Care becuri tin mai mult?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Care becuri tin mai mult?

Post by danycxxx »

Salut. Iarasi mi s-a ars un bec faza scurta. Vreau sa imi iau ceva de tine un timp mai lung. Am avut Osram, ~ 4luni, Philips, ~5 luni, Bosh ~ 7luni. Ce marca de bec imi recomandati? Am vazut ca au aparut philips LongLife EcoVision, care ar tine de 4x mai mult. Nu prea cred, dar as fi dispus sa incerc, insa am gasit pe net de vanzare la noi.

P.s. Timpul cat mai tinut becurile e masurat pana la arderea primului din set. Eu merg cam 1 h /zi, 20 zile/luna cu faza scurta aprinsa.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Vincze Szilard »

sincer nu stiu ce sa spun, cele originale m-au tinut 3 ani jumate (ambele deodata s-au dus), dupa care am pus din alea romanesti cu 10 lei bucata si m-au tinut fix o saptamana (ambele s-au dus deodata) de o luna sunt cu 2 osram-uri cu 25 lei bucata, sunt curios cat o sa ma tina, eu personal nu am experienta sa iti spun care cat o sa tina, dar daca ma tina un an de zile atunci o sa fiu multumit de osram-urile astea.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by quelloo »

cred ca tine de noroc...
poti sa ai becuri de 5 lei sau de 200 si nu-ti garanteaza nimeni ca te tin mai mult decat altele...
io am, cred, de aproape 2 ani niste becuri care au costat cam 7 lei (parca asa mi-a zis taicamiu) si nu s-au ars.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by mrs »

Narva 15lei.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Alea stoc tin cel mai mult.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Nesta3 »

Xenon si terminati balciu 8) ...De 5000k ....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Boby

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Boby »

Care xenon nesta? Nu observi ca tot mai multi isi dau jos chinezariile de xenoane si le pare rau ca au ramas si cu gauri in faruri? Apoi sunt si ilegale.
Cele mai bune becuri pentru faza scurta si lunga sunt Narva 50% Power Plus le am de peste 2 ani si sunt bune. Made in Germany.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Vincze Szilard »

si pe osram al meu tot made in germany scrie, acuma sa vad cat o sa tina, dar oricum o sa imi mai cumpar inca 2 de rezerva, tot din locu ala cu 25 de roni bucata
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Nesta3 »

Fiecare cu parerea lui...Sincer am vazut mai multi care au dat jos becuri halogen arse(seturi) si care s-au plans si se plang in continuare de fiabilitatea acestora, decat cei care si-au dat xenoanele jos...Garantez ca un kit xenon, sa zicem de 5000k,va tine cel putin 3 ani si in plus nu vor fi probleme cu politia,avand aproximativ aceeasi culoare ca un bec halogen...Nu sunt nici pro dar nici contra halogen/xenon, dar pe unde citesc, toti zic ba ca sunt chinezarii ieftine si proaste,ba ca sunt ilegale(desi, chiar nu am auzit de vreo problema cu politia),ba ca nu treci ITP-ul, dar nici unul nu a incercat un kit xenon, ci dimpotriva schimba pe banda rulanta becuri halogen..
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Vincze Szilard »

si ce pret are un kit de xenon??? asa de curiozitate

eu am gasit asaceva
http://www.xenonbonima.ro/index.php?pag ... 8&categ=42
si sigur sunt si mai scumpe de asta,
si de 2 bulioane imi schimb la becuri de 25 de lei bucata (4 seturi a cate 2 becuri), daca fiecare set ma tine 1 an atunci eu zic ca tot in castig sunt.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Nesta3 »

Cam intre 150-200 lei pt un kit xenon de 35w h7...Daca nu te deranjeaza sa tot schimbi nu pot sa ma impotrivesc.:D...Asa ca fiecare face cum crede ca e mai bine...eu consider ca am facut o alegere f buna cu xenonul din urmatoarele motive:
-mai fiabil
-se vede mult mai bine decat un halogen(exceptie pe ceata unde nici proiectoarele nu fac mare lucru)
-daca ar fi probleme cu Itp-ul se pot da jos la fel de usor precum schimbarea unui halogen
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by quelloo »

hai sa ma bag si io.. cel mai zgarcit dintre zgarciti :p...

3 ani jumate - 73000 km => cost becuri = 14 lei
merg bine mersi, vad f bine, pot sa ies din tara fara sa mai schimb nimik :p si nu ma injura aia cu ochiii mai sensibili :)

acum nu ma intelegeti gresit... daca masina ar fi avut din fabrica.... nu as fi zis nu :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by GabiA »

Putin offtopic. Foarte enervant xenonul pus pe far fara lupa, operatie efectuata de cele mai multe ori in spatele blocului. Bate total aiurea si te orbeste! Lucrurile stau total alfel daca vine montat din fabrica si mai ales pe o masina scumpa.

Ontopic, eu am de aproape un an Osram NB si au costat 120 ron. Stiind ca nu au o viata foarte indelungata, le-am folosit doar noaptea si in extraurban. Estimez ca au cam 6000km. Deocamdata rezista :mrgreen:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Stefan47 »

Nu faptul ca e montat in spatele blocului e enervant si deranjant, ci nereglarea acestora dupa montaj duce la injuraturi din partea celorlalti. Un kit de xenon pus pe faruri cu oglinda si reglat e imposibil sa deranjeze.

Ca si fiabilitate, nu mi se pare diferenta mare intre xenon si halogen. De exemplu, halogen philips pe alta masina tocmai am trecut la a 3-a pereche in 5 ani, iar pe ceed sunt la a 2-a instalatie in 4 ani. Dupa cum ti-e si norocul...nu e regula.

Eu l-am luat pt vizibilitate, care este mult, mult imbunatatita noaptea.

Bine, fiecare alege ce doreste pt masina lui, eu personal sunt pt xenon, chiar si asa, pus pe farul cu oglinda. Reglajul conteaza!

P.S. Offtopic....In schimb, sunt total impotriva xenonului pe proiectoare! NU faceti asta!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by patton »

eu le am inca pe cele originale, septembrie 2008.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Generalităţi”