Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Cristi P
Posts: 8
Joined: 28 Oct 2018, 05:31
Auto: Kia Ceed 1.4 CVVT 90CP
Location: Uk

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Cristi P »

Salut,

Am si eu problema cu sunetul acela la marsarier dar la mine s-a intamplat altfel.
Am cumparat masina pe la jumatatea lui octombrie iar dupa vreo 3 saptamani a aparut sunetl acela, dar nu intotdeauna. Prima data am crezut ca e de la ambreiaj, am citit si aici pe forum. Nu am sunat la garajul de unde am luat masina pentru ca au zis ca nu ofera garantie pe ambreiaj. Dupa un timp a inceput sa apara mai des. Pe la inceputul lui decembrie 2018 am sunat la garaj sa le zic de problema. Pentru ca sunt la 30 de mile de ei au zis sa ma duc la un service pt o verificare si dupaia sa ii sun. Am facut programare pentru 03.01.2019. Intre Craciun si anul nou am verificat uleiul la cutie, nu avea ulei aproape deloc ( nu curge si nu prelinge). Am pus in cutie vreo 1.7l dar in doua etape, prima data m luat 1L si am pus vreo 700-800 ml. La final am folosit si o siringa si probabil am improscat cu ulei ceva piesa pentru ca nu s-a mai auzit sunetul in marasarier. Fiindca nu a ajuns uleiul la nivel am mai luat 1L si l-am pus tot dar tot se mai aude cateodata sunetul la marsarier.
Am fost la programare si mecanicii au zis ca se aude din zona cutiei de viteze sau a marsarierului.
Am sunat la garaj si m-am dus si la ei in data de10.01.2019. Am facut probe acolo si se auzea normal sunetul de marsarier fara acel zgomot ciudat. Am lasat masina ca s-o testeze dar azi cand am vorbit cu ei au zis ca nu au auzit nimic.
Ce sa fac?

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by mrs »

La mine se aude de 2ani, atunci aveam 120k km acum am 160k km,si nu se aude mereu.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Cristi P
Posts: 8
Joined: 28 Oct 2018, 05:31
Auto: Kia Ceed 1.4 CVVT 90CP
Location: Uk

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Cristi P »

Am trimis la garaj filmuletele in care se aude sunetul si ei au zis ca e rulmentul de presiune si vor sa puna kit de ambreiaj nou.
Inainte sa pun ulei in cutie se auzea mai tare. Acuma se aude tare foarte rar, in general se aude mai incet iar cateodata deloc.
Oare sa schimb kitul de ambreiaj sau nu? De la garajul de unde am luat masina au zis e nunai sunet si pot sa schimb ok vitezele iar daca il schimba putem face o intelegere sa platim jumi juma pt ca ambreiajul nu intra la garantie.
Daca e rulmentul nu ar trebui sa faca la toate vitezele sau macar si la prima treapta de viteza?

P.S. am incercat sa incarc filmuletele dar imi da eroare aproape de final, au vreo 200 MB.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Vincze Szilard »

ce treaba are rulmentul de presiune daca dai cu spatele sau cu fata???? daca ar fi rulmentul s-ar auzi indiferent de treapta, si directie de mers (spate sau fata) motorul tot asa se invarte....
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Cristi P
Posts: 8
Joined: 28 Oct 2018, 05:31
Auto: Kia Ceed 1.4 CVVT 90CP
Location: Uk

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Cristi P »

Salut. Am reusit sa modific filmuletele. Trebuie dat sonorul mai tare ca sa se auda zgomotul.
Mentionez ca se aude cand dau drumul la ambreiaj foarte incet.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by cata_ceed »

Este rulmentul de presiune. Nu trebuie sa schimbi kitul de ambreiaj. Este ancrasat. Asa a facut si la mine. NU a fost nevoie sa se schimbe kitul de ambreiaj. Daca iti schimba kitul de ambreiaj vor sa iti mai i-a cativa bani in plus. Aceste zgomot se manifesta cu precadere cand se cupleaza in marsarier
Posesor de Kia Ceed

Cristi P
Posts: 8
Joined: 28 Oct 2018, 05:31
Auto: Kia Ceed 1.4 CVVT 90CP
Location: Uk

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Cristi P »

Salut.
Au schimbat kitul si dupaia aveam un sunet la acceleratie care se auzea mai tare in treapta 4 si 5. Cand lasam acceleratia era totul ok. In treapta a 5-a ii lua mai mult maasinii sa accelereze de la 40mph la 50 mph decat inainte de schimbarea kitului. Am lasat masina la ei si sapt urmatoare au schimbat kitul din nou. Totul bine dupaia, timp de o luna pana azi cand a aparut din nou zgomotul la marsarier.
Oare de ce a aparut iarasi?
Le-am zis data trecuta sa verifice furca, cilindrul de la ambreiaj, etc, le-am trimis inclusiv info de pe forum cu posibile cauze si ce ar mai trebui verificat in plus fata de kit.
Ce ma sfatuiti?

Cristi P
Posts: 8
Joined: 28 Oct 2018, 05:31
Auto: Kia Ceed 1.4 CVVT 90CP
Location: Uk

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Cristi P »

Salut,

Azi am luat masina de la ei pt ca ei au verificat si nu se auzea nimic. Am incercat si eu dar nimic. Am plecat in oras si m-am intors ca sa o punem pe elevator poate auzim ceva. Cand le-am zis ca nu se aude nici un zgomot au zis sa revin cand problema persista ca sa o poata diagnoastica si repara.
Am cerut hartie cum ca am inca garantie pe kit si pe ce au lucrat ei si in cazul in care problema se inrautateste o sa o rezolve.
Inainte sa plec am mai incercat de cateva ori si a inceput sa se auda zgomotul mai tare. Daca dau drumul la pedala si incepe sa se auda zgomotul iar pedala ramane in aceeasi pozitie zgomotul se aude continuu dar daca dau drumul la pedala de tot sau o apas iarasi pana la podea nu se mai aude nimic. Cateodata se aude, cateodata nu.
Am incercat si cu frana de mana trasa dar nu se aude nimic.
Kitul de ambreiaj este LUK Article №: 622 3229 00. diametru exterior 220 mm iar la alte marci este 215.
Dupa ce au pus primul kit aveam tacanit la acceleratie.
Azi mi-au zis ca era din cauza ca doua din arcuri nu erau duble iar al doilea kit schimbat este cu toate arcurile duble, nu am codul ca sa vad modelul. (l-au schimbat tot cand am dus masina prima data in service). O luna a fost totul ok. Acuma sunetul a aparut dar este aleator si cateodata mai tare cateodata mai incet.

De ce nu se manifesta si in viteza 1? Am inteles ca in viteza 1 ar trebui sa faca ca in marsarier.
Stiti careva dimesiunile de la kitul de ambreiaj original si codul OEM?

I-am intrebat de ce la cutia de viteze daca scot busonul nu se prelinge ulei. Au zis ca e mai sus busonul de umplere si ca nu ai cum sa vezi daca ai exact cat scrie in carte decat daca scoti tot uleiul afara si pui inapoi cat zice cartea.
Eu stiu ca trebuie sa se prelinga un pic de ulei daca e la nivel.

Post Reply

Return to “Generalităţi”