vibratii motor

Forum cu de toate despre Kia cee'd
akaido
Posts: 4
Joined: 31 Oct 2012, 01:06
Auto:

vibratii motor

Post by akaido »

buna ziua! sunt posesor de C`eed 1.6 benzina, an 2007 , 50 000km,
Problema:
- de o luna ,motorul a devenit un pic zgomotos la ralanti si trepideaza vizibil mai ceva ca un motor diesel.se simte si se aude bine cand stai la volan,devenind chiar deranjant.am incercat si cu A/C in functiune,vibratiile raman.
-am fost la cele 2 service-uri autorizate din Constanta (Raven / Bosch-AutohausTudor) si nu au descoperit nimic deosebit in regimul de functionare al motorului.toti parametrii in limite.
-revizia facuta la timp si tot ce presupune acest lucru
-rog pe cei care au intampinat problema aceasta si au rezolvat cumva sa-mi dea solutia

KIA CEED 1.6 GSL/ KOMPASS BLUE/ CT-68-AKI

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: vibratii motor

Post by catalin »

bujiile cand le-ai schimbat?
Golf 7 1.5 Tsi

akaido
Posts: 4
Joined: 31 Oct 2012, 01:06
Auto:

Re: vibratii motor

Post by akaido »

salut! bujiile schimbate la revizia de 30.000 km.au fost verificate la service. in plus incercand sa mareasca si ralantiul,de la 640 la vreo 800, dar nu accepta CB.trepidatiile au ramas.raspunsul celor de la service:"D-le,v-ati obisnuit cu ea".Cert este ca vibratiile sunt prezente cu motorul la rece si la cald.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: vibratii motor

Post by Vincze Szilard »

motoru ca motoru, dar in caroserie nu se simnt?
cand stai la semafor nu iti face scaunu un masaj??
la mine toate astea-s deja normale, dupa ce au schimbat o gramada de chesti la el (bujii, distributie...) si tot asa merge, daca mai aflii ceva sa imi spui ca si pe mine ma intereseaza de numa numa
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: vibratii motor

Post by dox »

Vorbea un coleg pe forum acum ceva timp, ca a schimbat suportul pe care era tinut motorul, și au dispărut vibrațiile. Nu mai știu contextul exact, dar, poate merita investigat.
ODO: 100000km din 06.2008

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: vibratii motor

Post by Vincze Szilard »

el l-a schimbat ca avut parca un mic incident si l-a schimbat pe asigurare, dar dupa nustiucati km i-au revenit vibratiile.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

akaido
Posts: 4
Joined: 31 Oct 2012, 01:06
Auto:

Re: vibratii motor

Post by akaido »

sigur ca se simt in caroserie dar ,cand deschid capota se vede cum tremura motorul si ma apuca damblaua
Last edited by akaido on 01 Nov 2012, 10:07, edited 1 time in total.

akaido
Posts: 4
Joined: 31 Oct 2012, 01:06
Auto:

Re: vibratii motor

Post by akaido »

am sa incerc si varianta descrisa de tine.sa vad totusi la cat se ridica costurile

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: vibratii motor

Post by Vincze Szilard »

e posibil sa trebuiasca doar suporturile schimbate, nustiu cate suporturi are motoru, de 2 stiu sigur, cel care e prin zona unde e cureaua si una sau 2 care sunt pe suportul metalic,
desi suportu metalic nu prea are ce sa se strice la el ca e doar o bucata mare de fier, deci ramane doar suporturile, eu nu le-am schimbat ca astia nu-l schimba pe garantie ca nu are nici un defect ceva sa zica ca-s duse.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: vibratii motor

Post by frantic »

Ma gandesc ca nu suportul in sine ar fi problema. Banuiesc ca exista ceva tampoane elastice care asigura netransmiterea vibratiilor de la motor spre caroserie si care in timp s-au rigidizat.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: vibratii motor

Post by Vincze Szilard »

ori sau rigidizat, ori s-au copt, daca te uiti pe sub masina o sa vezi tampoanele din cauciuc,
dar daca o sa le schimbi sa ne tii la curent daca s-a modificat ceva sau nu.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

diabloclick
Posts: 7
Joined: 25 Nov 2012, 21:05
Auto:

Re: vibratii motor

Post by diabloclick »

Si la mine a inceput sa vibreze ca un diesel. Uneori cred ca e chiar mai rau.
Vibreaza si la rece si la cald, parca mai puternic daca e dat drumul la AC.

La MIT au zis ca n-au ce sa-i faca, ca ar fi relanti-ul prea jos. Insa nu-mi explic cum de pana acum nu a facut asa. Am aprox 27000 km, 3 ani.

Ati mai gasit ceva solutii?
Kia Cee'd 2010 1.6 FL
Bucuresti

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: vibratii motor

Post by Vincze Szilard »

bun venit in categoria "Asa fac toate" din cei 4 ani jumate de cand am masina cam de 3 ani asa face, si nici cei de la Baia Mare si nici astia din Cluj nu au stiut ce sa-i faca, am schimbat bujii, distributie si nimic, tot asa face, cel mai stresant e cand masina sta pe loc si esti in el si tremura de numa numa, in mers nu-l simt, oricum daca aflii vre-o solutie atunci da de stire, din cate am inteles mai sunt si cateva masini I30 care au acela-si motor ca si ceed-ul si si printre ele sunt care tot asa fac.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: vibratii motor

Post by Billy »

Si la mine la fel. Tzacane de vreo 3 ani si vibreaza de 2.
Mers la service autorizat. nu e domnle' nici o problema, asa suna motorul benzina de Ceed.
Chestia e ca sunt perioade cand vibratiile cresc in intensitate, apoi se revine la normal.
Tzacanitul e insa permanent.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: vibratii motor

Post by Vincze Szilard »

am mai observat in + ca daca stai pe bancheta din spate, chiar in spatele soferului se simnte vibratiile si tremuratu masinii de doamne feri, si e chiar deranjant.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”