O mica parere din partea detinatorilor

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

O mica parere din partea detinatorilor

Post by Glooe »

Salutare,

Caut un Pro Cee'd sa il cumpar pentru ca mi s-a pus pata rau pe masina asta in ultima vreme si v-as fi recunoscator daca v-ati putea da cu parerea...

Am gasit 2 modele de Pro din Constanta si ma gandeam poate le cunoasteti/ le-ati mai intalnit pana acum pe drum sau la vreo intalnire...

primul ar fi: http://mercador.ro/oferta/kia-pro-ceed- ... fdda1df564

iar cel de-al doilea: http://mercador.ro/oferta/kia-pro-ceed- ... c2596219bd

desi primul ar avea 68k km si ar fi din 2009 (1.4) as tinde catre cel din 2008 fiind 1.6 si avand mai multe dotari... ca si diferenta intre km la momentul cand s-au postat anunturile ar fi de 18k

La fel mai gasisem un alt Pro Cee'd din 2008 (1.4) cu vreo 30k km dar omul a facut 2 revizii si garantia e pierduta, deja m-am interesat dar am discutat in alt topic deja despre...

Sper ca nu a deranjat pe cineva acest post si ca am postat link-urile catre anunturi...

Multumesc anticipat!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by eugenflorinmanea »

Ca si model cu ochii inchisi as allege o pe prima- cea de 122 cai (de fapt e de 126 cai)
Din pacate pretul e suspect de mic- si nenea care o vinde e samsar
SAAB 9-5

Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by Glooe »

eugenflorinmanea wrote:Ca si model cu ochii inchisi as allege o pe prima- cea de 122 cai (de fapt e de 126 cai)
Din pacate pretul e suspect de mic- si nenea care o vinde e samsar
Multumesc de raspuns Eugen pretul si eu am vazut ca este exagerat de ieftin... ce e culmea nu prea gasesc pro-uri de vanzare... nu stiu unde s-au ascuns toate :))

o alta varianta mai era asta: http://www.lcg.ro/detalii.php?id=955
dar asta e cea cu garantia pierduta... tot un 1.4 dar cu 30k km...

Cunoaste cineva masina? daca a venit la vreo intalnire vreodata...gen

Multumesc

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by RaiMaN »

Avand in vedere ca e din 2008, oricum nu prea mai avea garantie. As merge pe cea cu 30k km dupa ceva teste sa vad daca sunt reali. E totusi noua la km astia.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by lucianian »

io as tinde spre cea cu motor de 1.6 si dotari foarte bune. Parerea mea ca ar fi bine sa te duci cu ea in reprezentanta sa o verifici si sa vezi daca mai are garantie ( 2 ani pt motor si cutie, daca nu ma insel). Daca are km reali si nu este manarita ceva, cu reviziile la reprezentanta, nu vad de ce nu ai lua-o pe aceasta.

Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by Glooe »

lucianian wrote:io as tinde spre cea cu motor de 1.6 si dotari foarte bune. Parerea mea ca ar fi bine sa te duci cu ea in reprezentanta sa o verifici si sa vezi daca mai are garantie ( 2 ani pt motor si cutie, daca nu ma insel). Daca are km reali si nu este manarita ceva, cu reviziile la reprezentanta, nu vad de ce nu ai lua-o pe aceasta.
Multumesc pentru raspuns RaiMaN si lucianian, momentan sunt in discutii cu cele 2 de 1.4 si ma gandeam sa trag o fuga la reprezentanta cu cea gri, cea de 30k km :)

cea de 1.6 si mie imi facea cu ochiul mult mai mult dar daca e samsar asa cum mi s-a zis...? am vazut ca omul mai are la vanzare doar pe site-ul ala un bmw si un land rover... ca locatie desi pe autovit e trecuta constanta o masina mai e si de bucuresti :)) deci painea omul clar si-o scoate din masini...

sper sa iau o decizie buna in cele din urma si sa nu ajung pagubit :)))

acum daca ma gandesc si eu mai bine si aia are km reali... uzura la ea e foarte mica...

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by panzer »

Ai rabdare sa gasesti un proprietar. Nu te incurca cu samsari.

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by lucianian »

numai sa nu fie cumva lovita in aia 30k km si omu din cauza aceasta sa nu fi facut reviziile la reprezentanta. Acuma sincer, nu ti se pare absurd sa iti iei masina noua cu garantie 7 ani si sa nu faci reviziile la timp si la reprezentanta?
Si ala chiar daca e samsar, tu nu il cumperi pe el, cumperi masina pe care o verifici la reprezentanta si vezi daca mai are valabila garantia.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by panzer »

Eu am vandut Cielo-ul unui samsar. Mi-a dat mai mult decat pretul pietei de atunci pe masina. Masina era impecabila, am avut-o de noua, ii facusem reviziile din 6 in 6 luni cum era atunci.

Dupa ce am semnat actele si mi-a dat banii mi-a spus cum scoate banii chiar daca a luat-o la pret mai mare. Te iei cu mainile de cap. Se cunosc intre ei, au mai multe masini acelasi tip, umbla la absolut tot in service-uri "dodgy", schimba piesele bune de la masini aproape noi sa faca diverse alte cazaturi sa mearga

Verifica masina cat vrei dar cumparati de la proprietar.

Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

Re: O mica parere din partea detinatorilor

Post by Glooe »

panzer wrote:Eu am vandut Cielo-ul unui samsar. Mi-a dat mai mult decat pretul pietei de atunci pe masina. Masina era impecabila, am avut-o de noua, ii facusem reviziile din 6 in 6 luni cum era atunci.

Dupa ce am semnat actele si mi-a dat banii mi-a spus cum scoate banii chiar daca a luat-o la pret mai mare. Te iei cu mainile de cap. Se cunosc intre ei, au mai multe masini acelasi tip, umbla la absolut tot in service-uri "dodgy", schimba piesele bune de la masini aproape noi sa faca diverse alte cazaturi sa mearga

Verifica masina cat vrei dar cumparati de la proprietar.
Multumesc pentru raspunsuri baieti.

Am stabilit sa am un service checked-up sambata aceasta la baneasa si apoi cu putin noroc la urmatoarea intalnire vin si eu cu posibilul viitor Pro Cee'd.

:)

O seara buna va doresc

Post Reply

Return to “Generalităţi”