Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

Din ce am inteles de la ei preturile aproximative sunt cam asa: La piese originale- discuri in jur de 500 lei bucata , placute 250 setul fata, 250 setul spate... La piese alt producator german..discuri 250 bucata, placute 180 setul fata sau spate ..acum ma intreb si eu asa ca fraierul..de ce as da 2000 de lei pe patru discuri care tin 40.000 km si se tocesc sau se ovalizeaza...asta poate sa faca orice disc de 150 de ron

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

probabil tine si de noroc...
sunt multi care n-au patit asa nici dupa 100000 km.

eu am schimbat doar fata la 100000 si sunt curios cat o sa tina astea aftermarket (daca tin sub 50000 o sa trec iar pe originale)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Re: Discuri de frana

Post by lus »

am fost nevoit sa schimb si eu discurile fata, deja simteam trepidatii in volan la franare; 780 lei discuri, placute si manopera.
cei de la service m-au intrebat daca a masina a stat o perioada mai lunga de timp si asa este, acum vreo 2 ani a stat nefolosita mai mult de o luna. se pare ca in astfel de perioade rugina ataca destul de agresiv discurile.

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Discuri de frana

Post by danny95fs »

Masina mea are 70.000 km din 2009 si la franari mai bruste se simt trepidatii in pedala. In service mi-au spus ca trebuie sa schimb discurile. Cost= aprox. 1500ron discuri fata+spate si placute fata+spate TOATE ORIGINALE la Mit Aviatorilor.

Cee d SW 1,6 gsl,2009,City

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by BAU »

Nu ne spui o noutate, asa sint preturile la reprezentanta . De ce nu-ti pui aftermarket la jumatate de pret ?
Sint tot pise omologate , trecute printr-un control de calitate piese ce ar trebui sa tina la fel de mult .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Discuri de frana

Post by danny95fs »

BAU wrote:Nu ne spui o noutate, asa sint preturile la reprezentanta . De ce nu-ti pui aftermarket la jumatate de pret ?
Sint tot pise omologate , trecute printr-un control de calitate piese ce ar trebui sa tina la fel de mult .
Multumesc de raspuns. Am sa iau in calcul si aceasta varianta.

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

oricum au fost de bun simt, la mine au cerut 1900 ron pt discuri fata si placute fata+spate iar daca vroiam sa schimb si discurile spate inca 1000 deci in total 2900...ca doar miam luat Ferari nu KIA asta cum am mai spus la IMG Rahova.
Dupa ce am facut scandal ca nu este posibil sa schimb discurile la 40.000 de km, si le am cerut sa imi arate daca sunt cele originale....sa vezi ce la o noua masuratoare discurile nu mai au 23 mm ci apoape 25 mm adica 24,9 mm deci mai merg vreo 40.000 ...aaaa si nici placutele spate, si ale sunt in stare foarte buna.
Deci in final am schimbat doar placutele fata....asta pt ca am facut scandal si m-am documentat..daca ma luam dupa ei ..scoteam 1900 ron.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Dannyboy »

Felicitarile mele, ai facut ce trebuia. Poate realizeaza domnii din service ca nu suntem buni doar de jupuit. Poate era buna si o plangere inaintata pe undeva.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

Da trebuia acum imi pare rau ca nu am facuto.
Mergem la ei sa dam niste bani in plus in ideea ca sunt seriosi..ditamai reprezentanta...iar ei se bucura sa jupoaie cateva sute de lei sau mai mare nesimtirea mii de lei...poate traiesc cu impresia ca daca mau pacalit odata o sa tot merg ca fraierul la ei sa ma mai pacaleasca....pacat ca nu stiu sa isi tina clienti...eu acum in afara de revizii nu mai calc pe la ei...mai ales ca am dus masina la reparat pe casco de doua ori la ei ..desi puteam sa ma duc in alta parte...deci au luat de pe urma mea vreo 15.000 ron dar se pare ca tot nu este bine...ma rog..traim in Romania ..deci..

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Dannyboy »

E bine sa nu mai gandim si sa nu mai traim in baza acestei sintagme. Daca o avem in subconstient, automat suntem victime. Numai noi putem provoca o schimbare de atitudine la acest gen de „meseriasi”.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

pana la urma de ce ai schimbat placute/discuri? frana in valuri sau ceva de genu?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

Da este adevarat dar se pare ca este destul de greu...altfel probabil nu treceam asa usor peste...desi trebuia sa fac o reclamatie nu am facut acest lucru..

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

quelloo wrote:pana la urma de ce ai schimbat placute/discuri? frana in valuri sau ceva de genu?
am schimbat doar placute fata pt ca erau foarte uzate.. dar la revizie miau spus ca trebuie sa schimb discuri fata si toate placutele pt ca sunt foarte uzate...din cauza ruginei pt ca nu prea am circulat cu masina...dar masina a stat maxim o saptamana nemiscata. nu aveam nici un fel de probleme la franare .

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

parerea mea... atata timp cat nu simti ca franeaza in valuri sa nu schimbi discurile.
mai pui mana pe ele din 10000 in 10000 si verifici cat cat s-au tocit (cu degetometru) si gata...
eu sincer nu le-as fi schimbat daca nu as fi avut probleme la franare din cauza lor...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Discuri de frana

Post by mitzux »

Pitaru Valentin wrote:Salut
toate ar costa 1900 de ron cele originale sau 1200 de la alti producatori...acum problema mea este cum de discurile sau tocit atat de repede ..odata cu placutele care mai au 4 mm..
:?:
Pe mine azi m-au costat 382€ cu tot cu schimbat in Germania! originale, la Kia. Au vrut sa si bata joc de tine in stil mare, eu merg dupa principiu jurnalistic: intreb la 3 surse, in felu asta incerc sa nu ma mai las prostit. Ma uimeste in schimb ca in 40k km s-au uzat-mie mi au trebuit 150k si merg destul de repede...

bafta
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”