Ceed hb

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

Ca sa revin la subiect pe 23 se fac 3 luni de la comanda daca nu vine masina in timp util cica ar trebui sa imi dea masian de schimb pana vine, cel putin asa scrie in contract

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

Tjaar wrote:Ca sa revin la subiect pe 23 se fac 3 luni de la comanda daca nu vine masina in timp util cica ar trebui sa imi dea masian de schimb pana vine, cel putin asa scrie in contract
pana acum ai primit ceva serie VIN, info cum a plecat spre tara etc ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed hb

Post by Nesta3 »

Cum a zis si panzer,fata de ceed 2008, ceed 2013 reprezinta o evolutie majora.Cei 2000 euro platiti in plus,reprezinta un plus de comfort,dotari,materiale,design etc.Din ce am vazut,la motor au umblat si au scos 9 cai.Dar si asa,ramane o masina cu un raport calitate-pret aproape imbatabil.
Nu fac comparatii cu alte marci,deoarece nu sunt in tema 100% cu ce ofera respectivele.Altii care detin Golf sau mai stiu eu ce,isi dau cu parerea despre Kia in general.Si parerile sunt bineinteles foarte proaste.
Pe praful asta,conteaza sa ai o masina fiabila,sa ai o garantie reala a bunului detinut,sa bagi cat mai putini bani in masina.Comparatiile Golf-Ceed,Ceed-Octavia,Optima-Passat etc etc sunt si ar trebui sa ramana doar la nivelul de comparatie pe hartie.Restul e cancan.
Ca viitoare masina,as alege dintre:Mazda 6,care dupa parerea mea,nu are rival in mom asta,Kia Optima,sau Audi A4(sh ce-o i drept).Sa nu sara lumea pe mine referitor la A4:)))..stiu ce vorbesc,in banii de Mazda sau Optima iei A4 2011 chiar 2012(deci in garantie) cu dotari mai mult decat suficiente si cu un nr de km pana in 100000.Iar un audi in kilometrii astia,nici nu are rodajul facut.
Observati ca tind spre alta categorie fata de coupe-ul meu,dar si un ceed model nou ma atrage.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

@Nesta ai dreptate! Intre Best uri merita diferenta de 2,000 EUR.
Dar intre a mea care e varianta City si masina de care se discuta in acest thread... nu prea vad ca s-ar justifica diferenta de 4,250 EUR.
Bine...Coupe ul e mai ieftin decat Ceed ul normal cu vreo 500 EUR.

De ce sa iti sara lumea in cap cu Audi? Mie Audi A4 mi se pare o masina superba si este viitorul meu target cand imi voi schimba Proceed ul. Ca si finisaje si rafinament nu vad o alternativa mai buna pe piata, decat BMWul - numai ca la BMW exista o mica mare problema in sensul ca dc nu iti iei XDrive tractiunea aia pe spate iarna te omoara.
SAAB 9-5

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

nimic, nu am serie, nu am data, nimic

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

Tjaar wrote:nimic, nu am serie, nu am data, nimic
PAI NU PREA E OK suna si vezi ce zic? din cate stiu eu tre sa te anunte cum sta treaba, la mine sa facut abia o luna deci nu am ce comenta inca

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by panzer »

Tjaar wrote:Ca sa revin la subiect pe 23 se fac 3 luni de la comanda daca nu vine masina in timp util cica ar trebui sa imi dea masian de schimb pana vine, cel putin asa scrie in contract
Noroc ca iti mai tinem noi topicul aglomerat cu diverse prostii sa fie asteptarea mai usoara! :mrgreen: (haz de necaz ca doar suntem romani!)

@eugenflorinmanea - City mi se pare o teapa si mie; se explica diferenta doar intr-o mica masura. La cele din 2008 nu era nici o diferenta de calitate a interioarelor intre versiuni (daca nu iei la socoteala culorile argintii ale fasciei centrale), la varianta 2013 sunt diferente majore intre materiale.

De curiozitate (si plictiseala) in dimineata asta m-am jucat cu configuratoarele. Ciudat un Ceed SW plecat din 1.6 HP City cu optionale sa match-uiasca i40 highway+ a ajuns la 21.179€ peste pretul de 20.889€ al lui i40! M-am crucit. In plus i40 are vreo 300kg de otel in plus, faruri adaptive, incalzire partbriz fata doar asa din ce mi-a sarit in ochi.
i40 CW vine doar in varianta supreme cu optionale pe care nu le ai pe Ceed CW, deci nu poti sa faci comparatie.
Cine s-a urcat macar in cele 2 masini stie ca fratele mai mare i40 e din alta clasa fata de Ceed fie el si City! Preturi de lista, dar oferta cu 5 ani fara limita de km si 2 revizii pe an incluse face i40 mai ieftin decat Ceed-ul City.

Ce am spus despre Best ramane valabil, dar in rest sunt cam aiurea preturile la Kia. Ceed sa intre peste i40! :shock: Pana si Optima incepe de pe 21000 si imediat ajunge la preturile Accord.
Cred ca l-au concediat pe ala de la marketing care a facut preturile in 2008 de a vandut 20000 de masini. Acum sunt inconsistenti intre ei in grup!

Daca va uitati la Hyundai au ceva sens preturile. Au venit cu i30 aproape chel sa fie f aproape de Logan. Elantra doar pe benzina sa nu intre peste i30; i30 se termina pe la 18.000€. i40 incepe la 20150€.

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

in sfarsit ceva, am sunat si cica se produce masina intre 20 si 25 ianuarie si pana pe 10 februarie zic ei ca am masina 100% deci aproape 4 luni

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

Tjaar wrote:in sfarsit ceva, am sunat si cica se produce masina intre 20 si 25 ianuarie si pana pe 10 februarie zic ei ca am masina 100% deci aproape 4 luni
tot e ceva decat nimic...

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

Ca sa revin dupa aproape 4 luni in care nu s-a stiut nimic azi primesc telefon si mi se spune ca masina mea comandata pe 25 octombrie nu s-a produs inca si se va produce luna asta :)) Voi avea grija sa sesizez Kia la nivel european pentru ca patesc cu a doua masina acelasi lucru. Intre timp imi cer banii de avans inapoi sau daca nu poate reusesc sa obtin o masina de schimb. Celor care se gandesc sa comande o Kia si citesc acest post duceti-va oriunde in alta parte nu mai cumparati Kia

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by gruj »

panzer wrote:
Tjaar wrote:Ca sa revin la subiect pe 23 se fac 3 luni de la comanda daca nu vine masina in timp util cica ar trebui sa imi dea masian de schimb pana vine, cel putin asa scrie in contract
Noroc ca iti mai tinem noi topicul aglomerat cu diverse prostii sa fie asteptarea mai usoara! :mrgreen: (haz de necaz ca doar suntem romani!)

@eugenflorinmanea - City mi se pare o teapa si mie; se explica diferenta doar intr-o mica masura. La cele din 2008 nu era nici o diferenta de calitate a interioarelor intre versiuni (daca nu iei la socoteala culorile argintii ale fasciei centrale), la varianta 2013 sunt diferente majore intre materiale.
De acord cu voi - preturile actuale la masinile noi mi se par si mie crescute bine - sunt curios care o sa fie impactul asupra pietii second-hand (atat la noi cat si in afara). Banuiesc ca devine si mai atractiva fiindca chiar si la o crestere proportionala, diferenta dintre autoturismele noi si cele sh va fi cel putin aceeasi.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

Din ciclul sa ne mai distram cu Kia astazi sunt 4 luni de cand am comandat masina. In continuare n use stie daca a fost produsa sau nu cand va fi livrata, daca va exista sau daca e doar in imaginatia mea. Mi-au dat masina de schimb de la ei intre timp pana vine masina mea. Probabil voi tine masina de schimb inca vreo 6 luni :)

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ceed hb

Post by Brill »

@bloggerx213... Normal ca ti s-au blocat posturile ca numai prostii vorbesti.
In primul rind vorbeste in numele tau. In al 2-lea rind garantia de 7 ani la o masina asa cum zici tu cu "bug"-uri este ok. Io am una din 2009 si nu am avut probleme cu ea.
Iar din punctul meu de vedere Mazda sau mai stiu io ce comparatii faci tu acolo ar trebui sa ia notite de la Kia Motors

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

Tjaar wrote:Din ciclul sa ne mai distram cu Kia astazi sunt 4 luni de cand am comandat masina. In continuare n use stie daca a fost produsa sau nu cand va fi livrata, daca va exista sau daca e doar in imaginatia mea. Mi-au dat masina de schimb de la ei intre timp pana vine masina mea. Probabil voi tine masina de schimb inca vreo 6 luni :)
masina de schimb tot e ceva... altii au asteptat mai mult si n-au vazut asa ceva... oricum ar trebui sa-ti dea ceva de la ei pentru asteptare...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

Update pentru cei care vor sa isi comande o kia. Peste 3 zile se fac 5 luni de la comanda masina inca nu este aici. O firma de penibili , stiam de ce mi-am luat Ford ultima oara. S-a intrecut orice limita de bun simt iar dealerul zice ca "e pe drum" si nu stie exact unde. Astept pana vinerea asta daca nu banii inapoi si fug la Seat sau la Mazda, penibil atat pot sa zic

Post Reply

Return to “Generalităţi”