Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Ogy »

Daca un far este matuit, inseamna ca celalalt este schimbat. :)

Ionuts
Posts: 3
Joined: 25 Nov 2015, 14:49
Auto: Va urma

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Ionuts »

Si observ o usoara diferenta de culoare intre cele 2 portiere de pe partea soferului? O fi de la reflectie? :D

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Caralumba »

Este posibil ca problemele sa fie mai mari daca la o prima vedere a pozelor deja ai atatea semne de intrebare.
Totusi, masina respectiva e in Constanta si tu in Iasi ? #-o
Nu cred ca n-ai gasi una conform dorintelor tale prin zona Moldovei dar sunt putin contrariat de termenul de achizitie extrem de fix pe care l-ai ales. Ca o curiozitate personala, de ce e musai " in intervalul 12-16 decembrie" ? Nu crezi ca acordand mai mult timp cautarii uneia pe placul tau, vei cantari mai bine ofertele gasite ?
Userul <<Bosch>> din ce stiu este din zona si priceput, poate ar fi bine sa il consulti, nu cred ca te va refuza.
Succes. [-o<
Fair day, be well !
Image

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by stenso »

Probabil vrea sa plece in concediu cu EA. daca ar mai astepta pana in ianuarie...ar obtine un pret mai bunicel la masina...pt ca a mai trecut "1an". Si in loc de 7 ani..va avea 8 ani masina...

Ionuts
Posts: 3
Joined: 25 Nov 2015, 14:49
Auto: Va urma

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Ionuts »

Pentru mine aceasta masina reprezinta o necesitate, nu o iau de dragul de a avea masina. Am renuntat la acea oferta. Am estimat si eu acel interval de achizitie, poate varia...o sa vad atunci. Nu ma intereseaza unde e masina, poate sa fie si la Nadlac, daca ea merita banii si drumul, o sa ma duc sa o vad. De 3 luni tot analizez ofertele, cred ca acord destul timp cautarii :D

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Liviu27 »

Salut ,diferenta de greutate intere ceed hb si sw este de 80 kg si 1,5 sec la suta dar cu se simte la deal ceed sw de 1.4 ?Momentan am o kia picanto cu care m am descurcat ,merge usor si bine pe drum drept dar imi aduc aminte cand am fost in Grecia si eram exact ca si cu un magarus vs un cal bun de viteza ,asa treceau majoritatea pe langa mine pe o rampa de autostrada.
Ceed sw 1.4 oare e la fel?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by BAU »

Este putin mai bine . :)
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Ogy »

Totul tine de treapta de viteza si acceleratie. Nu te uita la turatie si dai si dai si....dai

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by FLOPY »

Din câte știu eu diferența de greutate este de până în 50 kg, iar la accelerație producătorul da același timp. Probabil ca SW este puțin mai lentă cu 0,5 s, dar în nici un caz cu 1,5 s.
Ideea este alta, se presupune că cine vrea să își ia o mașină break are familie numeroasă, căra mai multe bagaje și deci va rezulta o îngreunare mai mare a mașinii decât a unuia care și-a luat un HB sau un Pro pt. a se plimba doar el cu soția și un geamantan.
În acest context pe SW se pretează mai bine un 1.6, preferabil diesel pt. un condus mai relaxat.
În rest, 1.4 de pe Cee'd își face treaba, dar pt. a urca rampe în forță trebuie ținut tot timpul peste 4000 rpm, mai ales dacă ești la altitudine mai mare ( unde aerul este rarefiat ) și mai dai și drumul la AC.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by bogladen »

Parerea mea e ca pe orice masina se preteaza un 1.6. Eu am avut 1.4 (intr-adevar nu kia) si nu mi-as mai lua vreodata pe o compacta.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by quelloo »

depinde de om. io unu n-as lua sunt 2l sau sub 240 cai niciodata pentru viitoarea masina
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by FLOPY »

bogladen wrote:Parerea mea e ca pe orice masina se preteaza un 1.6. Eu am avut 1.4 (intr-adevar nu kia) si nu mi-as mai lua vreodata pe o compacta.
Să stii ca 1.4 de pe Cee'd se mișcă bine față de ce mai exista pe piață în 2007-2008. Se mișca aproape ca un 1.6 de generație mai veche. Este adevărat că îți trebuie un pic de acomodare ca să stii cum să îl abordezi.
quelloo wrote:depinde de om. io unu n-as lua sunt 2l sau sub 240 cai niciodata pentru viitoarea masina
Păi e normal ca tu să vrei mai mult, dar unuia care vine de la 1.2 70 cp i se va părea O.K un 1.4 de 109cp (chiar dacă unii spun că sunt mai mult pe hârtie).
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by bogladen »

Da, stiu. Daca nu ma insel e cel mai "potent" motor aspirat de 1.4 dar asta e parerea mea. Oricum omul cred ca si-a luat deja masina. El voia sa o ia din decembrie. :)

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by Liviu27 »

Salut!Am cumparat o kia ceed 1.4 sw cu 111 000 km carnet service cu toate reviziile.Am vazut ca sub fiecare stampila scrie si ceva de ulei 5-30 ,dar in afara de ulei si filtru aer s-o mai fi schimbat si antigel,lichid frana,lichid servo?La a cata revizie/km s-u schimbat aceste chestii la voi?Proprietarul nu stie ca era genul de om care preda cheia si se uita pe reviste.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by BAU »

In manualul utilizatorului , daca ti l-a dat vechiul proprietar , la ultimele pagini scrie despre perioada de revizie si ce trebuie schimbat .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”