Martor combustibil - cantitate ramasa

Forum cu de toate despre Kia cee'd
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by quelloo »

si la disesel apar liniutele alea cand scade sub 50km ramasi.
io 80 din timp cat merg prin bucuresti cu ea e cu becul aprins. pe la un consum de 8 se aprinde cand mai pot sa fac 80 de km dar nu ia consumul de pe calculatorul de bord pentru calculele astea, cred ca isi face singur un consum separat pe ultima distanta mai mica pe care ai mers. mie unu mi s-a aprins becul o data cand mai puteam sa fac 150 de km eram langa Buzau (mihailesti am impresia) si am ajuns cu ea pana acasa in Titan. liniutele aparusera cand eram in afumati.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by neagu_bwf »

1.4 benzina 109cp, pro_ceed
La iesire din bucuresti spre Targoviste se aprinde becul...
merg lejer 90 100 pana la targoviste si alimentez cu 49,6litri FULL !!!
deci cantitatea care mai ramane in rezervor cred ca e de vre-0 7-8 litri
pana acum nu am ramas niciodata fara benzina

aaa si inca ceva pe drum aveam range 0 , dupa care am mai mers vre-o 30km
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by quelloo »

nu arata sub 50 de km. la 49 deja ai liniutele alea.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by AlinC. »

Comparati consumul mediu real pe un plin (facut pe hirtie) cu cel afisat pe CB. S-ar putea aici sa fie raspunsul.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by FLOPY »

Consumul calculat pe hartie se cam pupa cu cel dat de CB. Ceea ce arata CB ca si KM ramasi de parcurs este o estimare pe care o face CB-ul in functie de un anume consum obtinut anterior. Cert este ca nu are legatura cu AVG-ul pt. ca daca il resetezi nu se modifica nr. de km ramasi de parcurs. Nu ati observat urmatoarele 2 fenomene ?
1. Mergi cu masina la un drum lung, dupa care faci plinul si iti arata ca poti parcurge sa zicem 650km. Dar tu incepi sa te fatai prin Bucuresti si observi ca acel numar scade drastic, desi nu ai parcurs foarte multi KM.
2. Invers, dupa ce mergi prin Bucuresti si iesi la drum lung, nr. de KM ramasi de parcurs creste la inceput si dupa aceea incepe sa scada.
CB-ul calculeaza cati KM mai poti parcurge cu benzina-motorina pe care o ai in rezervor in functie de anumiti parametri dar nu poate calcula exactitate pt. ca acei parametri se modifica foarte des. De aceea se numesc KM estimativi de parcurs. Plus de asta, si CB-ul si indicatorul de combustibil sunt setate sa-ti arate mai putin decat cantitatea reala de combustibil pt. a-si lua o marja in locul conducatorului.
La cee'd-ul meu se aprinde becul la benzina cand mai sunt 10-12L in rezervor.
La Loganul diesel de la munca se aprinde becul la 5-6L.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by bubumisu »

De acord cu FLOPY in privinta preciziei CB-ului.
Am avut situatii in care de exemplu CB-ul imi mai arata ca pot sa merg 67 km, intamplarea a facut sa am de parcurs un traseu dus-intors scurt de 16 km (plecat din parcare, fara a astepta prea mult sa se incalzeasca motorul deoarece erau grade cu plus afara, fara a reseta CB-ul, cu iesire rapida din oras si mers cu 60 respectiv 90-95 km/ora) si la intoarcere imi arata ca mai pot merge fix 50 km 8) .
Si de asemenea (mai ales ca pun benzina de obicei de un scuipat sau cel mult doi :mrgreen: ) sa imi arate la un moment dat ca mai pot merge 50 si ceva km in momentul alimentarii (socoteala de a CB-ului dupa ce inainte de alimentare arata sub 50 km, adica "Km_ _ _ _", dar fara a merge prea mult sub limita de 50 km), ca dupa "asezarea" combustibilului pe fundul rezervorului sa creasca nr de km pe care il mai puteam parcurge si/sau sa nu se modifice o perioada de timp, sa ramana blocat la un nr de km, pentru ca apoi dupa un anumit nr. de km sa scada brusc la probabil, estimativ, o valoare reala (ma refer la nr de km care mai pot fi parcursi). :wink:
Ideea e ca in mod normal, dupa un traseu mai lung, mers in conditii de trafic aproximativ constante, scaderea nr.-ului de km care mai pot fi parcursi se cam pupa cu km reali care se parcurg. In momentul in care ii dai talpa, nu numai ca se aprinde mai repede martorul combustibil, dar si nr de km care mai pot fi parcursi se modifica mai repede.
Deci CB-ul lucreaza destul de precis, nu? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

nick1784
Posts: 26
Joined: 30 Jul 2011, 09:04
Auto:

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by nick1784 »

Abia am achizitiona un ceed, si sunt un pic nedumerit in privinta volumului rezervorului.

Prima data, ajunsesem pe rosu, Range - 55km, consum 9.5 - au intrat 42 litri.

A doua oara, ajung iar pe rosu, Range _ _ _ si am mers inca vreo 7-8 km asa, si mi-au intrat 44 litri.

Pana la urma, cati litri incap in rezervor? Eu stiam de 53. Numai ca oricum as calcula, parca nu ajunge la 53.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by Vincze Szilard »

in moment ce ti se aprinde becu mai ai cam 8-10 litrii in rezervor, daca ttu faci plinu atunci 53-(8-10)=43-45 litrii deci esti cam peacolo, daca insisti la pompa atunci intra mai mult, eu ii dau pana la grumaz cand plec la drum lung.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by bubumisu »

@nick1784
Daca nu mai indica CB-ul (Km_ _ _), mai intra in jur de 52-54 litri daca ai rabdare (ultima oara cand am facut testul nu mai indica km-trii si au intrat 54 de litri.
Daca mergi pe vapori, cu siguranta vei baga 60 de litri, cu tot cu conducte :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by doio77 »

Salutare, am o problema la rezervor cred. In weekend am ajuns pe rosu la destinatie. Am pus 38l motorina, după 25 km am mai pus inca 10l. Cand am alimentat imi arata ca mai merg cam 90km. Sa zic ca mai ramasese in rezervor 5-6l de motorina. Liniuta de la rezervor este sus de tot dar computerul de bord imi indica ~600km ca merg cu motorina din rezervor si tot scade. Cum este posibil sa merg doar atat cu un plin la diesel? Nu trebuia sa merg minim 800km? Nu am forjat-o sau sa pun greutate.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Sa fii sigur nu mai pune in rate, pune odata plin, si dupa vezi cat arata, nu sunt singur dar din cate stiu ala iti arata bazat pe o medie din ultimii nushcati km sau minute, deci e f posibil sa fie autononia de oras.... Iar atunci nu ar fi rau 600 cu un plin.
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by quelloo »

doio77 wrote:Salutare, am o problema la rezervor cred. In weekend am ajuns pe rosu la destinatie. Am pus 38l motorina, după 25 km am mai pus inca 10l. Cand am alimentat imi arata ca mai merg cam 90km. Sa zic ca mai ramasese in rezervor 5-6l de motorina. Liniuta de la rezervor este sus de tot dar computerul de bord imi indica ~600km ca merg cu motorina din rezervor si tot scade. Cum este posibil sa merg doar atat cu un plin la diesel? Nu trebuia sa merg minim 800km? Nu am forjat-o sau sa pun greutate.
stai linistit, e range-ul calculat la un consum mai mare (ceva km inainte sa fi alimentat) d-asta se vede asa.
si mie inainte sa plec weekendul trecut, la cam aproape 60 de litri in rezervor imi arata vreo 612 km de facut iar cand eram pe la Tg Jiu tot cam 600 imi arata ca mai pot face, pana la urma am facut in total 900 km cu plinul asta. (la consum de 6.5)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by doio77 »

Problema e ca la mine a inceput sa scada din cei 600km. Consumul mediul l-am resetat in afara localității. Când am ajuns in bucuresti îmi arata 5.5%.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by quelloo »

nu cred ca se ia in calcul de cand il resetezi. iti calculeaza ramasul ala pe consumul cu ultimii km inainte sa alimentezi. daca ai apucat sa mergi prin bucuresti si cativa km atunci clar nu foloseste media aia de 5.5
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Martor combustibil - cantitate ramasa

Post by quelloo »

Azi am alimentat pentru concediu.plin facut de la bec aprins si aprox 60km range ramas (cam 4l ramasi in rezervor as zice).
58,63l - 393.99ron
Range-ul e de 692km acum.cand am parcat, am desfacut capacul de la rezervor si se mai asezase putin motorina inauntru incat eu zic ca mai intrau cam 2 l pe teava pana la maxim maxim :p. Daca adun 4l initiali cu 58.63 si astia 2l si ceva ajung la o valoate de aproximativ 65l :D
IMAG1808.jpg
IMAG1807.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”