Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

@Billy - Mecanicul are dreptate pe jumatate . Da , pentru stabilitatea masinii , la apasarea moderata a pedalei de frana , aceasta franeaza INITIAL pe fata . Daca masina este incarcata sau se franeaza puternic de la viteza mare atunci franarea se distribuie si spre discurile spate .

DAR : faptul ca discurile spate arata ca ar fi putin folosite , negre , putin ruginite cum spui tu , nu este normal si nici sigur .

Este clar ca se intampla ceva , nu franeaza spatele . Sau nu franeaza cum trebuie . Trebuie o verificare prima data a sistemului de pe spate . Ori sunt placutele blocate in etrier ori sunt blocate pistonasele de frana . La acest rulaj , de 160.000 km , discurile trebuiau schimbate de mult timp . Poate au fost schimbate si nu stii tu . Daca nu au fost schimbate si sunt foarte uzate , pistonasele ies foarte mult din etrier si se pot bloca .

Daca acolo este totul in regula , trebuie verificat sistemul EBD care face parte din ABS ce distribuie electronic forta de franare pe cele doua punti ale masinii .

DAR : nu cred ca este o problema la acest sistem deoarece s-ar fi aprins in bord martorul franei de mana .

TRADUS DIN MANUALUL SERVICE : Supapa de distributie proportionala a fortei de franare este un dispozitiv mecanic, are limitări pentru a obține o forță ideală de frânare pentru distribuirea pe roțile din spate, precum și pentru a efectua distribuția flexibilă a forței de frânare proporțională cu
încărcarea vehiculului sau creșterea greutății. Și în caz de defecțiune, șoferul nu poate observa dacă aceasta functioneaza corect sau
nu.
EBD controlat de modulul de control ABS, calculează raportul de alunecare al fiecărei roți în orice moment și controlează
presiunea de frânare a roților din spate să nu o depășească pe cea a roților din față.
Dacă EBD se defecteaza , lampa de avertizare EBD (lampă de frână de parcare) se aprinde
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by Vincze Szilard »

nu are nici o treaba becul franei de mana, aia se ocupa doar cu frana de mana....
in mod normal toate discurile trebuie sa fie curate, nu cu rugina sau alte chestii, in momentul cand ai rugina pe disc (in zona unde calca placuta) e clar ca ai o problema la sistemul de franare, de curiozitate, fa un test de frana pe un stand si o sa ai surprize, daca ai "norocul" sa te opreasca astia de la rar pe urma adia talon...
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

@ Vincze : Ai atasat extrasul din manualul service , defectiuni ale EBD-ului - Tradus : Dispozitiv de Distributie electronica a fortei de franare.

Scrie ca in caz de defect , semnalizeaza prin becul de avertizare al franei de mana .

Ai atasata si schema electrica de comanda a acestui dispozitiv .

Se vede si de aici ca in caz de avarie se aprinde becul franei de mana
EBD.pdf
EBD 1.pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Discuri si placute frana

Post by Billy »

Am facut ITP-ul in iulie, si n-am avut probleme.
Discurile nu aveau cum sa fie schimbate fara sa stiu eu, ca doar am platit toate interventiile la masina.
Masina ruleaza in 90% din timp cu o persoana sau doua, fara bagaje sau alte greutati.
Dupa atata timp de facut un anumit traseu am invatat sa conduc masina destul de bine pe drum si folosesc destul de mult frana de motor.
Am retinut ca trebuie sa ajung la un mecanic pentru o evaluare a sistemului de franare.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by alimos »

Indiferent de stilul de condus sau de distantele parcurse, toate cele 4 discuri trebuie sa aiba suprafetele de contact OGLINDĂ. Daca nu sunt asa, frana nu este corect reglata, intretinută, etc Mai concret masina nu franeaza cum trebuie. Ca nu are cum constructiv vorbind. Restul e can can.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by Vincze Szilard »

din iulie pana acum a amai trecut ceva... la mine in toamna cand am schimbat cauciucurile erau ok, si in primavara cand iar le-am schimbat deja un disc era complet ruginit pe exterior, in saptamana urmatoare m-am dat la roata, demontat etrier, placute...etc, dat cu wd 40, curatat...etc si de atunci nu a mai facut probleme, acum o luna a trecut si itp-ul, cred ca pt ultima data pe 2 ani....
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by alimos »

Lubrifiantii folositi pe frana sunt vaselina cuprica pentru placute si cea siliconica pentru culisante.
@Vincze, vezi ca wd40 ataca cauciucul burdufelor de la culisante si pistoane
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by Vincze Szilard »

pana le manaca, se mai blocheaza o data franele, si oricum la cat praf se depune pe ele, acel wd40 e nimica toata...dar daca bine tin minte am dat cu wd 40, si cred ca si motorina... ultima tura a mers motorina..
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Discuri si placute frana

Post by Billy »

Stiti ca va ziceam ca am facut ITP-ul si nu am avut probleme.
De fapt nu l-am facut, am uitat de el. Trebuia facut in iulie, iar eu credeam ca l-am facut in iulie.
Bine, in vara am mai facut doua ITP-uri la alte masini si cred ca le-am incurcat.
Am fost saptamana trecuta la ITP si mi-au dat cu "revenire", tocmai pentru "probleme la sistemul de franare punte spate".
Am fost la doua ateliere auto, unul la care mergeam regulat si al 2-lea ca sa verific spusele primului.
Diagnosticul e acelasi, schimbare discuri frana si placute frana puntea spate.
La service-ul unde mergeam de obicei, mi-a recomandat si schimbarea discurilor fata si a placutelor fata.
Intrebarea mea era, anu' trecut cand mi-a recomandat schimbarea placutelor fata nu putea sa zica si de discuri?
Acu' ce fac, schimb placute de 1 an?
La puntea spate etrierii par blocati, mi s-a recomandat cumparare kit reparatie etrieri.
Se pot repara sau mai bine sa-i schimb? vorbim de aceeasi punte spate.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Discuri si placute frana

Post by Billy »

Pentru discuri frana la ce producator "sa ma duc"?
Pentru placute stiu, ATE sau TRW, sunt probate pe fata si am vazut ca au mers bine.
Pentru cele OEM stiti un cod?
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Discuri si placute frana

Post by Billy »

Am gasit codurile astea, sunt ok?
584111H100
584111H300

Am gasit: fata + spate, pret/buc.
ATE - 183+170
Bosch - 185+109
TRW - 213+102
HB Jakoparts - 162+102
Textar - 213+123
Ferodo - 341+230
Hyundai spate - 329
Brembo fata - 197
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by bwo »

Eu cand am schimbat discurile + placutele pe fata am mers pe ATE si sunt foarte multumit de ele. Cred ca in primavara o sa fie necesar sa schimb si pe spate discuri + placute si o sa merg tot pe ATE.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

12ftw
Posts: 12
Joined: 17 Oct 2020, 14:02
Auto: Kia Ceed
Location: Romania

Re: Discuri si placute frana

Post by 12ftw »

Are careva dintre voi discuri si placute spate BREMBO? Cum se comporta si pe langa asta ce recomandati? Eu m-am gandit la Brembro

12ftw
Posts: 12
Joined: 17 Oct 2020, 14:02
Auto: Kia Ceed
Location: Romania

Re: Discuri si placute frana

Post by 12ftw »

Vad ca nu ma lasa sa editez mesaj anterior...momentan ma gandeam la placute+discuri TRW care sunt cu 150 lei mai ieftin decat Brembo/ATE

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by Vincze Szilard »

da, eu am luan rambo si trw, daca nu ma insel pe fata is de un fel si pe spate is de altfel, ce e drept am schimbat discurile doar and s-au ovalizat, si asta simteam in volan la viteza mare cand piscam frana, in trepida volanul, altfel as fi schimbat doar placutele, le-am schimbat undeva pe la 89k km si acuma masina are cam 150k km si nu am mai avut probleme.
nu stiu ce kit de reparatie etriere sunt dar la al meu cand a fost blocat pe roata spate dreapta, am desfacut tot, am curatat, dat cu wd40 si spalat cu motorina....de atunci functioneaza si in ziua de azi, si in primavara asta a trecut si de itp, cred ca pt ultima data a luat pt 2 ani... ce-i drept nu ma mai folosesc de ceed ca i-am dat la tata, acum is pe sportage la care inca nu am ce sa ma plang ca nu am decat 37k km.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”