Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

eugenflorinmanea wrote:700 s-ar putea sa includa si manopera.Dar vezi ca nu cumva sa trebuiasca si coloana volan.
Tocmai de asta o sa ma duc inainte la un alt service. Nu stiu de ce dar am sentimentul ca au facut ceva inadins pe-acolo de se misca atat de greu volanul... Poate ca aberez, dar ma simt in pericol cand merg cu masina pe strada. De atunci am facut ~600 KM (de nevoie) si pe intreaga distanta am simtit volanul greu. Aseara era sa fac si accident: din cauza volanului greoi era sa intru in ala din fata mea cand a franat brusc. Eu am tras stanga sa ma feresc dar unghiul a fost prea mic - drept urmare am avut noroc ca am avut viteza de reactie si am mai tras inca o data de volan stanga la timp...
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ionutz »

Volanul se mișcă mai greu pt ca au strans putin mai mult un șurub la caseta (eu am stat lângă mecanic când mi-a schimbat kitul si am vazut toate reglajele). Cu timpul se va lăsa. Prețul de 700 lei este cu manopera inclusa, sunt sigur 100%
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by BAU »

@Ahyle: Cind se umbla la caseta de directie si se stringe acea piulita , un mecanic isi da seama daca reglajul este corect ( emipric) , tragind de cremaliera ( cu volanul decuplat) si aceasta se deplaseaza stinga, dreapta dar totusi cu putina forta. Daca totusi frecarea este prea mare , se compenseaza acest lucru prin recalibrarea servodirectiei electrice. Acest lucru se face din soft ori de cite ori se lucreaza la caseta de directie sau se regleaza unghiurile directiei. Calibrarea se face si in functie de anvelope . Pentru 17" este alt reglaj.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

@all Multumesc pentru sfaturi/informatii - foarte utile.
O sa procedez cum spunea un coleg mai sus: ii intreb mai intai daca imbunatateste ceva kitul asta de reparatie. Daca raspunsul e afirmativ sau macar ca sunt in siguranta 100% cu acest kit, atunci o sa aleg kitul. In caz contrar, o sa fac un efort sa imi cumpar caseta nou-nouta si o montez intr-un alt service, unde manopera sa fie ceva mai mica.
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Nu imbunatateste cu nimic kitul functionarea NORMALA a casetei/directiei. Scapi de sunetul ala doar. Daca traiesti cu el (sunetul) poti sa mergi in siguranta cu ea pana la pensionare.

bizrox
Posts: 1
Joined: 16 Apr 2014, 12:51
Auto: nu este cazul

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by bizrox »

Va salut. As vrea sa va cer un sfat.

In viitorul apropiat as dori sa imi cumpar o masina SH si ma inclinam spre i30 sau kia ceed, motorul de 1.6 diesel. Avand in vedere ca sunt aceleasi masini doar caroseria difera, am observat ca multi se plang de aceasta problema din fabrica, cu coloana de volan sau caseta de directie(nu prea ma pricep).

Multi de pe forumul hyundai m-au sfatuit sa nu cumpar i30-ul din cauza acestei probleme.

As vrea sa stiu ce parere aveti despre achizitionarea unui kia ceed.

Multumesc
Last edited by bizrox on 16 Apr 2014, 13:31, edited 1 time in total.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Vincze Szilard »

parere personala, idem, dar nu din cauza coloanei de directie ci al motorului si cutiei de viteze.
vezi la topicu asta: viewtopic.php?f=4&t=8196&hilit=trepidat&start=240
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by quelloo »

eu zic sa ignori ce zice Vincze mai jos daca vrei diesel.
sunt destui care au motorul asta si nu au avut probleme cu nimic.
doar sa nimeresti una ingrijita si fara bube ascunse.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

Si eu zic la fel. Eu am si ceed si i30 si sint super multumit de ambele. 1.6 crdi e un motor foarte bun iar referitor la clampanit ceed ul are 7 ani si 90.000 km fara nici un fel de greieras clampanit bazait sau alte zgomote.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

EU am 1.6 benzina si nu intampin problema cu tremuratul.
Intr adevar problema cu directia- caseta de directie - se cam manifesta la 80% din posesorii Kia Ceed dar nu e o asa mare problema- in speta daca prinzi masina sa mai ai garantie - se rezolva pe garantie fara probleme; iar daca masina nu mai e in garantie, costul e in jur de 2,000 lei.
Teoretic odata reparata caseta n ar trebui sa iti mai faca probleme. EU am facut reparatia pe garantie la 60,000 km- acum am 98,000 si nu am mai avut probleme.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by panzer »

Ogy wrote:Nu imbunatateste cu nimic kitul functionarea NORMALA a casetei/directiei. Scapi de sunetul ala doar. Daca traiesti cu el (sunetul) poti sa mergi in siguranta cu ea pana la pensionare.
Si jocul din roata? Si cu ala poti trai pana la pensie? (sunt novice in mecanica - nu intreb la modul perorativ).

Acum sunt f suparat pe cei de la IMG, pentru ca am fost cu 1 luna inainte de expirarea garantiei la ei reclamand zgomotele la directie si n-au vrut sa schimbe nimic. Sunt suparat si pe mine ca nu m-am ratoit mai tare la ei. Dar asta e. Pregatesc 2000 lei si nu mai trec pe la ei neam.

PS: la fel mi-au facut si cu CDP care se bloca cu CDul inauntru. Reset si "uite ca merge". Dupa o saptamana la fel, pana au trecut cei 3 ani.

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

Eu m-am mai gandit si dat fiind ca pretul unei casete de directie noi nu e asa scump (la kingauto.ro e undeva la 1150 lei) o sa iau caseta cu totul.Sincer prefer sa dau 1400 pe cutie+manopera decat 700 pe un kit care rezolva partial problema. In sensul ca repara doar anumite piese, dar piese celelalte pot ceda oricand ca doar sunt din 2008 pe masina :).

Cel mai probabil o sa fac inlocuirea casetei + revizia de 90k in alta parte decat service-urile Kia.
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

panzer wrote: Si jocul din roata? Si cu ala poti trai pana la pensie? (sunt novice in mecanica - nu intreb la modul perorativ).
Te-as ruga daca ma citezi, sa citesti si ce citezi!
NORMAL scris cu litere de tipar inseamna ca masina functioneaza in parametrii, doar ca se aude un sunet la virare (clanc, clinc etc)
kitul te scapa de sunet, daca ai joc, nu stiu!
Nu stiu cati isi fac geometria dupa ce ies din fiecare iarna?!

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Vincze Szilard »

sincer, eu in 5 ani jumate nu am facut niciodata geometria la roti. :)
mie mi se pare normal ca la revizie ar trebuii sa iti faca ca doar de aia e revizie nu doar sa schimbe nistre filtre si ceva ulei, ci sa faca si geometria si sa nu te mai plimbi in alte service-uri in timpul anului pt ale probleme decat o date pe an la revizii, asa mi se pare normal sa fie.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by GabiA »

Vincze, si eu consider ca dupa o revizie, la "reprezentanta", nu ar trebui sa mai ajungi in service pt un an de zile, dar pana acum am tot avut intamplari:
-am schimbat placute la 2 luni dupa revizie(erau terminate rau)
-au montat placute noi pe discuri care, de fapt, erau ovalizate.
- eu a trebuit sa aflu ca sufla pe la legatura toba-racord flexibil si sa-i anunt, desi problema cred ca era vizibila de ceva vreme.

In principal, ii doare la basca, nu-i intereseaza sa faca o inspectie masinii.
Azi am descoperit si ca ambele burdufuri de la planetare sunt slabite si arunca vaselina pe acolo + discuri spate pe duca, desi acum 3 saptamani masina a fost la ei, ridicata pe elevator!

Ar trebui sa fie mai atenti, ceed-urile vandute foarte bine in 2007-2008 cam ies din garantie si din modelul nou au vandut f putine. Si daca nu-si pastreaza clientii actuali, s-ar putea sa fie niste probleme.
Nu vreau sa ma gandesc la ce smecherii se mai fac cu schimbul de ulei sau piese.

Scz de offtopic
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

Post Reply

Return to “Generalităţi”