Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Vincze Szilard »

legat de scartait, dupa cateva km bune au revenit, acum scartaie de numa numa, dar am impresia ca de la rotile din spate, ca pisc un pic frana de mana si dupa aia tace, parerea mea e ca din cauza mizeriei care e intre sabotii de frana si disc de la frana de mana.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Discuri de frana

Post by Nesta3 »

O sa fii surprins de cata mizerie e acolo.Eu le-am schimbat si pe langa mizerie,se formase si niste muchii pe interiorul tamburului de la frecare cu sabotii.Si da,scartaia
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Vincze Szilard »

stiu ca este mizerie de numa numa, dar asta inseamna "profesionalismul"service-urilor de la noi, cand au schimbat discurile trebuia macar sa fi curatat un pic sabotii si zona respectiva ca era plina de rugina, nisip si praf.
momentan mai pisc frana de mana cand incepe sa sune, ca de dat jos iara si sa le curat nu ma aventurez pt asa ceva.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

am schimbat si eu azi discurile si placutele spate. dupa 135000 km am renuntat la cele originale si am luat ATE (185 bucata) + placute = 554 total.
le-am schimbat cu taicamiu in parcare (de fapt le-a schimbat el mai mult :) ).
Mersi Nesta pentru informatii.

cateva poze cu discurile originale dupa 135000 km
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Discuri de frana

Post by crinamatei »

quelloo wrote:am schimbat si eu azi discurile si placutele spate. dupa 135000 km am renuntat la cele originale si am luat ATE (185 bucata) + placute = 554 total.
le-am schimbat cu taicamiu in parcare (de fapt le-a schimbat el mai mult :) ).
Mersi Nesta pentru informatii.

cateva poze cu discurile originale dupa 135000 km
Aoleo da ce discuri aveai, au sincer inca nu am vazut pe nici o masina asemenea discuri. La loganul ce l-am avut la 98.000 erau lux pe langa ce vad eu aci. Sigur nu sunt din ceva cimitir auto?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

sunt chiar discurile spate originale din fabrica. partea exterioara arata mai bine putin.
din cauza celor vechi imi trepida masina la franare. acum a disparul fenomenul pentru moment.

dar, eu am folosit frana de mana destul de mult si nu mereu in moduri recomandate :P poate si asta e un motiv pentru cum arata acum.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ogy »

viewtopic.php?p=208061#p208061
Ce treaba are frana de mana cu discurile?

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Vincze Szilard »

pai pe discurile din fata nimic, dar pe cele din spate are, frana de mana functioneaza ca si frana pe butuc (la varianta de masina cu frana pe butuc) discul pe spate e mai bombat si in locul acela este mecanismul pt frana de mana, iar in momentul cand tragi frana de mana se deschid sabotii si freaca in interiorul discului, exact ca la butuc.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

pai tot praful ala maro din spate reprezinta o parte praf din saboti si o parte praf din canalul ala unde calca sabotii. Imediat dupa schimbare, frana de mana tine mult mai jos ca acum canalul ala e intact. Intradevar, suprafata de contact cu placutele n-are treaba cu frana de mana. desi, si aia arata destul de dubios cu rugina aia.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Discuri de frana

Post by crinamatei »

sarea si apa din anotimpul rece isi spune cuvantul. Dar acele discuri trebuiau de mult schimbate se vede si pe marginea lor exfolierea si crapaturile care au aparut. pe langa faptul ca sunt descentrate se mai pot si sparge, si da, daca ITP de la noi ar fi functionat ca si TUV de pe la alti unde se verifica si adancimea striatiilor de pe disc le aveai scimbate de mult, obligatoriu.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

hmm. ITP-ul facut pe bune in ianuarie (nu dau spaga nici la doctor!). au verificat si discurile si placutele si a fost ok.
la fel si la revizia de anul trecut, au verificat si totul era perfect.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Discuri de frana

Post by arlionok »

Am schimbat cauciucurile si cu ocazia aceasta am facut si o verificare la frane.
Cei de la service au constatat ca discurile spate sunt uzate neuniform si placutele aproape terminate, sabotii uzati si tebuie inlocuite toate (masina are 99 257km si este la al doilea rand de placute). Mi-au zis ca nu pot schimba doar discuri si placute, ar trebui inlocuiti si sabotii. Mi-au facut si oferta de pret pentru lucrare: 840 RON (schimbat discuri(TRW)+placute(TRW)+saboti+test frana). Service-ul nu este Kia. Acum trebuie sa fac revizia de 100 000, sunt curios care vor fi preturile KIA si daca ii musai sa inlocuiesc si sabotii.
Cand ati schimbat discuri si placute spate, ati inlocuit si sabotii?
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

n-am inlocuit sabotii ca erau ok. doar am dat cu spray de curatat frane acolo sa se mai curete zona.
la service Kia cu discuri si placute OE sigur te costa dublu.
si 840 mi se pare cam mult pentru TRW si fara sa vezi starea sabotilor. eu ti-as recomanda sa-ti iei piesele singur si sa mergi la un service sa le schimbe. (daca nu te bagi singur la operatiune)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Discuri de frana

Post by stenso »

In cazul ceedului acei saboti folosesc exclusiv pt frana de mana. Daca ai facut drifturi sau ai mers cu frana de mana trasa e posibil sa se duca in 100k. Daca nu, nu! In mod normal ar trebuii sa tina 200-300k linistit asa.

Sau hai sa te intreb invers...de unde stiu cei din servis ca unt dusi? Au desfacut acolo? Sunt situati fix in acel butuc unde intra prezoanele de la roata spate. Fa si tu un test simplu..incearca sa pleci cu frana de mana trasa...si vezi daca poti sa pleci... Sau daca lasi masina in panta cu frana de mana trasa...sta? Oricum si daca nu iti tine frana de mana in parametrii maximi mai ai o sansa...sa fie cablu slabit. Deci trebuie o investigare buna de la un service cinstit!

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Discuri de frana

Post by arlionok »

stenso wrote:In cazul ceedului acei saboti folosesc exclusiv pt frana de mana. Daca ai facut drifturi sau ai mers cu frana de mana trasa e posibil sa se duca in 100k. Daca nu, nu! In mod normal ar trebuii sa tina 200-300k linistit asa.

Sau hai sa te intreb invers...de unde stiu cei din servis ca unt dusi? Au desfacut acolo? Sunt situati fix in acel butuc unde intra prezoanele de la roata spate. Fa si tu un test simplu..incearca sa pleci cu frana de mana trasa...si vezi daca poti sa pleci... Sau daca lasi masina in panta cu frana de mana trasa...sta? Oricum si daca nu iti tine frana de mana in parametrii maximi mai ai o sansa...sa fie cablu slabit. Deci trebuie o investigare buna de la un service cinstit!
Nu, nu obisnuiesc sa fac drifturi, in schimb folosesc frana de mana chiar daca stau la campie (TM). Masina sta in panta cu frana de mana trasa.
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”