Sfaturi privind masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by Vincze Szilard »

vezi sa nu astepti vreo 6 luni, daca nu era pe stoc ai sanse mari sa astepti, asta ti-o spun dupa ce am discutat cu cineva de la un sowroom.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by eugenflorinmanea »

Felicitari si 1,000,000 km fara reparatii capitale!
Da-ne mai multe detalii- cat a costat, ce optionale i ai pus- motorul l ai luat de 1.6 135 cai GDi?
Ai facut test drive cu el? Cum ti s-a parut?
SAAB 9-5

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

Am avut de ales intre Ford B Max , Renault Fluence . Dupa ce am fost sa le testez Renault a iesit din discutie. Fordul este o bijuterie , dupa modul de deschidere al portierelor,mai bine insonorizat a fost senzatia mea, ma incapator. Fordul ca pret de achizitie dupa alegere de optiuni ajungea in jur de 16000 euro.Sincer in acest moment caut confort ,gen scaune incalzite , siguranta precum si eleganta , pe care in timp Fordul nu o ofera . Per total Kia a costat 15500 euro din care scad un discount din partea vinzatorului . Masina sa vindut singura . Nu inteleg de ce consilierul de vinzari tot insista pe motorizarea de 1,4 l .Incerc sa evit motorizarile mici la masini de peste 1000 kg.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by eugenflorinmanea »

un pret f bun - ce varianta de echipare si cu ce optionale?
Eu cand am configurat una pe site ul lor m-a speriat- cu ce vroiam eu se ducea pe la 17,000 EUR

Eu zic ca ai facut o alegere foarte buna iar garantia aia de 7 ani aproape 'all inclusive' face toti banii- 7 ani nu ai treaba sa bagi banii in bucse bielete amortizoare si alte 'victime' ale drumurilor noastre care crapa la orice masina in 7 ani - ca e Audi Mertz sau Logan
SAAB 9-5

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi privind masina

Post by kTL »

configuratorul e de tot ca*a.. poti alege motorizarile dar nici in forma initiala nici in cea finala a configurarii nu primesti datele tehnice ca rezumat.. cp/cuplu/rpm..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

Varianta Best , si cam tot ce inseamna optionale ina afara de camera , senzori , [-o< [-o<

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by moguai »

si eu sunt tentat sa trec la noua kia ceed. in ianuarie o vand pe "vechea ceed" si iau in calcul si varianta asta, precum iau in cacul si i30 care e mai ieftin, deocamdata.
insa dealerul cu care am vb mi`a spus ca in ianuarie vor fi preturi noi si discounturi noi, mai ales la ceed, asa ca astept cu nerabdare oferta.
insa daca ma ajunge pe la 16000 un ceed, parca as face un efort si as lua optima mai putin dotata, daca dau baietii ceva discount serios, desigur. vom vedea.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

Doamne ajuta sa fie ceva mai bun,macar sa-mi para rau ca nu am asteptat. :wink: [-o<

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by Vincze Szilard »

dar ce au zis baietii, cat trebuie sa astepti?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi privind masina

Post by panzer »

moguai wrote:insa daca ma ajunge pe la 16000 un ceed, parca as face un efort si as lua optima mai putin dotata, daca dau baietii ceva discount serios, desigur. vom vedea.
Nu ca as fi eu gica-contra, Optima are un feel mai premium, dar scaunul de la sofer la Optima mi s-a parut jenant de sus. i40 mi-a facut o impresie mai buna. Mai ales varianta SW. Site-urile de teste din UK sustin ca nu sunt surori Optima si I40.

dedemanus
Posts: 33
Joined: 12 Nov 2012, 22:14
Auto:

Re: Sfaturi privind masina

Post by dedemanus »

La inceputul lunii martie. [-o<

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by moguai »

iar stai 3 luni dupa masina? astia nu`s sanatosi.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

meshoe
Posts: 26
Joined: 23 Jul 2012, 00:13
Auto: Kia Cee'd 2 1.6 GDI City +
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi privind masina

Post by meshoe »

Pai ei produc mai putin decat trebuie sa onoreze. De aceea, atunci cand dai comanda esti intr-o lista de asteptare, iar comanda ta va putea fi inceputa abia peste o luna-doua. De atunci, ai 60 zile in care, teoretic, ar trebui sa ti se aduca masina. Asadar, in total, ajungi la 3-4 luni :)

Eu am dat comanda pe 26 septembrie, cei de la fabrica mi-au zis de curand ca la mijlocul lui decembrie incep sa o faca, deci cel mai tarziu, in prima saptamana a lui ianuarie ma joc cu ea :). Probabil ca martie e un termen realist pentru dedemanus :)
Kia Cee'd 2 1.6 GDI City +

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by moguai »

am inteles asta cu "sunt prea multe comezi" pe vremea primului ceed.
dar acum, sincer, la pretul noului ceed si la vremurile noastre de criza (piata auto noua e in scadere serioasa), chiar nu ii inteleg.
pana la urma nu fac un maybach sau un rolls...
eu zic pas daca ma pun sa astept 3 luni, nu pot sta atat fara masina si mi`a ajuns sa astept o data pentru ceedul actual.
mi se pare nesimtire si lipsa de respect fata de client sa faca iarasi asta.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Sfaturi privind masina

Post by alex79 »

La nivel european si mondial grupul Hyundai - Kia sta foarte bine. Producatori francezi reduc activitatea iar coreenii investesc. In Cehia si Slovacia daca nu mai insel se lucreaza in 2 schimburi pentru satisfacerea cererii. Ei vand si multe motoare din cate am inteles.
"Hyundai şi Kia, ce împreună sunt pe locul cinci în topul celor mai mari constructori auto din lume"
"În primele nouă luni, vânzările europene ale Hyundai (excluzând Rusia) au crescut cu 11,2% la 304.540 unităţi, devenind brandul asiatic nr. 3 în regiune, conform statisticilor ACEA. Kia este brandul numărul 4 în Europa, cu vânzări de 213.433 unităţi, în creştere cu 7,2% faţă de perioada similară a anului trecut."
Evident in Romania lucrurile stau altfel. In Bacau sunt multe Ceeduri prima varianta. Probabil in Bucuresti sunt si mai multe.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Generalităţi”