bitum si puncte de rugina pe caroserie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by gruj »

Salut,

Dupa un drum lung in nordul tarii de sarbatori, am spalat masina ca era plina de jeg. Prima surpriza dupa spalare a fost ca aveam tot felul de puncte de bitum. Am cerut si o degresare in spalatorie care a fost asa-si-asa - in sensul ca unele puncte s-au dus dar altele au ramas. Daca dau usor cu unghia peste ele incep sa se curete ceea ce e bine (nu stiu daca e de la degresare sau pur si simplu se curata ele).
O a doua "surpriza" este ca pe capota, deasupra pasajerului din spatele soferului, au aparut doua, trei puncte unde vopseaua pare sa fi sarit pana la tabla care a inceput sa se oxideze. Nu stiu daca este de la pietre sau gheata picata dar vreau sa rezolv problemele inainte sa se extinda asa ca apelez la voi.

1. Cum curatati bitmului?
Am vazut pe forum de la degresare la motorina/benzina sau spray-uri dedicate. Orice solutie sincer ma incanta atata timp cat functioneaza si nu are efecte adverse (cum am inteles ca ar fi matuirea vopselei de la motorina/benzina).
La o spalatorie ar fi teoretic cel mai comod dar nu prea am incredere - cel putin la cea la care ma duc (de vreo 2-3 ani si destul de populara) degresarea a fost cam 'frectie' plus ca nu stiu cat de bine e sa tot dai cu aceeasi carpa (care tot acumuleaza bitum) pe toata masina.

2. bitumul ataca vopseaua sau nu? Trebuie curatat imediat sau poate fi lasat o vreme (1-3 luni)?
Intreb fiindca as prefera sa fac 'curatarea' vara cand apa se usuca usor si cand e mai mult lumina si temperatura mai buna. Cei de la spalatorie mi-au spus ca bitmulul si sarea 'lucreaza' dar eu reuseam sa o curat cu unghia.

3. cum remediati punctele de rugina?
Ideal ar fi in service dar ma astept sa comenteze ca e vina mea. Si sa vopsesc capota masinii doar pentru 3 puncte mi se pare cam extrem. Aveti vreo sugestie?

4. pentru lacul sarit de la pietre este vreun remediu?
Pe partea dreapta fata, la usa din fata jos, se simte la mana, pe vopsea, ca lacul a fost afectat in cateva locuri. Probabil de la pietrele care au sarit, ici si colo lacul a fost putin afectat. Vreo recomandare in acest caz? As vrea sa previn potentiale probleme la vopsea (aka rugina).

Personal ma intereseaza buna stare a masinii nu atat aspectul ei. Nu am o problema sa circul cu bitmul pe ea (daca pot sa-l curat mai tarziu) vs sa o polishez/zgarii lacul. Vreau doar sa previn problemele sa se extinda si sa devina critice.

Orice recomandare/sfat e binevenit. Multumesc anticipat!
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by quelloo »

stai linistit ca nu face nimic bitumul...
am mers eu cu o portie pe portiera pasagerului un an si ceva pana cand am ajuns la o intalnire si doar cu 2,3 fas fasuri dintr-un spray dedicat a fost indepartata de catre colegul Bogdan
asta e solutia: http://www.colindetailing.ro/solutie-bi ... p-572.html
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by gruj »

Merci. Acum sa vad ce fac cu punctele acelea de rugina.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by bodo »

1. Carpa cu motorina
2. Nu
3. Vopsea dedicata + lac(merge si duplicolor) si aplicate cu o pensula foarte fina
4. Pulverizezi lacul in capacul sprayului si aplici punctele cu o pensula foarte fina
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Ioan Baranovschi
Posts: 20
Joined: 25 Jun 2008, 11:01
Auto:
Location: Sighetu Marmatiei

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by Ioan Baranovschi »

Nu recomand spalatoria .Daca petele sint mai mari si mai groase preferabil sa ai simtul raspunderii.Poti sta linistit pina la vara. Am stat 1 an (vara-vara) dalmatian.Folosit cu succes KRAFFT -quita alquitran.Tar remover,elimina alcatrao,anti goudron .SPANIA.Pe romaneste "spray antigoudron 400 ml.16 lei magazin cu piese auto. folosire ca in filmuletul de mai sus.Clatesti cu detergent si apa. Nu am vazut sa atace lacul . 2-3-4 ?!?! Si pe mine ma intereseaza.
cee'd 1,4 GSL

Ioan Baranovschi
Posts: 20
Joined: 25 Jun 2008, 11:01
Auto:
Location: Sighetu Marmatiei

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by Ioan Baranovschi »

Scuze ,am raspuns la pct. 1 si 2.
cee'd 1,4 GSL

User avatar
cristioprea
Posts: 69
Joined: 29 Dec 2010, 20:06
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti/Pitesti

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by cristioprea »

Salut
Pentru punctul 3 te sfatuiesc sa stai in banca ta. Cauta ale solutii decat service. Eu am avut probleme cu hayonul , au aparut puncte de rugine si am mers la service KIA. Foarte amabili au luat masina au vopsit hayonul si supriza la vreo 6 luni a aparut din nou, plus k m.am ales si cu sigla fisurată. Probabil de meseriasi ce sunt.
Rezolvarea a venit cumparand un ciocanel de vopsea de la un coleg de pe forum si un spay de lac si am rezolvat.o elegant. Nici in ziua de azi nu a mai aparut.
BAFTA

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by gruj »

Merci de sfaturi baieti.
Legat de ciocanelul de vopsea si spray, vreo recomandare?
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

aeroshok
Posts: 5
Joined: 18 Feb 2013, 00:00
Auto: Kia Pro-ceed

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by aeroshok »

Salutare,
Am si eu 2 puncte unde a sarit vopseaua pe usa de pe portbagaj si acm iarna am observat ca au inceput sa rugineasca.
Are cineva vre-o recomandare ce sa fac ca sa scap de acele puncte de rugina ca mi-e frica sa nu se extinda sub vopsea

Va multumesc.

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: bitum si puncte de rugina pe caroserie

Post by bogdan.citescu »

Daca vrei sa nu se vada deloc, solutia e sa vopsesti elementul.
Daca vrei doar sa nu mai rugineasca, dai cu putina hartie abraziva pana indepartezi toata rugina, apoi grung, apoi vopsea in culoarea masinii si apoi lac.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Post Reply

Return to “Generalităţi”