de nimic <15 lei/pereche. Am cumparat si normale si in forma de L. Cele normale nu incap in far.

Pt cine se va lovi de acesta problema:
- este atat de cald in far ca izolatul cu banda se carbonizeaza in nici 2 luni.
- atentie mare: izolatia firelor este foarte dura. Si nici nu trageti prea tare de fire. Eu le-am dezizolat pe cele ale farului cu bricheta. :D

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

este atat de cald in far ca izolatul cu banda se carbonizeaza in nici 2 luni.
Ai izolat/matisat cu banda izolatoare textila ignifuga si s-a carbonizat?
Baga si link catre produs pentru ceilalti colegi ce se vor lovi de aceasta problema.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

link direct
https://bekahort.ro/produs/mufa-ceramic ... 2buc-5027/

Nu am izolat eu, deci nu stiu ce a folosit. Probabil banda normala.
Nici eu nu am avut in garaj ceva mai bun decat un tub termocontractabil. Destul de solid, dar o sa cumpar ceva ignifug si refac izolatia. Il las vreo luna sa vad cum se comporta.
20181221_210131 - Copy.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Ai o poza si cu lipitura pana sa pui tubul contractibil? Stiu ca nu se vede estetica ca inchizi capota dar dupa ce am patit ce am patit suflu si in iaurt. Nu-mi place inaditura aia din tub. Fac o poza sa vezi cum a iesit lipitura la mine (facuta de electrician)?
LE: Presupun ca firele sunt mai lungi acum. Trebuie neaparat sa le protejezi cu ce ti-am zis mai sus. Nu gasesc poze pe net cu lipitura si imbinarea in sine astfel ca o sa incerc sa explic:
doua fire litate puse cap in cap, se intrepatrund litele pana devine un singur fir (infigi unul in altul), le invarti putin sau doar le apropii cat sa vi cu o alta lita pe deasupra si sa le infasori strans, dupa aplici cositorul si tubul contractibil.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

Nu am alta poza. Le-am facut nod pe 2 directii: 1 ca la pantofi si apoi rasucit a.i. daca tragi sa se stranga legatura.


Am gasit si varinata descrisa de tine: pe la jumatatea clip-ului.


Cositor rece (cel in tub care se da cu plensula) nu am in casa. Doar in varianta sarma si n-ai loc cu letcon-ul acolo. Trebuie dat jos farul pt ca ai maximum 5 cm de fir din far.

Merci mult de sfaturi. O sa desfac sa vad cum s-a comportat si refac izolarea cu banda ignifuga.

LE: citind mai atent postul tau, inteleg ca trebuie sa izolez tot firul nu numai lipitura?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Toata suprafata ce este supusa la temperaturi mai mari pentru ca nu mai ai aceleasi dimensiuni ale firelor ca din fabrica si sa dormi linistit. Da la minutul 3.45 dar a sarit peste lita care sa stranga litelele. Lasi cum e in poze si matisezi cu banda ignifuga.

VBB
Posts: 36
Joined: 22 Jan 2018, 23:39
Auto: pro ceed
Location: bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by VBB »

Salut. Am schimbat recent becul de faza scurta pe dreapta cu ce am găsit la peco în drum spre casa, adică Narva. Cel vechi era un philips. Narva da o lumina puuutin mai alba decât philips-ul vechi ce a rămas pe stânga.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Probabil din cauza ca este mai nou sau are o alta temperatura de culoare. oricum Narva am de cativa ani pe masina si nu s-au ars...cei drept modelul interzis pe drumurile publice.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

Poate s-a pierdut mesajul meu: la MIT au acum becuri KIA. La mine pe factura a aparut 50 lei. Dar l-au si montat. Nu stiu cu cat le dau separat. O sa imi cumpar de rezerva la urmatoarea revizie. Eu unul m-am saturat de schimbat becuri din targ.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

M-am lamurit si cu astea Made in Coreea #-o
La ITP becul faza scurta schimbat pe stanga a reiesit ca bate in lateral si mai slab decat cel pe dreapta.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Bate stanga pentru ca asa l-ai montat. Regula e :in ce pozitie il scoti, in pozitia aia il montezi.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

@Ogy
Nu l-am montat eu, l-a montat baiatul de la piese auto care mi l-a vandut.
O sa imi fac timp sa trec pe la mecanicul meu.
Ziua, atunci era noapte si i-am tinut lanterna :mrgreen:
Il schimbam si pe dreapta dar nu avea tubulara #-o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

Am observat ca nu functioneaza pe stânga spate becul stânga jos (bănuiesc că e un stop de pozitie).
@Ogy, ce recomanzi?
M-am cam saturat de "no name-uri"
Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

Totusi nu cumva e proiectorul ceata?😉
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”