Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by eugenflorinmanea »

Am 107,000 km- la cat sa ma astept sa mai tina ambreiajul?
Ce e drept s-a schimbat ceva in el pe garantie pe la 65,000- nu stiu exact ce (scartaia pedala de ambreiaj+ aveam acel 'vuiet'cand eram in marche arriere (asa se scrie? :) ) in sarcina.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

Asta este o ghicitoare aproape fara raspuns . Conteaza ce s-a reparat la 65.000 km.
Daca s-a schimbat doar furca ( daca scirtiia) si poate rulmentul dar nu s-a schimbat discul de ambreiaj, ar trebui sa te mai tina putin , minim vre-o 20.000 km (in conditii normale de exploatare ambreiajul ar trebui sa tina minim 150.000 km. Daca ai mers mult in oras, s-ar putea sa nu te mai tina mult discul .
Important este ca sunt sanse f. f . mici sa te lase brusc . Te va avertiza el in timp , eventual va inceoe sa trepideze la cuplare sau va patina discul.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by quelloo »

127000 km, nu trepideaza, nu patineaza etc...
mergi fara griji :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by eugenflorinmanea »

Ma gandeam sa o marit la anu' si as vrea sa dau garantie 6 luni (pentru ca stiu ce vand - masina asta a avut parte de super intretinere).
Singura necunoscuta e ambreiajul.
Ma uit diseara pe cartea de garantii- s ar putea sa scrie acolo ce s a schimbat.

In principiu f multi kilometri au fost facuti pe autostrada (Grecia de vreo 4 ori, Croatia- Italia. mare+ Bulgaria la greu...) - doar in ultimul timp am inceput sa ma duc la serviciu cu ea (Aviatiei- Dorobanti)
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

Daca asa ai mers cu ea si nu are alte simptome, s-ar putea sa mai tina pina pe la 130-150.000 km . Asa inseamna cel putin ( cel putin) doi ani de exploatare intensa.
Dar asa cum am mai spus, surprize pot aparea oricind .
Important este ca preturile au scazut destul de mult si nu ar mai fi o mare problema schimbarea ambreiajului.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by zombi »

Eu l-am schimbat fix la 120k de km. Rulmentul de presiune scotea un zgomot ciudat (am mers cateva sute de km cu el asa si cred ca mai mergea, dar nu am vrut sa risc) si daca tot plateam manopera pentru schimbat rulmentul, am luat tot kitul.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

Q.E.D. :D
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by eugenflorinmanea »

M am uitat in cartea de garantie- scrie ínlocuit kit ambreiaj fara alte detalii'. Nu stiu ce inseamna asta.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

In mod normal ( am spus -in mod normal) un kit de ambreiaj este format din rulment de presiune , disc de ambreiaj si placa de presiune.
DAR 1: multi producatori de asemenea mecanisme nu includ rulmentul de presiune in kit deoarece este piesa cea mai supusa uzurii si tinind cont si de stilul de conducere poti schimba chiar 2-3 rulmenti pina s-ar uza placa si discul
DAR 2: tinind cont ca placa de presiune se uzeaza destul de greu ( exceptind cazul cind se merge mult cu ambreiajul apasat si arcul soare al placii se subtiaza) , multi mecanici schimba placa de presiune mult mai tirziu , cam dupa 100.000 km chiar daca s-a mai umblat la ambreiaj si s-a schimbat doar discul si rulmentul .
DAR 3: daca la tine nu se specifica ce s-a schimbat si nu ai fost de fata , chiar daca s-a scos din magazie un kit complet se poate sa se fi schimbat doar rulmentul sau rulmentul + discul.
DAR 4: daca s-a schimbat cu simt de raspundere tot kitul (rulment , disc , placa) inseamna ca ambreiajul este destul de nou.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by quelloo »

stie cineva ce probleme as putea avea daca ambreiajul mai patineaza din cand in cand in sarcina? (in principiu vitezele 2,3,4 la accelerari mai bruste)
mi-e frica in caz ca o sa mai merg asa sa nu pateasca ceva si alte chestii pe acolo (volanta, cutia de viteze etc..)
e clar un semn ca e pe moarte (celelalte inca n-au aparut: pedala e la fel de moale ca inainte, cand plec de pe loc prinde exact in aceeasi pozitie ca inainte, nu sus)

ambreiajul original banuiesc ca este de la Valeo...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

In general cind patineaza ambreiajul , ar fi trei cazuri .
1: Uzura simeringului palier, caz in care ajunge ulei pe volanta , respectiv discul de ambreiaj . Asta cred ca este exclus deoarece s-ar vedea carcasa ambreiajului murdara de ulei .
2 : Uzura placii de presiune ( de fapt arcul ce o preseaza pe discul de ambreiaj se decalibreaza) , caz in care discul nu mai este suficient strins rezultind patinarea la forțare.
3 : Uzura discului de ambreiaj. Cind placile de frictiune ale discului se subtiaza cu 2-3 mm este posibil ca placa de presiune sa nu mai poata presa puternic pe disc (cursa acesteia este limitata ).

Daca a inceput sa patineze , nu are ce sa se intimple altceva . Va patina pina nu vei mai putea pleca de pe loc. Oricum o piesa este uzata si va trebui inlocuita.
Iar daca ai multi km . tot ar trebui schimbat tot kit-ul.

Ar mai fi varianta 4 (subiectiva) - eu am pațit-o de citeva ori .
La schimbarea treptelor de viteza cu accelerari bruste , nu cumva sa ții mai mult piciorul apasat pe ambreiaj si desi o accelerezi, ai impresia ca patineaza.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by Nesta3 »

Ambreiajul original este SECO.Cel putin asa e la 1.4.
Valeo nu produce pentru motorizarea ta,decat pentru 1.6 (diesel).
Kitul original costa 1260: placa+disc+rulment(acesta se achizitioneaz separat).Cod : OE HYUNDAI 4120024720
Ai mai putea cumpara LUK(acelasi pret), cod LuK 624335233.
Kiturile Sachs au piese LUK si VALEO(disc sau rulment, placile sunt Sachs).
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by Nesta3 »

Rectific
Am gasit pentru 2.0 diesel, dar nu pentru proceed ci pentru ceed.Nu stiu daca sunt la fel.
Codul e Valeo 828660.Ca si pret,e acelasi cu kitul original.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by quelloo »

BAU wrote:In general cind patineaza ambreiajul , ar fi trei cazuri .
1: Uzura simeringului palier, caz in care ajunge ulei pe volanta , respectiv discul de ambreiaj . Asta cred ca este exclus deoarece s-ar vedea carcasa ambreiajului murdara de ulei .
2 : Uzura placii de presiune ( de fapt arcul ce o preseaza pe discul de ambreiaj se decalibreaza) , caz in care discul nu mai este suficient strins rezultind patinarea la forțare.
Ar mai fi varianta 4 (subiectiva) - eu am pațit-o de citeva ori .
La schimbarea treptelor de viteza cu accelerari bruste , nu cumva sa ții mai mult piciorul apasat pe ambreiaj si desi o accelerezi, ai impresia ca patineaza.
4. pica complet pentru ca mi se intample sa patineze in sarcina, doar accelerez in momentul ala, nu ma ating nici de ambreiaj nici de schimbator.
2. asta descrie cel mai bine simptomele
1. nu m-am uitat sa vad daca e ulei pe acolo.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by quelloo »

Nesta3 wrote:Rectific
Am gasit pentru 2.0 diesel, dar nu pentru proceed ci pentru ceed.Nu stiu daca sunt la fel.
Codul e Valeo 828660.Ca si pret,e acelasi cu kitul original.
:( am cerut si eu o oferta de la astia de la autokarma si stiam ca o sa coste probabil mai mult, dar nu ma asteptam sa fie chiar de 4 ori mai scump decat ala care l-ai luat tu. Sunt foarte curios de unde e diferenta asta... zici ca asta e poleit cu aur sau ceva :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”