Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post Reply
alexmihai
Posts: 4
Joined: 11 May 2015, 15:53
Auto: Kia Ceed 2015 Business Edition

Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post by alexmihai »

Buna ziua,

Am fost implicat recent intr-un eveniment rutier in urma caruia bara spate (+ senzori) au fost avariati. Am facut amiabila cu autorul, totul ok pana acum. Insa, din ce am inteles de la asigurator (asirom), dupa deschiderea dosarului de dauna, inspectorul imi va propune o lista de service-uri la care ma pot duce pentru repararea masinii.

Acum doresc sa va intreb, la ce service pot apela cu incredere pentru reparatii? Am cautat informatii despre MIT insa nu am reusit sa imi fac o parere (unii spun ca cei din baneasa sunt ok, altii se plang de serviciile de acolo). Avand in vedere ca masina are doar 3 luni (kia ceed 2) prefer sa ma interesez inainte sa ajung intr-un service iar ulterior sa regret alegerea.

Multumesc,
Alex

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post by zaboss »

De la cine ai luat-o?
Eu Cee'd l-am luat de la IMG, și experiențele cu ei au fost foarte OK. Sportage l-am luat de la MIT, nu am ajuns încă la service, însă mă îndoiesc că ar fi probleme. Poate la chestii mai complicate de diagnoză să se mai încurce, dar la ce zici că ai tu de făcut cred că merge orice service decent.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post by bondalicir »

eu m-am fript cu mit baneasa la tinichigerie. am vopsit la ei de vreo 3 ori portiera si aripa si tot nu a iesit culoarea. la img insa am vopsit de mai multe ori, mai multe repere si totul a fost ok. a iesit culoarea din prima. eu poersonal nici nu iau in considerare sa ma duc la tinichigerie la mit.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post by belghiru »

Am inlocuit si eu bara spate in urma unei lovituri din spate. RCA-ul vinovatului era tot la Asirom. Inspectorul de daune mi-a recomandat un service multimarca din Militari fara ca eu sa-l intreb.
Am mers la IMG. Culoarea a iesit perfect. Nu exista nici macar diferente de nuanta intre vopseaua veche si cea noua. In schimb la imbinarea intre tabla si plastic am remarcat doua picaturi de vopsea. Or fi dat prea mult si s-a adunat acolo. Aprobarea dosarului si lucrarea efectiva au durat vreo 2 saptamani.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post by eugenflorinmanea »

Eu NU recomand IMG! Imi pare rau sa o spun..pentru ca pana la urma cu reclamatii s-au rezolvat problemele fara a ajunge la Politie sau Protectia Consumatorului...dar nu e normal ca eu sa platesc capota originala si sa constat dupa vreo 4 ani cand capota a ruginit, ca ei de fapt au pus o capota AM de foarte proasta calitate.
Nu mai spun ca s-a schimbat capota cu una originala dupa reclamatie pentru ca dupa numai un an- a doua capota sa se exfolieze pe interior. Asa ca au mai vopsit-o odata!
Sa mai adaug?
Usa haion dupa 1 an juma s-a exfoliat- a trebuit revopsita.
Bara spate a trebuit revopsita de vreo 4 ori pentru ca nu iesea nuanta.(masina avea 6 luni cand am vopsit bara).

Cu MIT am avut o singura experienta- mi-au schimbat capacul unei oglinzi care a iesit impecabil la culoare. In rest nu stiu.
SAAB 9-5

alexmihai
Posts: 4
Joined: 11 May 2015, 15:53
Auto: Kia Ceed 2015 Business Edition

Re: Recomandare Service autorizat KIA - Bucuresti

Post by alexmihai »

Salutare.

Va multumesc tutoror pentru raspunsuri. Am fost sambata la Asirom la Daune si a trebuit sa completez undeva numele service-ului la care voi face reparatia. Am ales Mit Motors (Baneasa). Sper sa fie o alegere inspirata. Va voi tine la curent.

Multumesc.

Post Reply

Return to “Accidente”