Pret vanzare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by alexandruu »

dc nu inchiriezi masina ? cel putin pt o perioada ? acum se intra greu in rate .. sunt sigur ca ar fi cineva dispus sa iti plateasca rata si sa se foloseasca de masina.. desigur cineva cunoscut tie de incredere . e pacat sa renunti la masina, si sa ramai si cu rate :(

sau ceva in genul unei cedari de leasing, faci prin notariat .. ceri un avans.. sa zicem 2000E .. iar daca nu plateste ratele iei masina inapoi si pierde avansul. si faci si casco pe ea .

pe cati ani e creditul ?
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

ohooh :D pe 10 ( mai 8 ani si ceva de platit )

Sa vad cum fac. Momentan sunt plecat din tara si ma intorc pe la sfarsitul lunii. Mai am putin timp de gandire la oportunitati, etc. :)

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Shadow »

Cippo, sper sa-ti rezolvi problemele...
Revenind la subiect am vazut un Cee'd de 2 ani si ceva, inspre 3 cu 15 mii km la 9500 euro. Masina arata FOARTE bine. Mai bine ca a mea, parca :))
Mi-a placut pretul cu gandul ca as putea lua si eu atat daca as vinde-o :)
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

doctoru1980
Posts: 51
Joined: 06 Mar 2011, 01:37
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by doctoru1980 »

Salutare tuturor,

Zilele trecute am achizitionat un Kia Ceed 1.4 cu 6500 de euro. Masina are 48.000 km si a fost a unui coleg de servici. Pana acum sunt foarte multumit, masina functioneaza excelent. Acum sunt in cautarea unei oferte de CASCO.
[url=https://vgruk.com/]https://vgruk.com/[/url]

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by rayman »

Welcome to the club, s-o stapanesti sanatos!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by quelloo »

s-o stapanesti sanatos.

mai fratilor, spuneti-mi si mie, dc nu ati facut leasing si ati facut credit de nevoi personale?
Cippo tu zici ca dai 250 de euro pe luna la credit de 10 ani pentru KIA Ceed 1.4 best???
io am leasing la 2.0 DSL Style + pachet sport pe 5 ANI... si dau 230 euro pe luna fara TVA si fara reziduala... (avans 1900 de euro)

valoare asigurata la Casco pentru a mea anu asta e de 10500 de euro. la anu o sa fie vreo 8500.
eu nu o dau nici pentru 15000....
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

@quelloo

Nu a fost posibilitate sa fac leasing atunci. Acum am luat 2 ani de re-esalonare, sa vedem cum o dreg pana la urma. Totusi sunt optimist! :)

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by quelloo »

Multa bafta..
sper sa poti sa o tii..
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by misuspita »

Deci e clar, Kiutza ramane la mine cel putin un cincinal... la banii astia chiar nu merita data. Cu ce iei de pe ea trebuie sa mai pui inca atata sa iei una noua. Ceea ce nu mi se pare o afacere. Decat sa o dau dupa ~3 ani si sa pierd juma din valoare mai bine o tin inca 5 si vad eu cu ce mai raman. Oricum in procente dupa aia inceteaza sa mai cada atat de drastic. Grei sunt primii ani in care se devalorizeaza rapid.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by bprodan »

Dupa cum ati vazut pe forum, si eu vand o kia. Asadar am incercat sa o evaluez cat mai obiectiv. Eu am calculat camasa:
- 15% dupa primul an de functionare, ca nu mai e noua
-5-10 % dupa ceilalti ani.
Eu zic ca e corect daca estimati durata de viatza a unei masini la 10-12 ani. Nu poti cere cu 2000 de euro mai putin decat pretul de masina noua, pentru ca altfel oricine face un efort si mai imprumuta bani sa o ia de noua.
Masinile Kia care se vand au cam 2 ani vechime si toti se asteapta de la o masina de 2 ani sa fie impecabila. E o piata mica a celor care vor masini 'aproape noi', multi preferand un opel din 2005 la care noi nu avem contraoferta.
Garantia transmisibila de 5 ani a fost cea care m-a incantat pe mine si din pacate nu e cunoscut aceast plus (in afara forumului). Cred ca ceed-urile de 4-5 ani se vor vinde bine (eu asa imi si propusesem sa o vand pe a mea) cand ii spui omului ca mai are 20-30k si 1 an de garantie integrala.
Concluzia: acum pretul corect la o masina din 2008 ar fi de 7000euro, peste 2 ani pretul va fi de 5500-6000
Nu uitati sa tineti cont si de criza de lichiditati existenta si cresterea preturilor la benzina - din aceatsa cauza au coborat rau de tot preturile
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by GabiA »

sa ma bag si eu in seama...intamplator imi caut masina-noua sau sh
un i30 nou cu facelift este 8700e plus 3 bonuri remat, in total in jur de 410 de milioane.
un cee'd la mana a doua varianta best e cam 7000e deci in jur de 300 de milioane.
de ce nu as mai pune 100 de milioane pt o masina noua? in plus i30-ul standard are acum si scaun reglabil pe inaltime si faruri ceata...
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by FLOPY »

Cele trei tichete remat trebuie sa le cumperi si mai dai pe ele 1200-1300.Ajungi cu totul la 10000 de euro. Daca ai acea diferenta de 3000 de euro si vrei masina noua se merita sa o cumperi. Dar daca nu-i ai, un Cee'd la mana a doua din 2008 este si el foarte rentabil. Gandeste-te ca mai mult de 50000 km rulati nu are, plus de asta mai ai garantie inca 4 ani sau 100000 km la grupul motopropulsor si inca 2 ani din bara in bara. Majoritatea producatorilor de masini nu dau aceasta garantie nici la masinile noi.
In concluzie, sunt Ok ambele variante dar alegerea o faci in functie de buget. Un lucru este clar, un i30 nou este mai ieftin decat un Cee'd nou.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

ana maria
Posts: 217
Joined: 13 Sep 2009, 00:37
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by ana maria »

un cee'd 1.6 126 cai kit sport 2008 35 000 km la ce valoare de revanzare este,stie cineva?multumesc anticipat:)
92.000 km and counting...

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by GabiA »

@FLOPY asa este, I30 are o oferta foarte buna si e o masina foarte faina. Dar parca tot Cee'd-ul de dinainte de facelift imi place mai mult. Deocamdata mai meditez... :-k
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by misuspita »

Un prieten bun si-a luat un i30 cu 6 luni dupa kiutza mea, si am mers amandoi multi km si cu una si cu alta, asa ca am o opinie cat de cat bazata pe experienta condusului ambelor masini. Practic motoarele sunt aceleasi (109CP) dar Pro-ul meu e cu o virgula mai agresiv (mers cu amandoua, testat acceleratii in paralel, etc...) Poate din cauza coeficientului de frictiune care e mai mic la mine. Si nici el n-o menajeaza, adica el chiar schimba in oras mai sus de 4000, ceea ce eu nu fac decat cand sunt mai grabit, altfel 3000 e de ajuns :). In interior a mea e mai dotata, adica are in plus cotiera, oglinzi reglate electric incalzite. A lui are display albastrul ala si display mai avansat (cu puncte, nu alfanumeric ca la noi). Si ESP. Si jante de 16. Cam atat. Dar a costat si cu 3000€ mai mult. Totusi daca ar fi sa aleg una din cele doua, tot pro-ul l-as alege.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Generalităţi”