Parbriz geam protectie UV

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Parbriz geam protectie UV

Post by igor_tsr »

In mod normal trebuie sa intreb pe dealer... insa am mai multa incredere in raspunsurile forumistilor.

Deci, ce-o fi in spatele acestei protectii UV? Cum functioneaza? Am pus la optionale asa ceva doar fiindca suna bine 8)

Si mai departe, aceasta protectie UV poate afecta cumva calitatea semnalului de la satelitul GPS (PDA cu GPS)?

Unica informatie pe care o am este de la un proprietar Octavia2, care zice ca asa numitele Geamuri Atermice de la Skoda nu afecteaza semnalul GPS.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by adrian.tuhut »

din cate am inteles parbrizul cu protectie UV are particule de plumb care nu permit radiatiilor UV sa treaca....dar afecteaza si raza de detectie a detectoarelor radar :cry: ....pentru GPS, nu stiu...
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

1. Acelasi lucru care il fac si ochelarii (micsoreaza cantitatea de UV care trece prin parbriz).

2. Din cate stiu eu parbrizele tratate special(probabil si impotriva UV) au o portiune netratata ....... de cele mai multe ori in dreptul oglinzii din interior unde se pun si permisele speciale, abonamentele de autostrada, etc. - pentru a putea fi citite din mers de scanere.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by adrian.tuhut »

gcristi wrote:1. Acelasi lucru care il fac si ochelarii (micsoreaza cantitatea de UV care trece prin parbriz).

2. Din cate stiu eu parbrizele tratate special(probabil si impotriva UV) au o portiune netratata ....... de cele mai multe ori in dreptul oglinzii din interior unde se pun si permisele speciale, abonamentele de autostrada, etc. - pentru a putea fi citite din mers de scanere.
2. ai dreptate ....e portiunea cu cercuri negre din dreptul oglinzii retrovizoare..
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

dan0302
Posts: 70
Joined: 22 Jun 2007, 22:35
Auto:

Post by dan0302 »

Protectie UV... Particule de oxizi de fier si fier simplu in compozitia sticlei .... In mod normal nu trebuie sa afecteze GPS Sau aparate de bord pentru ca ecranul facut de ele este f slab ... mai mult incurca caroseria .... ea este un veritabil ecran ... dar undele GPS trec prin ecrane de tipul asta ... Bineinteles cu anumite refractii dar sunt neglijabile .... E vb doar de aparate care receptioneaza semnal .... Ele trebuie sa fie capabile sa se descurce ... Si in conditii de ecran relativ ... atat stiu eu despre asta

Editat de andrei0241: Am modificat majusculele acum, insa urmatorul post scris cu majuscule va fi sters direct
kia ceed lx 1,4, piston grey, OT-02-XTS

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Probleme cu tastatura !!!!
Chemati oamenii de la Minolta !!!
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

Multumesc de raspunsuri.

Incepusem sa regret ca n-am comandat navigatie ca optionala. Dar m-am linistit, incep sa caut si eu in PDA cu GPS, ca m-am convins, fara asa ceva ii cam greu de calatorit prin Europa.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

despre protectie UV: am vazut ca exista folie de protectie UV - cu diverse grade de transparenta si culori- care se aplica pe geamuri si reflecta cam 99% UV si are si proprietati antiefractie(geamul se sparge mult mai greu).

de asemenea si razele infrared is reflecate cam 50%. se zice ca daca are acceptul RAR& politie se poate aplica pe geamuri.

drept sa va spun is mai interesat de protectia impotriva razelor infrarosii...am mers cu masini din astea si am vazut ca oarele nu te mai incinge cand stai in masina...si este si oarecare economie la AC. stie cineva mai multe despre aplicarea foliei astea la noi ? (cat, cum, unde..) ce zice kia in privinta garantiei? (geamurile usilor trebuiesc demontate / montate...)

:?:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

thx! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Generalităţi”