Prindere capace caroserie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Prindere capace caroserie

Post by danycxxx »

Salut. Recent am obsevat ca sub masina, in caroserie sunt niste capade de cauciuc. Doua din acele capace trebuie inlocuite. Am comandat capacele, dar nu stiu daca peste ele mai trebuie aplicata o vopsea sau altceva? Cele originale am vazut ca au un grund sau ceva ca o spuma de 3 - 5 mm, dar nu uniform. Ce credeti ca trebuie facut?

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prindere capace caroserie

Post by Dannyboy »

Cred ca ar trebui sa detaliezi ce, cum si unde vin capacele alea. O poza ar fi excelenta.
Presupun ca vorbesti de niste capace care astupa niste gauri in podea si in praguri. Daca despre ele vorbesti, poti sa le lasi asa cum sunt. Au rolul ca in cazul in care iti intra apa in masina, le scoti si apa se scurge.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prindere capace caroserie

Post by BAU »

Cele originale am vazut ca au un grund sau ceva ca o spuma de 3 - 5 mm, dar nu uniform. Ce credeti ca trebuie facut?

Nu trebuie facut mare lucru , in primul rind trebuie sa identifici de ce sint distruse.

Acele capace de care spui tu, sint din plastic , de cauciuc (un cauciuc foarte moale ) sint doar 4, situate la capetele lonjeroanelor si care permit apei din lonjeroane sa se scurga ( nu etanseaza ermetic). Aceste capace (de cauciuc sau plastic) nu sint deobicei vopsite .Nu stiu unde le-ai comandat , unele dintre ele pot fi inlocuite cu cele de Logan sau la dezmembrari auto gasesti o multime care pot fi folosite.
Daca ai hirsiit masina de vre-un pietroi si le-ai distrus si s-a zgiriat acel " grund " de care spui tu , sigur trebuie refacut cu ceva asemanator.
Se gaseste teroson spray (stone chip) in unele magazine de vopseluri auto, special pentru asemenea situatii, pe care poti sa-l folosesti in acele zone sau in zonele unde este sarita solutia de protectie. Ar fi bine daca ai pune citeva poze.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Prindere capace caroserie

Post by mdr_mirel »

@BAU Am avut aripa dreapta vopsita,si la imbinarea pe prag nu mai am stratul acela de protectie.E bun teroson spray si in cazul meu?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prindere capace caroserie

Post by BAU »

@mdr_mirel:terosonul spray este special pentru asemenea mici reparatii. Dar nu trebuie folosit decit in strat subtire. Nu ar trebui sa aibe decit intre 0,2-0,5 mm.
Delimitezi zona cu o hirtie adeziva (sau scotch ) si dai maxim doua straturi .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Prindere capace caroserie

Post by mdr_mirel »

OK,ms.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

Post Reply

Return to “Generalităţi”