Sfaturi privind masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Boby

Re: Sfaturi privind masina

Post by Boby »

dedemanus wrote: Nu inteleg de ce consilierul de vinzari tot insista pe motorizarea de 1,4 l .Incerc sa evit motorizarile mici la masini de peste 1000 kg.
Păi el insista pe motorul de 1.4 l benzină pentru că e un motor foarte bun și silențios. Consumul e acceptabil și cel mai important e că are distribuția pe lanț si un demaraj bun chiar și pe SW-ul meu.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi privind masina

Post by quelloo »

poate ei nu lucreaza pe comision :)
ca daca lucrau... iti ziceau sa iei cel mai mare motor si cele mai multe optionale :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by Vincze Szilard »

daca bine stiu ei au target, trebuie sa vanda in jur de 60 de masini pe an, sau depinde de la o reprezentanta la alta. dar am vb cu unu care putea sa-si faca targetu daca mintea clientii, in sensul ca masina vine in 3 luni, asa scrie si in contract, dar mai jos cu litere mici scrie ca fabrica sau producatoru isi mai rezerva inca nustiu cate zile pe tot felu de chestii, si asa mai castiga inca 3 luni.
deci in total 6 luni, si baiatu a avut clienti cu care a trebuit sa se certe de numa numa, si deatunci nu mai promite la nimeni ca in 3 luni le vine masina, si din aceasta cauza a mai pierdut cativa clienti.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi privind masina

Post by quelloo »

acu sa-mi fie cu iertare... dar sunt destui care semneaza contracte ca primaru...
io incep sa citesc contractul exact cu portiunile scrise minuscul.... si de acolo restu..
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by Vincze Szilard »

poate tu esti unul care citeste, dar sa fim seriosi cati de pe forum care si-au luat masina noua au citit cand au semnat, norocul meu era ca masina era pe stoc (adica am luat ce era in sowroom pe stoc)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by Ogy »

Am mai scris:
In afara de semnatul actelor la casa tot ce mi-am cumparat a fost realizat online.
Contractul la masina l-am avut la semnat (pe mail) pana la sosirea masinii (2-3 luni).
Prea mult timp pierdut pe drumuri, nervi etc fata de rezolvarea electronica.

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

In momentul asta am cu ce sa ma misc . La mine problema era de confort la un pret cit mai mic , si sa fie eleganta . Am prieteni care au ceed prima generatie , cunosc oarecum marca . Ca o paranteza unui cunoscut, noul Sportage ia venit dupa aproximativ 7 luni , deci eu cu 3 luni stau bine.Hyunday I 30 nu ma atras , iar un sh nemtesc iese din discutie. Orice masina am cumparat a fost noua . Am oarecare tangenta cu domeniul auto , si sunt destul de multe defecte ascunse la o masina folosita pe care nimeni nu-ti spune care sunt.

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

Ogy wrote:Am mai scris:
In afara de semnatul actelor la casa tot ce mi-am cumparat a fost realizat online.
Contractul la masina l-am avut la semnat (pe mail) pana la sosirea masinii (2-3 luni).
Prea mult timp pierdut pe drumuri, nervi etc fata de rezolvarea electronica.
In afara de drive test si studiul masinii pe viu totul este pe mail.

mihaigkia
Posts: 28
Joined: 17 Nov 2012, 17:54
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by mihaigkia »

quelloo wrote:acu sa-mi fie cu iertare... dar sunt destui care semneaza contracte ca primaru...
io incep sa citesc contractul exact cu portiunile scrise minuscul.... si de acolo restu..
si pe urma semnezi ca primarul. :lol:

in unele parti sunt contracte standard, pe care nu le modifici dupa cum vrei tu...

sau tu esti mai special, de nici macar la orange nu te-au pus sa faci abonament pe minim un an? :roll:

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi privind masina

Post by quelloo »

chiar daca semnezi ca primarul dupa... macar stii la ce te astepti...

or fi contracte standard dar se pot introduce sau scoate clauze daca ai cunostiinte legale sau prieteni avocati

PS: io sunt bine mersi pe cartela (o incarc cu 7 euro odata la 2-3 luni pentru valabilitate mai mare) si vorbesc destul de bine si asa.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

Oameni buni vorbim de masini .Fiecare persoana face cum vrea.Daca vrea,citeste contractul,daca nu asta este . Totul depinde de grad de educatie , job si cerc de prieteni. Va rog sa incheiem aceasta polemica pe cine ce si cum semneaza . Suntem adulti si raspundem pentru ceea ce facem. Si dupa cum arata emoticonul [-o< [-o< , sa treaca mai repede timpul pt MEC cu nr 3. Cu stima al dumneavoastra viitor poprietar de kia ceed motor 1,6 l Cristi spus si dedemanus .

Post Reply

Return to “Generalităţi”