Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd

Moderator: BAU

megaptera
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL

Re: Discuri si placute frana

Post by megaptera » 06 Jul 2017, 11:37

Am schimbat si eu ieri placutele de frana pe fata masinii.
Pe cele vechi scria PAGID, eu am pus TEXTAR.
La ambele discuri pe spatele lor se formase un guler de rugina lat de 1 cm si gros de vreo 3mm, rugina asta a fost indepartat mecanic cu o dalta.
Dupa ce am schimbat placutele am tras cu un marker negru niste dungi sa vad cum calca placutele pe disc.
Pe partea dreapta calca pe toata suprafata discului, iar pe partea stanga calca mai mult spre exteriorul discului. Se vede unde se sterge markerul.
Franeaza bine insa cred ca in timp se vor toci si o sa calce pe toata suprafata.

B615DUB
Auto: Kia Ceed

Post by B615DUB » 20 Aug 2017, 17:04

Salutari,
Ce parere aveti de discurile de frana fata din poza, sa ma ingrijorez din cauza santurilor creat? Frana inca tine, dar cand franez se aude un scartait. Placutele au 9/8 mm grosime nu stiu cat e minim pentru siguranta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Auto:

Post by BAU » 20 Aug 2017, 18:53

Dupa cum se vede sunt discurile de fata destul de ruginite dar cred ca au mai fost schimbate .

Daca frana tine bine , nu ar trebui sa te ingrijorezi , 8-9 mm de ferodou de franare sunt suficienti pentru a mai fi folosite intre 10 si 20.000 km , depinde cum mergi si cum este folosita frana . .
Minimul la placute ar fi cam 2 mm , oricum la aceasta grosime ar trebui sa se auda si senzorul de uzura . Sfatul meu ar fi sa desfaci placutele de frana si pentru ca sunt aproape noi sa le refolosesti. Mai ales daca discurile nu sunt ovalizate.

Sa cureti santurile din ferodou si sa verifici si sa cureti zonele unde este zgariat discul ( poate au prins vreo pietricica ) si sa le montezi neaparat in aceeasi pozitie de unde au fost scoase . Apoi cand vei ajunge la limita minima de uzura si va trebui sa pui placute noi sa schimbi si discurile . In mod normal santurile ar trebui sa se estompeze mult sau chiar sa-si revina in 10 -20.000 km.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 102.000,00 km

bogdan.citescu
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++

Post by bogdan.citescu » 22 Aug 2017, 09:45

B615DUB Discurile tale sunt foarte ruginite, nu conteaza cata "carne mai au pe ele" sunt ruginite pe canalele de racire si asta o sa duca la ruperea discului in doua jumatati, exact in zona cu aripioarele de racire. Asa sa intamplat si la mine.... Recomand schimbarea lor ca nu costa o avere si siguranta e prioritara.

PS. Mie reprezentanta mi-a spus ca mai merg discurile ruginite pe interior si dupa nici 200km a crapat unul, noroc ca eram in fata portii ca altfel nu mai poti misca masina cu discul rupt.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Post Reply

Return to “Generalităţi”