Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
valentinv
Posts: 53
Joined: 15 Dec 2007, 20:45
Auto:
Location: Bucuresti - Campulung

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by valentinv »

Reparatie ieri la Mit Motors :kit reparatie caseta directie +bucse bara stabilizatoare fata.
Parca nu mai zdrangane dar oricum eu stau cam prost cu sesizarea zgomotelor.
CEE'D 1.4 LX BEST pewter beige

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

pana acum mi au trimis datele 2 colegi carora le multumesc.sa inteleg ca doar noi 3 am avut problema cu zgomotul?
SAAB 9-5

valentinv
Posts: 53
Joined: 15 Dec 2007, 20:45
Auto:
Location: Bucuresti - Campulung

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by valentinv »

Am trimis PM ,datele au fost transmise si catre OGY .
Multam
CEE'D 1.4 LX BEST pewter beige

nemesysro
Posts: 2
Joined: 25 Mar 2013, 20:48
Auto: kia ceed sw

Troncanit volan

Post by nemesysro »

Va salut dragi forumisti !

Am o Kia Ceed SW din 2008 cu care nu am avut probleme pana acum (am 45.000 de km si pana acum nu am schimbat decat o bieleta), per total sunt foarte multumit de masina.

Ca sa incep cu inceputul, cred ca acum vreo 2 ani am inceput sa aud la volan un troncanit infundat care se intampla foarte rar si imi era greu sa-l reproduc. Cand am fost cu masina la revizie, am mentionat acest troncanit dar nu s-a detectat nici o problema. Din pacate, azi cand am plecat de la munca am sesizat ca atunci cand dau de volan stanga / dreapta, a inceput sa troncane. Din ce am citit eu pe aici, teoretic ar fi o problema din coloana de directie si as vrea sa stiu cum s-a rezolvat problema pentru alti posesori de kia care au intampinat o problema similara.

Multumesc mult,
George.

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Troncanit volan

Post by Bonzai2 »

Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

nemesysro
Posts: 2
Joined: 25 Mar 2013, 20:48
Auto: kia ceed sw

Re: Troncanit volan

Post by nemesysro »

Mersi mult Bonzai !

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ceedro »

Am scapat astazi de clampanit,o alta masina! =D> :D S-a schimbat piesa din poza, garnitura din cauciuc de la coloana de volan,numai trancane nimic. Pentru cei interesati,din zona Braila-Galati, va pot da pe private datele mecanicului minune,cu care m-am imprietenit si la care o sa mai apelez si cu alta ocazie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Dannyboy »

Daca nu te superi, cat a costat cuplajul?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by FURNICA »

Salut ,

Piesa de mai sus se numeste cuplaj flexibil , nu sunt pentru comercializare , se foloseste doar in cazul reparatiilor in garantie ,pret intre 3 si 5 lei ,manopera aferenta inlocuirii fiind de 1.3 ore .

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ding »

FURNICA wrote:Salut ,

Piesa de mai sus se numeste cuplaj flexibil , nu sunt pentru comercializare , se foloseste doar in cazul reparatiilor in garantie ,pret intre 3 si 5 lei ,manopera aferenta inlocuirii fiind de 1.3 ore .
Draga FURNICA, sa intelegem din mesajul tau ca pentru cei care nu mai au masina in garantie cuplajul flexibil nu este accesibil a fi cumparat ?! Nu ma mai mir pentru ca m-am obisnuit cu sloganul "THE POWER TO SURPRISE"! :evil:

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by psystem »

Se aduc si la magazine de piese auto. Pretul este 8 lei plus TVA.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ceedro »

10 lei,se poate cumpara dupa cum se vede in poza de la orice reprezentanta hyundai ori kia,codul e acela.

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by bubu »

minunea aia de cupla mie mi-a fost schimbata de trei ori la service in constanta si inca odata in bucuresti...fara a rezolva zgomotul nici macar 1 km...cine nu ma crede...fac poza la cartea de service...mie logica imi spune ca daca schimb o piesa si problema este tot acolo,nu este piesa aia de vina...dar se pare ca cei de la reprezentante nu imi impartasesc logica.un coleg si-a rezolvat problema la un service de cartier,nu stiu exact cum...o sa ma interesez,la un cost de aprox 350 lei,si dupa 30000 km zgomotul nu a revenit.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by psystem »

Chiar te rugam. Poate asa ii dam de cap o data pentru totdeauna. Pana acum avem 2 solutii "aftermarket" de aplicat pentru cei care au iesit din garantie.

PS: nu ca as fi carcotas, insa sigur ti-au schimbat piesa respectiva cei de la service?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Clampanit volan sau caseta directie

Post by tomas_dan84 »

Am intampinat si eu multe probleme la caseta de directie si la coloana de volan. Am reparat o data caseta de directie cu chit, apoi am schimbat-o cu totul, pe care dupa 15k am reparat-o si am schimbat si coloana de volan. Din discutiile neoficiale cu service-ul schimbarea unei casete pe garantie se face nu cu una noua ci cu una reconditionata. La fel se intampla si cu coloana de volan, turbina si alte piese ce pot fi reconditionate. Eu am stat doua luni cu masina "pe bara" ca am avut un fluierat la turbina, am schimbat-o pe garantie si dupa 4 luni s-a rupt axul la turbo si aflat di surse sigure ca nu a fost schimbata ci reconditionata. Am pus una achizitionata din alte surse si merge struna. Faza cu un milion de ani garantie e frectie. P.S. cine vrea sa scape de problemele de directie si isi inlocuieste piese din buget nu pe garantie sa nu comande piese de pe seria de caroserie ci de pe seria unei masini care a venit echipata cu roti pe 17 inch. Sunt alte piese si va pot comfirma ca sunt mult mai fiabile.

Post Reply

Return to “Generalităţi”