Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by belghiru »

cattalin125 wrote: 05 Jan 2018, 17:32 Varianta 1: sa folosesc un kit de reparatie caseta directie (am inteles de la MIT Baneasa ca este vreo 700 lei fara manopera)
Ai primit oferta pe hartie? Manopera e 2,7 ore. Nu are cum sa fie 700 lei doar manopera la kit. Nu ma pricep dar nici manopera la inlocuire parca n-ar trebui sa fie mai mare decat la reparatie. Vorbeste cu L. Trusca.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by xp »

Depinde ce piese din kit se schimba.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by belghiru »

Zgomotul a reaparut si am aflat ca nu au fost schimbate toate piesele. De ce nu, ei stiu. Urmeaza sa intre din nou in reparatie. Service-ul acopera manopera si piesele schimbate initial (daca s-au defectat) iar eu piesele neschimbate atunci (cica 900 lei - exagerat dpmdv).
Am primit oferta de caseta noua la 1250 lei (OE) de la concord.

@cattalin125 Tu ce ai facut si cum se comporta?
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Dar ce ai schimbat de 163 lei Belghiru?

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by belghiru »

Pai pe factura apar 4 repere bucsa caseta ceed, bucsa caseta dir, arc caseta dir, bucsa caseta dir.
Eu doar am lasat masina dimineata si am luat-o seara. Decizia asupra pieselor necesare le-a apartinut in totalitate.
In fine, in afara timpului pierdut nu am nimic de reprosat la adresa service-ului. Desi masina are peste 10 ani eu ma duc in continuare la ei si pt placutele de frana
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Nu am zis ca sa nu te duci doar intrebam de ce piese au schimbat.
Pai si dupa ce ai luat masina ai simtit vreo diferenta? Ce simptome avea?

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by belghiru »

Era f ok. Am testat o si unde ii placea cel mai tare...la sinele de tramvai :). Suna ca o masina noua.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

cattalin125
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2018, 17:05
Auto: kia
Location: bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by cattalin125 »

belghiru wrote: 15 Jul 2018, 19:26 @cattalin125 Tu ce ai facut si cum se comporta?
Pana la urma am optat pentru varianta de a schimba caseta de directie cu una TRW cumparata de pe epiesa cu 950 lei la care s-a adaugat manopera la un service al unui prieten 200 lei si geometria la autosoft (fata-spate) 220 lei.

Pana acum am facut 10.000 km cu noua caseta si nu am probleme, sunt multumit.

Am preferat sa nu o reconditionez pe cea veche stiind cum sunt mecanicii...m-am gandit ca in fabrica se verifica mai bine standardele de calitate chiar daca am stiu ca este tot una reconditionata.

Mi s-a cerut garantie de 350 lei cand am cumparat caseta de directie si am primit banii inapoi cand am adus caseta veche (stricata).

Precizez ca piesa veche avea tot sigla TRW.

Mișa
Posts: 1
Joined: 25 Aug 2018, 14:48
Auto: Ceed
Location: Botosani

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Mișa »

Am cumpărat și eu de curând un ceed de 1,6benzină, 2008 , 150000km. In probe nu am remarcat probleme la casetă doar volanul se misca puțin mai greu........dar dupa 500km zgomot la drumuri denivelate sau pietriș, pocnituri in volan in special pe loc cu mișcari bruște. La prima verificare : a fost strâns prea mult "șurubul"de reglaj al casetei de directie pt a ascunde problema. Saptamana viitoare o las in service sa vedem ce se poate face, casetă recondiționată 900-1100, dar după ce am mai citit pe aici ....pot fi defecte și la coloana de direcție. Sper sa se rezolve cu niște costuri decente.

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ursulake1 »

Eu aveam clampanit cand luam stanga dreapta pe loc.Bieletele de directie erau ruginite si coapte. Pe langa bieletele de directie, am gresat si caseta, era uscata rau.
Inca mai am ceva clampanit pe undeva, probabil trebuie sa schimb acele bucsi ale casetei pe care le-ati enumerat mai sus.
Numai bine,
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by panzer »

S-a mai lovit cineva intre timp de reparatii ale casetei de directie?

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by cristianst85 »

Salutare.

A reușit cineva să repare coloana de volan, mai precis să înlocuiască acea bucșă neagră de cauciuc/tefon (sau ce material o fi)? Dacă da, ați făcut-o în regim propriu sau în service?

Relativ recent a apărut (de fapt cred a început să se agraveze treptat) și la mine problema cu volanul care clămpănește când fac stânga/dreapta peste punctul 0. Eu am constat problema când am rămas fara ESP și mi s-a aprins martorul roșu de EPS (Electric Power Steering).

Cod de eroare: C1259 (Angle sensor fault)

Mulțumesc.
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

Post Reply

Return to “Generalităţi”