Crescut consumul, nu are putere

Forum cu de toate despre Kia cee'd
andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Crescut consumul, nu are putere

Post by andreif »

De ceva timp mi se pare ca a crescut consumul, plus ca masina parca nu mai are putere. La deal cel putin te apuca plansu. :( Apas acceleratia si nu se intampla nimica.

De la ce ar putea fi? Filtru de aer? Se curata cumva admisia? Sau clapeta de accelaratie? Trebuie curatate injectoarele?

Pe tester nu da nici o eroare. Consumu e in jur de 7 in afara si 13 in oras oricat de lejer as merge. Inainte imi lua 5.6-6 afara si max 10 in oras, chiar si asta iarna. :( La instant arata si 27-30, si asta la accelerari normale. Vreau doar sa revina cum era acuma cateva luni. [-o<

Motorul e 1.4 benzina.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by quelloo »

revizie cand ai facut ultima data? bujii cand ai schimbat?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by andreif »

Acuma cateva luni am schimbat bujiile. cateva luni era o placere cum mergea si cat consuma masina. reviziile is facute conform planului de service.

am incercat metoda "dat in gura" da nici un efect. peste 170 nu urca :( , plus ca ajunge greu tare la viteza asta.
in trecut ajungea lejer la 180.(mereu ii dadeam la frum lung, sa vad daca mai poate).

am incercat toate benzinele si e la fel.

consumu de 7 afara e cu mers linistit, constant, si fara sa depasesc 100 km/h. in trecut imi lua 5 si ceva daca mergeam asa linistit.

andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by andreif »

Sa incerc cu un spray de senzor maf? da cum ajung la senzoru asta? :shock:

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by quelloo »

io as zice sa mergi in service sa nu fie ceva din computer
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by Dannyboy »

Ia vezi cum faci cu sprayul ala. Mai stiu pe cineva p-aci care si-a facut-o cu mana lui. Nu cauta postari, omul m-a contactat in alt mod, dar de fiecare data dupa ce o comitea.
Si mai e o chestie care pe mine ma deranjeaza. La profil nu se poate pune locatia, sau este informatie clasificata? Noi, la intalnirile saptamanale, nu doar bem (mai mult eu). Mai facem si ceva mentenanta.Dar stim unul de altul, pe unde stam, la ce ne pricepem, chestii care se numesc generic socializare.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Ioan Baranovschi
Posts: 20
Joined: 25 Jun 2008, 11:01
Auto:
Location: Sighetu Marmatiei

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by Ioan Baranovschi »

Fara suparare ,Dannyboy are dreptate. Model ...1,4.......locatie......ODO.....ceva acolo .Poate ajuta. Sfatul meu este SERVICE. Drum bun !
cee'd 1,4 GSL

Boby

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by Boby »

Parerea mea ca cel mai bine e de facut un test al parametrilor pe laptop. Se conecteaza laptopul cu programul de diagnoza la locul de sub capota unde scrie diagnoza, se testeaza si se afla problema. Unele service-uri pentru Kia chiar fac lucru asta gratis, oricum nu costa mai mult de 100 lei, cu siguranta.
Succes.

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by alimos »

Poate spun prostii,dar mie imi miroase a sonda Lambda.Curios ca nu se aprinde nimic la bord,insa amestecul bogat ar trebui sa fie semnalizat prin check engine.La esapament scoate fum la reprize de pedale succesive (spritzuri)?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by Ogy »

Da-i in goarna o perioada, mergi subturat (depuneri de calamina). Schimba doar peste 5000 ture.

andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by andreif »

Ogy wrote:Da-i in goarna o perioada, mergi subturat (depuneri de calamina). Schimba doar peste 5000 ture.
Am incercat deja metoda asta. rezultatu e ca ma oftic si mai tare ca nu mai are putere, plus consumul enorm.
sa caut sa curat injectoarele cu ultrasunete? am pus benzina doar de la benzinarii. :shock:
ma enerveaza fiindca inainte mergea perfect.

nu sunt din bucuresti, asa ca nu pot veni la intalniri.

in continuare astept sfaturi.

alimos spui ca e consumul prea bogat? nu pot sa resetez cumva tot calculatorul?

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by alimos »

Daca motivul ar fi cel invocat de mine,singurul remediu este inlocuirea. Sonda lambda măsoară cantitatea de oxigen din gazele evacuate şi trimite semnalul către unitatea de comandă a motorului ECU Semnalul este utilizat de aceasta pentru a regla exact amestecul aer-combustibil la nivelul optim pentru o eficienţă şi o durată de viaţă maxime ale catalizatorului. O sondă lambda uzată poate cauza un consum excesiv de benzină, emisii de noxe crescute (te intrebam si de fum si nu ai raspuns), uzură excesivă a catalizatorului şi scăderea performanţei motorului(adica nu mai trage).De asta spun eu ca e posibil sa fie de la ea.Oricum,bajbaiala asta nu e productiva.Un test pe calculator,daca e citit si interpretat de un priceput, nu poate sa greseasca.Mergi in service,pentru ca rezolvarea unei astfel de probleme la un motor din generatia asta nu se rezolva intotdeauna numai prin curatare sau resetari.Ne spui verdictul...ca asa-i frumos :wink: .In opinia mea,nu ai gresi deloc sa ii soliciti meseriasului,in cazul unui diagnostic de genul "n-are domn'le nimic",un print screen dupa ecranul laptopului cand vizioneaza performantele motorului.Ia un stick la tine.Nu de alta,dar poate il trimitem pe undeva unde stie cineva sa interpreteze...
Sincer cred insa ca se rezolva la service.Bafta!
L.E. Totusi,ca sa iti raspund la intrebare,scoate borna minus de la baterie timp de 10 sec.
P.S. Pune si tu locatia de unde ne scrii,si ceva info in semnatura (km masinii eventual),raspunde la intrebari pentru a te putea ajuta,si fii receptiv la ce ti se solicita,pentru ca desi unii nu iti spun explicit ,intrebarile sau solicitarile aditionale sunt in scopul de a intelege despre ce vorbim...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by andreif »

nu am gasit filtru de aer original, asa ca am dat, azi, comanda, la un magazin, de mahle (il tot lauda vanzatorul). e bun? sau sa insist sa caut original.

sunt din iasi. aici, de garantie, se ocupa cei de la bmw acuma? :shock:

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by alex79 »

Intelegem ca esti incepator pe forum dar totusi incearca macar sa cauti informatia. Pe site kia.ro gaseai lista cu toti dealerii. De data asta te ajutam dar dupa cum spuneau si ceilalti colegi incearca sa dai mai multe detalii. Daca te duci la revizie si masina mai este in garantie poate se leaga de faptul ca nu ai pus un filtru de aer original. Sunt multi care fac sau doar vand filtre, asa ca e greu de stiut daca e bun sau nu. De fapt nu stiu cum ar putea spune cineva ca e bun sau mai putin bun.

TRENDO AUTOMOBILE

Calea Chisinaului nr. 45

Tel: 0232-242 222
Fax: 0232-242 526
Email: kia@trendo.ro
http://www.kia-iasi.ro
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Re: Crescut consumul, nu are putere

Post by andreif »

alex79 wrote: Pe site kia.ro gaseai lista cu toti dealerii. De data asta te ajutam dar dupa cum spuneau si ceilalti colegi incearca sa dai mai multe detalii.
si cu http://www.kiaiasi.ro ce e?

http://www.iasi4u.ro/2012-trado-total-n ... a-in-iasi/

ce detalii mai trebuie sa dau?

Post Reply

Return to “Generalităţi”