Probleme cu usa din spate dreapta

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Marius43
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2011, 16:39
Auto:

Probleme cu usa din spate dreapta

Post by Marius43 »

Am auzit ca s-a desfintat reprezentanta Kia de la ROKOR Craiova. Stiu ca se desfintase mai de mult si cea de la Pitesti. Sa inteleg ca se restrang reprezentantele KIA? Incep sa faca pasi inapoi?
Am o problema cu usa dreapta spate, care nu se mai deschide din interior. Din exterior se deschide. Banuiesc ca-i vorba de o tije scapata sau rupta, dar sa ma duc pana la Bucuresti pentru asa ceva mi se pare aiurea mai ales ca nu mai este in garantie.
Imi recomandati un alt service (care sa dispuna de piese) din Craiova care poate rezolva bine si repede asa ceva?

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by mrs »

Sa nu fi actionat din greseala butonul de siguranta pt copii!
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by Vincze Szilard »

dar pt aia se poate deschide din exterior, daca actiunezi butonul ala atunci numa din interior nu se poate deschide.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by stenso »

Mergi la hyndai. Erau/sunt vreo 3...

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by Razvan_G »

Salut! Am exact aceeasi problema de ceva vreme. N-am ajuns in service cu ea inca. Ai rezolvat-o? Tot usa dreapta spate.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by mash »

Fratilor, o fi usa din dreapta spate bantuita de probleme ca nush ce are usa la masina "noastra" Kia....sa vedeti si de ce zic asta:

Ce problema am eu: acu 1-2zile am ramas fara baterie la masina (dar moarta de tot, adica nici inchiderea centralizata nu mi-a mai mers) si am fost nevoit sa folosesc "acea bucata de metal agatata la breloc langa telecomanda de inchidere centralizata" :D (cheia); am deschis usile si fata si spate (tot cautand ceva) si apoi a trebuit sa plec si sa incui masina.

Cand dau sa inchid toate usile ma trezesc ca usa din spate dreapta nu se inchide....hopaaaa usa dreapta spate : ))))
Incerc din nou sa inchid partea dreapta a masinii cu cheia, pe usa din dreapta fata ...usa din fata se inchide, cea din spate nu!!

Practic daca incerc sa inchid cu cheia portierele din stanga folosesc incuietoarea din stanga si se inchid usile din stanga, in schimb pe dreapta cand dau sa inchid cu cheia pe partea dreapta mi se inchide doar portiera din fata dreapta (cea din spate ramane deschisa).
Daca folosesc inchiderea centralizata mi se inchid toate usile corect, fara pb.

Ce ar putea avea? ce are fratilor ca asa ceva n-am mai pomenit
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

panna
Posts: 5
Joined: 21 Jun 2010, 13:36
Auto:

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by panna »

Salut!

Am avut problema asta, nu stiu daca se aplica si in cazul tau. Constatarea o poti face si singur dupa ce desfaci 2-3 suruburi ale fetei de portiera si o declipsezi din braduleti. In cazul meu, s-a rupt clema ce tine prins firul care deschide defapt portiera. O imagine cat o mie de cuvinte:
Image

Am inlocuit-o demult la reprezentanta.

*PS: poza nu e de la masina in cauza, e una generica de pe net, dar are acelasi mecanism.

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by mash »

oare trebuie sa desfac toata fata portierei? sau incep cu partea de sus....si daca se vede e bine, daca nu desfac si jos (nu am mai umblat pana acum la asa ceva)
ms mult Panna (sper sa rezolv cumva ca nu pot lasa masina asa, in caz ca mai raman iar fara baterie...)
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

panna
Posts: 5
Joined: 21 Jun 2010, 13:36
Auto:

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by panna »

Eu stiu ca sunt pasi ce trebuie executati intr-o anumita ordine ca sa scoti fata portierei. Daca ai maner pentru macara geam, trebuie sa scoti asa ceva Image din spatele manerului. Te vei chinui, dar poti aborda metoda Vaslui style (neincercata de mine) si sa tragi de maner pana se desface clema de metal din poza. Nu te sfatui sa faci asta, incearca sa o scoti totusi cu un patent cu falci lungi sau ceva carlig.
Apoi mai ai de scos 2 suruburi (unul in lateralul usii, altul chiar la maner).
Incepi de jos si tragi usor pana se desfac braduletii. NU trage prea mult spre tine, ca in partea de sus, panoul are un cant/sant in care sta agatat de partea metalica a portierei.
Important: trebuie sa ridici de panoul la final ca sa iasa.

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Probleme cu usa din spate dreapta

Post by mash »

da, am maner pt macara geam...am sa merg la un prieten care lucreaza la un service sa o facem impreuna, eu singur nu prea m-as baga daca e asa complicat. ms mult pt informatii Panna
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”