Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Locked
Equaliser
Posts: 4
Joined: 16 Jan 2013, 16:03
Auto: Fiesta

Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by Equaliser »

Salutari!
Sunt posesor de Ford Fiesta MK7 Titanium din 2009 (1.4, 96 CP, Euro 5, 36.000 km) si mi s-a oferit un schimb cu un Cee'd din 2010 (1.4, momentan nu am alte detalii, dar revin peste 4 ore cu mai multe), de la o firma de inchirieri auto si service (nu stiu daca masina a fost folosita la inchiriat, dar poate imi voi da seama dupa kilometraj).
As dori sa stiu daca lumea e multumita in general de Kia, daca apar probleme (eu am avut schimbate doar placuta de acceleratie si senzorul de ulei pe garantie), cum se comporta in timp si care ar fi consumul mediu. Momentan rasfoiesc zona unde sunt postate problemele si per total par mai multe si mai diverse decat la Fiesta.
Pe undeva ma atrage schimbul pentru faptul ca Cee'd-ul este inca in garantie, in timp ce la a mea expira in vara.
Tipul vrea sa vanda masina cu 5-6000 de euro, pret destul de mic din cate mi se pare, dar daca a fost folosita de angajati sau la inchiriat, schimbul nu mai pare atat de interesant.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by quelloo »

io zic ca se merita schimbul, daca nu a fost rupta in 2 ca masina de firma sau de inchirieri. In primul rand pentru ca este intr-o alta clasa, si cel mai probabil o sa fie mai echipat.

cat despre sectiunea de probleme: iti propun sa intri si la sectiunea de jurnal de bord si acolo poti sa vezi mult mai multi utilizatori care intra si scriu ca n-au avut nicio problema majora in X km...

iar problemele masini se rezolva in mare pe garantie...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by bogladen »

fata de fiesta titanium cam greu sa fie mai bine echipat. eu zic ca fiesta ta valoreaza mai mult decat acel cee'd (sau mai mult de 5-6000 euro), chiar daca e din alta clasa.

Equaliser
Posts: 4
Joined: 16 Jan 2013, 16:03
Auto: Fiesta

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by Equaliser »

Cand mi-am luat eu Fiesta mea (pe factura peste 14.000 euro, real 11.300) Cee'd-ul Best (parca asta era cu cea mai buna echipare) era cam 13.500 euro. Am ales Fordul pentru ca cei de la Kia inca nu faceau reduceri. Dupa vreo luna au scazut si ei preturile cu vreo 3.000 de euro. Faza asta si acum parca o regret si pe undeva asta e motivul pentru care ma gandesc la acest schimb.
Kia avea in plus fata de a mea acea mufa de USB si cotiera. De numarul de airbaguri nu stiu, eu avand 2. Am geamuri electrice doar fata, folie la luneta si geamurile din spate, jenti de 15 aliaj.
Faptul ca Cee'd-ul este din alta clasa ma atrage de asemenea, desi asta se simte la consum. Eu rar depasesc media de 7 iarna, in situatia in care este masina condusa 85%-90% in oras (si depasirea consumului o are anul asta, dupa ce mi-au schimbat senzorul de ulei si mi-a crescut consumul). Din cate vad, Ceed'ul sare de 8 in oras.
Cine poate sa-mi spuna cam ce dotari are versiuena Best sau City?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by quelloo »

in primul rand toate ceedurile au 6 airbaguri (2 fata, 2 laterale, 2 cortina)

cel mai mare nivel de echipare e Style si ar mai fi City care are o groaza de optionale. (best-ul si base-ul in afara de USB si airbaguri in plus au mai putine chestii decat a ta)

la consum, ce sa zic, se tureaza :) si e si grea (in comparatie cu fiesta cel putin)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by bogladen »

nu e cu mult mai grea (in jur de 100 kg), ca si consum tot pe acolo se invart

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by quelloo »

din ce-am vazut pe net ar avea intre 1050 - 1100 kg si ceedu are aproape 1.3 t.... si oricum, si 100 de km conteaza (mai ales in oras)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Equaliser
Posts: 4
Joined: 16 Jan 2013, 16:03
Auto: Fiesta

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by Equaliser »

Revin cu adaugari dupa ce am vazut-o.
Masina e de la centru de inchirieri auto, are peste 90.000 km si ar mai avea pe la 4 ani de garantie (sau 60.000 km). La dotari am uitat sa ma uit, plus ca era noapte deja. Asa, pentru un ochi neformat, e o masina super.
Partea cu garantia e cea care ma atrage cel mai mult, dar partea ca a fost frecata ca masina de inchiriat reprezinta un mare minus.
Maine o duc si la un mecanic si sper sa ma lamureasca el daca acea garantie e atat de grozava pe cat mi se pare mie.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by quelloo »

ti-au zis ce echipare e?
nush daca e ok sa iei masina rulata 90000 la centru de inchirieri...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by Razica »

Salut!
Eu unul nu as da o masina pe care o am de noua, pe una la mana a 2-a care are aproape de 3 ori mai multi km decat masina mea, iar diferenta de vechime este doar de 1 an. Ar trebui sa mai tii cont in primul rand de faptul ca a fost masina de firma...si probabil nu a fost menajata.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by Ogy »

Eu cred ca ti-ai raspuns singur in primul post. Daca tot vrei ceed vezi de unu nou sau de unu cu un singur proprietar..
Eu nici nu m-as deplasa pt una care a fost la inchiriat (mai rau decat taxi in opinia mea).

Equaliser
Posts: 4
Joined: 16 Jan 2013, 16:03
Auto: Fiesta

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by Equaliser »

Cautand pe site-uri de vanzari auto, am observat ca diferenta era cam mare pentru a rentabila si pentru mine.
Va multumesc pentru raspunsuri, iar subiectul se poate inchide.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Solicitare opinii schimb Fiesta MK7 cu Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

bogladen wrote:fata de fiesta titanium cam greu sa fie mai bine echipat. eu zic ca fiesta ta valoreaza mai mult decat acel cee'd (sau mai mult de 5-6000 euro), chiar daca e din alta clasa.
Nu stiu cum e Fiesta asta nou, dar cel vechi nu e nici la degetul mic al Ceed ului.
Antifonare f proasta, spatiu f mic, pozitie proasta la volan, 2 airbag uri, portbagaj ca si inexistent, spatiu in spate f mic, plastice de cacao - sincer eu ma simteam mai bine in Logan decat in Fiesta ala vechi.(mi se parea mai inchegat).
Cand am fost la SIAB ul din 2007 am facut comparatie in Ceed si Fiesta. Desi aveau cam acelasi pret, m-a pufnit rasul cand am vazut ce oferea Ford Fiesta fata de Ceed.

Totusi n-as da masina mea cu 36,000 km pe o masina de firma care e chinuita rau.
Mai bine vinde-o si cauta o kia calumea de la proprietar si cu maxim 60,000 km.
SAAB 9-5

Locked

Return to “Generalităţi”