Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by ViperK »

Salut,

Cu scuzele de rigoare, nu am dat sa caut daca exista deja o tema deschisa pe aceste subiecte (sa nu redeschid topicuri moarte), rog un moderator sa mute/comaseze topicul daca exista deja.

Si-a instalat cineva cruise control aftermarket, de la comfortauto.ro ? O astfel de instalatie costa 1450 lei (telefon dat astazi), pe maneta (din ce am inteles, cu comenzi pe volan nu stie daca se poate la Cee'd 1, si daca avea pe stoc, pretul fiind de 2000 lei). Garantie 3 ani sau in limita a 500.000 KM (sa fim seriosi...), iar montajul trebuie sa fie facut intr-un service agreat de ei (si nu este inclus in pret! )

Cat despre DVD / Navigatie, am inteles ca au montat mai multi colegi, ce recomandati ?

Multumesc !

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by Caralumba »

Despre cruise control......nu-mi amintesc sa fi citit pe aici (poate gresesc) dar despre navigatie gasesti aici :viewtopic.php?f=37&t=22819&hilit=navigatie&start=60
Fair day, be well !
Image

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by ViperK »

Multumesc, am luat legatura chiar cu colegul Ionutz, este in aceeasi zona cu mine ( Pitesti ), ramane sa ne intalnim live sa vad si eu minunatia.

Cat despre pilotul aftermarket, am cautat si nu am gasit nici pareri de rau dar nici de bine... nu stiu ce sa fac..

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by Caralumba »

Hai ca am gasit aici : viewtopic.php?f=6&t=5426&start=225 , nu stiu cat te lamuresti dar....
Fair day, be well !
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by quelloo »

se poate pune, dar e scump si e greu, daca nu ai drive by wire. din ce stiu doar pe 2.0 e drive by wire.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by stenso »

Daca nu ma insel pilot automat si.a pus colegul devilson

andreigsi
Posts: 29
Joined: 31 Dec 2013, 03:22
Auto: b-654-udf

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by andreigsi »

si nu ne poate spune nimic, nu inteleg de ce este asa scump

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by ViperK »

Am facut un pas inainte spre a schimba DVD-ul masinii cu o navigatie precum are colegul Ionutz.
Pe scurt:
1. Negociat + comandat cu chinezul pe aliexpress (nu stiu daca am voie sa pun link, mi-l puteti cere pe privat sau pot edita ulterior), am obtinut camera spate, mufa OBDII cu bluetooth, camera fata (dvr) incluse in pretul normal al produsului, 1380 lei.
2. Coletul a venit cu DHL, la care am mai platit aproximativ 205 lei (taxe vamale + comisionul DHL ca s-au ocupat ei de vama pentru mine).

Urmeaza sa instalez navigatia pe masina, momentan nu am gasit un service capabil. O sa revin cu poze de la "transplant", imediat ce o voi pune.

Cat despre pilotul automat, este urmatoarea investitie, momentan nu-mi permite bugetul.
Poate ne da vreun coleg un feedback legat de un astfel de pilot aftermarket.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by _devilson_ »

Scuze pt raspunsul intarziat.
Eu am comandat de la comfortauto acum 3-4 ani parca un cruise pt ceed 1.
Varianta mea era cu comanda in volan..totul fiind plug.n.play.
A mers fara prb..si inca merge.

Variantele cu maneta nu le cunosc...nu stiu cat sunt de bune...deci nu ma pronunt.

Oricum..recomand echipa comfortauto. M.au ajutat cu sfaturi..pareri...chiar daca montajul l.am facut la IMG JILAVA (montaj facut prost...dar asta e alta treaba).

Ei au facut in final sa.mi mearga pilotul automat.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by ViperK »

Cand am vorbit cu cei de la comfortauto, din ce imi aduc aminte, doar varianta pe maneta mi-au oferit-o.

Ca idee, cat ai achitat pe varianta ta ? Era diesel a ta ?

zgoby
Posts: 44
Joined: 07 Nov 2008, 17:07
Auto:

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by zgoby »

ViperK wrote:Am facut un pas inainte spre a schimba DVD-ul masinii cu o navigatie precum are colegul Ionutz.
Pe scurt:
1. Negociat + comandat cu chinezul pe aliexpress (nu stiu daca am voie sa pun link, mi-l puteti cere pe privat sau pot edita ulterior).
Ar fi foarte util dacă ai pune linkul, nu cred că moderatorii s-ar supăra. Eu unul ți-aș fi recunoscător. Mai ales că vreau să schimb unitatea audio, care are problema cunoscută cu pierderea funcției butoanelor.

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by ViperK »

Unitatea este asta: http://www.aliexpress.com/item/Pure-And ... 43013.html

Daca nu e voie cu linkuri, rog un moderator sa-l stearga.

Sa nu uitati sa cereti DVR, mufa OBDII, camera spate incluse in pretul unitatii, le spuneti ca aveti un prieten care a comandat la fel.

Foarte important, o sa fiti contactat de cei de la DHL, o sa va intrebe continutul produsului (eu am zis DVD auto) si o sa vi se ceara o adresa de e-mail, la care o sa va trimita niste instructiuni si o declaratie pe proprie raspundere. In declaratie o sa va intrebe valoarea produsului, eu am declarat 800 ron (ma gandeam ca se aplica alte taxe vamale, dar vad ca n-a fost cazul).

In e-mail va scrie si cat face taxa vamala si cat costa contul DHL (serviciul oferit de ei de vama). Eu am platit 97 si 104 lei.

Va costa atat pentru ca chinezul a lipit o factura pe cutie cu valoarea de 100$, care inseamna in jur de 400 lei, de aici si suma de 97 lei vama.

Coletul a venit la usa, am platit direct la curier.

Daca aveti alte nelamuriri sau intrebari, nu ezitati sa ma intrebati.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by _devilson_ »

ViperK wrote:Cand am vorbit cu cei de la comfortauto, din ce imi aduc aminte, doar varianta pe maneta mi-au oferit-o.

Ca idee, cat ai achitat pe varianta ta ? Era diesel a ta ?
nu mai stiu exact cat a fost...vreo 16 mil parca. motor 1.4 benzina.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by moalesipufos »

...sters...
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Pilot automat aftermarket + DVD/navigatie

Post by ViperK »

Revin cu noutati asupra dvd-ului/navigatiei:
1. Nu vine cu suporti de prindere, trebuiesc fie confectionati, fie achizitionati un suport (cred ca se gasesc pe la magazinele auto). Eu am folosit unul dintre suportii originali si voi confectiona inca unul (prindere sus si jos).
2. Cereti sa va puna led-uri portocalii (nu stiu exact codul de culoare dar cred ca se descurca ei), ele nu se pot schimba din meniu (nu sunt leduri RGB). Alta varianta ar fi sa le schimbati voi.

Momentan nu e complet instalata, dar probabil ca voi avea nevoie si de o rama sau niste margini pentru el, pentru ca nu vine fix in spatiul acela.

Post Reply

Return to “Generalităţi”