Ceed hb

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ceed hb

Post by Brill »

Ciudat...
De la MitMotorsBaneasa am luat-o si io. Am dat avansul cam 30% si in 2 saptamini mi-a venit.

Cum il cheama pe dealer?
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

30% am dat si eu...in Octombrie. Narcis Stanciu

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ceed hb

Post by Brill »

Eu am luat-o de la Alexandru Micu. Foarte operativ si foarte aopropiat de client.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

eh asa e cand nu ai noroc

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

Tjaar wrote:30% am dat si eu...in Octombrie. Narcis Stanciu
salut
si eu am dat comanda in decembrie undeva pe la inceputul lunii iar timpul de livrare evident cica tot 3 luni,pana acum nu am primit nici un fel de veste, serie de caroserie etc, iar comanda tot de Narcis S este data,sper sa nu depaseasca 3 luni ( deocamdata sunt pieton) iar legat de alegerea facuta credema ca este foarte ok ptr mine cel putin imi pare cel mai bun raport calitate pret in momentul asta si credema ca am cautat si verificat mai multe modele si preturi, preturi care sunt mai mari sau mult mai mari la alte marci gen focus, sa nu mai zic vw,mazda unde in banii astia de 18500 nu prea ai ce sa iei ( poate un golf 1.6 kel) iar mazda cu niste dotari nici macar medii este undeva la 21000,am discutat destul de mult cu unul dintre colegii de pe forum care are de anul trecut acest model si este foarte multumit de el,nu spun ca ma astept sa fie o masina perfecta dar sincer cred ca isi face banii mai ales daca stam sa ne gandim ca un simplu logan ajunge la 12000 deci ce rost are sa mai discutam.
Legat de problemele bine cunoscute ale ceed'ului adica bielete si caseta sau coloana de directie,am inteles ca au fost rezolvate de restu nu stiu ce sa zic,in rest mai tinem legatura sa vedem daca se incadreza in termenul de livrare. bafta

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

pfai ce s au scumpit masinile astea!
EU am dat pe a mea in 2008 13,750 EUR.
In 18,000 EUR iti luai Golf cu xenon incalzire scaune...cam full option.
Daca mai pui la socoteala si faptul ca in 2008 EUR era 3.8 si acum e 4.5, deja diferenta e cam de la simplu la dublu :(
SAAB 9-5

Tjaar
Posts: 26
Joined: 07 Oct 2013, 11:19
Auto: Kia

Re: Ceed hb

Post by Tjaar »

scaune incalzite are si ceedul si xenon ma intereseaza foarte putin, la mine a contat pretul ca vroiam panoramic, trapa, gps-ul sa nu mai stau cu o bucata de plastic in geam, camera de dat cu spatele si inca cateva optiuni si cum spunea colegul de mai sus la pretul asta nicio alta marca nu le oferea

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

Nu stiu cum sunt farurile la Ceed 2, dar la Ceed 1 sunt slabe... as indrazni sa spun ca mai slabe decat la Logan.
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by Ogy »

marca nu le oferea
Marca le ofera dealerii sunt nesimtiti. De unde crezi ca se fac discounturile alea cand se fac?!? :shock:
@eugenflorinmanea, subscriu.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Ceed hb

Post by Vincze Szilard »

este de unde sa faca reduceri, tin minte ca atunci cand am luat masina ca sa dovedeasca ca este facuta in UE au dat si o copie dupa factura cu care a cumparat reprezentanta masina, si era undeva intre 6-7 000 de ieuro, si mie mi l-a vandut cu 12-13000 de ieuro.

poate mai sunt si altii care au cumparat de pe vremea cand era la willy&co reprezentanta si se pot uita intre actele cand au luat masina.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

pare prea mare marja
asa si telefoanele mobile ii costa sub 200 de dolari sa le faca si le vand cu 1000 de euro.

sa fim seriosi acum... ceed nu a fost deloc masina scumpa. (asta si unul din motivele pentru care s-a vandut asa bine)

PS: eu sunt multumit de faruri. daca nu s-ar mai arde becurile din cand in cand ar fi perfecte :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

Marja unui dealer la o masina este in jur de 5-6%; in conditii f speciale cand isi indeplinesc targeturile si primesc bonusuri ajunge pe la 8%.
Grosul vine din service.
SAAB 9-5

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

eugenflorinmanea wrote:pfai ce s au scumpit masinile astea!
EU am dat pe a mea in 2008 13,750 EUR.
In 18,000 EUR iti luai Golf cu xenon incalzire scaune...cam full option.
Daca mai pui la socoteala si faptul ca in 2008 EUR era 3.8 si acum e 4.5, deja diferenta e cam de la simplu la dublu :(
Eugen te contrazic total inainte sa comand ceed m am uitat evident si la golf ( doar pana acum 1 luna am vut golf 5 2.0 d) si un golf de 1.6 atentie nu 2.0 d...incepe de la 17000 si are 2 geamuri climatronic si proiectoare cam atat, un golf cu aptiunile de pe ceed cel putin cel pe care l am comandat eu ( 1,6 d 4x geamuri,volan incalzit+scaune+ oglinzi electriceinclzite,comenzi volan,telefon,senzori parcare lumini de zi,volan schimbator piele ( parca era si pe golf ),smart key etc) ajunge intre 23 si 25 mii...si asta poti verifica si tu pe net...credema in momentul de fata parerea mea este ca are cam cel mai ok raport calitate pret...asta daca nu te intereseaza optionalele sau cel putin unele dintre ele si te uiti mai mult la marca..iar ford si mazda nu mai zic ptr k tot pe acolo se invart cu ceva dotari sar de 20mii...eu atat am avut 18mii, poate cine mai re 3 4 mi in plus alege focus sau golf

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

subscriu... si golful echivalent la mine era 28000 :( daca renuntam la mai multe optionale sa raman cu ce ma interesa pe mine cel mai mult (motorul si cutia) sub 24000 nu era.
in banii de ceed si la care ma si uitam cand l-am ales mai erau citroen C4 VTS si Fiat Bravo dar ambele cu mai putine optionale.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

Copii eu vorbeam de anul de gratie 2008- in 2008 iti luai Golf 5 1.6 benzina cu xenon pilot scaune etc in 18k; nu de acum in 2014- de aia zic ca s au scumpit masinile intr un mod infiorator.
Uitati va si la Ceed- ce costa in 2008 cam 14,000 EUR acum costa 18-19,000.

Eu in 2008 m-am mai uitat la Opel Astra GTC si Mazda 3- ambele erau cam cu 1,500 EUR mai scumpe decat Proceed ul si cu optiuni usor mai jos- dar nu semnificativ.
La GTC nu mi-a placut de reprezentantul de vanzari la care am fost- un sictir total plus ca nu eram f convins ca imi place designul. La Mazda 3 mi s-a parut ca e cam aceeasi masina ca si calitate materiale cu un motor mai mic (105 cai vs 126 cai). Asa ca am optat pentru ce mi-a dictat inima :)
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”