Anvelope iarna

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
vraduv
Posts: 10
Joined: 25 Jul 2013, 09:39
Auto: Kia pro ceed

Anvelope iarna

Post by vraduv »

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit.De curand sunt posesorul unui kia pro ceed si am,desigur,o intrebare.
Ce cauciucuri de iarna imi recomandati pentru aceasta?In principiu ma intereseaza dimensiunile dar accept sfaturi si pentru firma.(personal m-am gandit la Nokian)
Masina a venit cu cauciucuri de iarna pe jentile de 17 ale masinii si mi se par prea mari.Ma gandeam la ceva de 15.Astept sfaturile dumneavoastra si ma bucur ca v-am gasit.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Anvelope iarna

Post by quelloo »

eu am de iarna pe 15 si sunt multumit. ca mai dai in gropi f mari iarna si e pacat de alea pe 17 (desi arata mult mai bine :) )
am 2 Nokian care au 2 ierni si 2 BF Goodrich care au trecut doar prin iarna asta - diferenta e si asa in favoarea Nokian-urilor (am WR G2 si as fi luat tot d-astea dar nu mi-a permis bugetul)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

vraduv
Posts: 10
Joined: 25 Jul 2013, 09:39
Auto: Kia pro ceed

Re: Anvelope iarna

Post by vraduv »

pai sunt cam hotarat sa nu le tin pe cele de 17 din mai multe motive si sunt sigur ca vreau de 15 dar nu stiu ce dimensiune a cauciucului s-ar potrivi cel mai bine pentru titiu.:)

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Anvelope iarna

Post by DDI »

Urmeaza recomandarea producatorului.
185/65 R15 sau 195/65 R15 sunt cele recomandate pt Ceed, cred ca si pentru Pro Ceed sunt la fel ?!
Oricum ai in cartea masinii si pe usa dimensiunile recomandate.
Ca marca, depinde de buget, de regula cele scumpe sunt bune :)
Succes.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Anvelope iarna

Post by quelloo »

ale mele sunt 195/65/15

nu ca ar fi mare diferenta de stabilitate, dar cand am cautat, nokian-uri nu erau decat alea mai ieftine si pe 185 (WR G2 n-am gasit)

daca stai mai mult pe la munte sau ai zapada in zona mult timp... 185 sunt mai bune, dar daca nu o sa fie asa multa zapada.. io as prefera niste stabilitate in plus (195) pentru restul drumurilor (tot ce e sub 7 grace C indiferent daca e sau nu zapada pe drum)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

vraduv
Posts: 10
Joined: 25 Jul 2013, 09:39
Auto: Kia pro ceed

Re: Anvelope iarna

Post by vraduv »

Am gasit Nokian wr d3.A folosit cineva aceste cauciucuri?Pe cealalta masina am dunlop si sunt mai mult decat multumit dar am tot auzit de Nokian si am zis sa le incerc si eu.:)

Post Reply

Return to “Generalităţi”