Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by xp »

proc74 wrote: dar sunt circumspect din cauza pretului.
Daca le vrei mai scumpe te duci la service in Galati si le cumperi cu 250 ambele seturi , aceiasi marfa. :mrgreen:
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Stefan47 »

Deci aceste placute coreene Hi Tech se potrivesc fara probleme la noi nu? Adica la mine e prima oara cand le schimb si nu sunt sigur daca vor "cadea" pe aceeasi urma lasata pe disc de vechile placute...

As vrea sa stiu de la cei care v-ati pus daca ati avut probleme si daca se comporta normal, fara scartaieli sau alte probleme...

Multumesc!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

Boby

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Boby »

Daca ai fi citit mai sus, ai fi observat ca Dannyboy si le-a montat si circula cu placute Hi-tec de 10.000 km fara a sesiza diferente la franare, exact ca cele originale.

Chestia asta cu calcatul placutelor pe urmele celor vechi chiar nu am inteles-o! Pai daca nu calca pe aceeasi urma care e problema? Tocmai ca se mai egalizeaza discul de frana.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Stefan47 »

1. se vor toci aiurea placutele, implicit si discul
2. o sa scartaie la fiecare franare

Am citit mai sus, dar vroiam sa-mi confirme un utilizator de placute.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

Boby

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Boby »

Din experienta proprie cu alte marci de masini, cele care scartie sunt placutele Delphi si Textar.

In ce priveste placutele Hi-tec am toata increderea in recomandarile lui Dannyboy ca sunt OK din toate punctele de vedere, drept pentru care am cumparat cate un set fata si spate pentru momentul cand le voi schimba. La pretul de 105 lei ambele, le-am luat imediat, chiar daca le tin in stand-by, pe stoc.

Cei care vor sa arunce cu bani n-au decat sa cumpere placute ATE, sau Mobis care sunt de 4 ori mai scumpe.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Nesta3 »

Stefan se refera la uzura discului,care prezinta o buza subtire atat pe interior cat si pe exterior,formata "cu ajutorul" placutei...Nu toate placutele pt ceed au aceeasi forma(am patit eu cu ferodo),iar pt evitarea nepotrivirii placuta noua-disc vechi, se poate rupe usor buza formata...Voi posta o poza mai tarziu cu placuta in cauza,care calca exact pe buza respectiva,si nu pe disc...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Boby

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Boby »

Revin cu noutati. Mi-am montat setul de placute Hi-Tec spate saptamana asta. Asta in urma reviziei unde s-a constatat ca sunt duse complet. Montajul a durat 15 min si a costat o sticla cu vin. Dupa montaj m-am dus direct si am facut ITP-ul, pe care l-am trecut cu brio, fara alte spagi ci doar cu 50 lei cost al statiei de ITP.

Placutele spate se comporta exemplar, fara zgomote sau scartaieli, exact ca cele originale.

Recomand.

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by fuji »

Din cate am citit, in alt topic, placute de frana de la HI-Tech se gasesc si la unii dealeri KIA, mai precis Ena Galati. Presupun ca sunt ok si ca au acceasi dimensiune si forma ca cele originale. Aveti idee-cine si-a montat- daca aceste placute au senzor?

MS
1.4 GSL Best Black Pearl

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Dannyboy »

Nu exista senzor. In schimb exista o tablita care, la o anumita uzura a placutelor, vine in contact cu discul si produce un zgomot care te avertizeaza ca trebuie schimbate. Mai poti merge dar te va deranja rau cand vei frana.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by danny95fs »

si eu am cumparat placute hi-tec astazi : fata 70 ron; spate 60,5 ron. urmeaza sa le schimb sapt. viitoare. ca o paranteza in decembrie 2011 cand am facut revizia 3 mi-au spus ca ar trebui schimbate placutele ( la img jilava ). cele originale costau 700 ron cu grosimea de 11 mm, iar unele nemtesti 500 ron cu grosimea de 9 mm= in pret fiind inclus montajul si era vorba de toate :roll:

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Stefan47 »

11mm mi se pare f putin, 9 mi se pare chiar imposibil :)

eu ce-am gasit aftermarket textar trw etc au 15-16mm

cati mm au hi-tecurile?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by danny95fs »

Stefan47 wrote:11mm mi se pare f putin, 9 mi se pare chiar imposibil :)

eu ce-am gasit aftermarket textar trw etc au 15-16mm

cati mm au hi-tecurile?
le-am masurat= 11 mm ''carne'' + 5 mm suport = 16 mm

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Stefan47 »

aaaa, asa da :) ok, m-am lamurit
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by fuji »

Aveti idee care este limita (grosime mm) la care trebuie schimbate placutele? Eu la 36.000 km, am 6 mm pe fata si 4 mm pe spate. La IMG mi-au zis ca trebuie schimbate cele de pe spate. Le voi schimba singur cand ajung la senzor(tablita)...ce faci cu mana ta e sfant :)
1.4 GSL Best Black Pearl

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by quelloo »

io zic ca mai merg.... minim 5000 km zic io
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”