Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Discuri si placute frana

Post by sonty »

am schimbat si eu ieri toate discurile, am facut curatenie dupa aproape 2 ani de la schimbarea placutelor si am reglat si frana de mana.
@bondalicir mi se pare ca sabotii mei dupa 110k sunt sensibil mai grosi decat ai tai. ochiometric poti compara cu ai astuia: https://youtu.be/YD2KwM5KVts?t=450
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Discuri si placute frana

Post by danny95fs »

schimbat discuri si placute fata originale+test frana la mit baneasa. cost total 992 lei cu reducere de 10% pt piese si manopera, masina avand peste 7 ani vechime. masina are 105.000 km. la 85.000 km am schimbat discurile si placutele fata si spate cu unele marca Remsa. cele de pe fata s-au ovalizat( la viteze peste 100/h si la franari vibrau ca dracu). am incercat sa le rectific la ad garage cu un dispozitiv care se monta pe masina dar baiatul de acolo mi-a spus ca nu le poate rectifica fiind foarte ruginite in interior(ventilare).
ca o paranteza , l-am intrebat ce discuri sa pun ,raspunsul zimmermann sau trw, sa nu iau ate ca vin cele mai multe la rectificat.
am incercat sa le schimb la un service ajungand undeva pe la 850 discuri si placute zimmermann.
am ales originalul. nu am facut reclama.
669 lei ambele discuri, placutele 304 lei, cu tva. pt spate discuri si placute originale ajungem tot asa, o sa le schimb mai la toamna
drumuri bune


cee d sw 1,6 gsl style achizitie mai 2009

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Discuri si placute frana

Post by dragosv »

am schimbat discurile și placutele de frana pe spate, 540 discurile o. e. și 167 placutele o. e. (le aveam cumpărate de acum 2 ani, acum nu știu prețul). manopera 50 de lei
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by Liviu27 »

Am schimbat si eu plăcutele fata/spate cu nipparts,cele pe fata mai aveau 6 mm,cele pe spate 4.
Mi se părea ca frâna nu e suficient de ferma ,dar si acum e cam la fel,franeaza bine dar trebuie apăsat mai bine ,mai barbateste.
Acum ce vreau sa întreb,asa e la ceed? ca la un megane 3 doar le piscam si frâna,daca apasam ca la asta ma scotea prin geam.Am 115 mii,lichidul a fost schimbat/completat in 2014.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Poate te-ai obisnuit tu cu forta de apasare pe pedala . Dupa ce mergi mai mult cu o masina iti intra in reflex sa apesi cu o anumita forta . Daca treci pe alta masina o sa vezi ca la inceput ti se pare ciudat . Daca pe Megane mergi din cand in cand , este posibil sa ai acest sentiment.

Daca totusi crezi ca nu este asa , tinand cont ca ai placute noi si ai schimbat totusi lichidul in 2014, mai incearca o schimbare de lichid dar prin vacuumare , deoarece f.f. putin aer ramas in instalatie poate avea acest efect.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by Liviu27 »

Am condus vreo 2 meganuri pt test înainte sa o iau pe asta,eu am avut kia picanto,dar la serviciu am un logan mai nou care si ala franeaza brusc.Ideea e ca ma asteptam sa fie de la plăcutele uzate frânarea mai slabuta ,dar poate o fi si sistemul ala de franare electronica făcut de asa natura,ca pe autostrada vara trecuta cu 5 pers la 130 frâna era chiar ferma.Adica la vit mica cu masina goala poate asa franeaza ea.O fi si de la lichid.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by bondalicir »

salutare... am si eu nevoie de un sfat ca sunt un pic debusolat...
la 131000km am schimbat discurile fata si placutele cu ATE. la 162000 am schimbat primul set de placute tot cu ATE SI ACUM LA 190000 s-a dus si al doilea set... si am masurat si grosimea discului si are cam 24mm. din datele tehnice trebuie schimbat si discul, la ate spune ca grosime minima 24.4 desi ochiometric ar mai merge..
mie mi se pare ca m-au tinut cam putin. adica discurile originale au tinut 130000 pe fata ce e drept a fost un pic cam mult ca erau mult prea uzate dar sa zicem ca la 120000 inca erau ok... ca idee am pus 3 randuri de placute pe ele...
ce pot sa spun despre ate... franeaza f bine dar fac foarte foarte multa mizerie... se vede pe jante - zici ca sunt grafitate... si cel putin cu al doilea set de placute aveam un fenomen ciudat... o franare neuniforma, neliniara... nu cred ca era vorba de disc ovalizat pentru ca la viteza nu trepida volanul... ci mai degraba masina frana neliniar... destul de ciudat si enervant in acelasi timp...
si 60000km pt discuri parca e cam putin... eu merg in principiu mixt din buftea pana in vitan in fiecare zi, deci aproape 50% extraurban...
sa mai incerc oare si altceva? mai aveti impresii despre alte discuri incercate si ok? o sa mai cer un pret si pentru originale sa vedem care mai e diferenta de pret.
eu mai am la proceed discuri niparts si par ok si alea... bine au fost cu placute prima data jurid si apoi eu am pus ate... in continuare f ok... sa vad si care e diferenta de pret...
drumuri bune
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Eu pe fata am schimbat discurile pe la vre-o 92.000 km ( se ovalizasera ) cu discuri Textar + placute tot Textar . Sunt Ok la pret iar la comportament sunt ca cele originale . Nu scartaie, franeaza bine , nu murdaresc ( prea rau ) jantele .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

dupa aprox 70000 km au murit si discurile TRW de pe fata (ovalizate peste masura)
schimbat cu nipparts la 114 bucata deoarece aveam deja placute de 5000 km si daca nu sunt bune le schimb la urmatoarea tura de placute.
pana acum in 700 km se comporta ok.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by megaptera »

Am schimbat si eu ieri placutele de frana pe fata masinii.
Pe cele vechi scria PAGID, eu am pus TEXTAR.
La ambele discuri pe spatele lor se formase un guler de rugina lat de 1 cm si gros de vreo 3mm, rugina asta a fost indepartat mecanic cu o dalta.
Dupa ce am schimbat placutele am tras cu un marker negru niste dungi sa vad cum calca placutele pe disc.
Pe partea dreapta calca pe toata suprafata discului, iar pe partea stanga calca mai mult spre exteriorul discului. Se vede unde se sterge markerul.
Franeaza bine insa cred ca in timp se vor toci si o sa calce pe toata suprafata.

B615DUB
Posts: 23
Joined: 29 Jul 2017, 11:30
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by B615DUB »

Salutari,
Ce parere aveti de discurile de frana fata din poza, sa ma ingrijorez din cauza santurilor creat? Frana inca tine, dar cand franez se aude un scartait. Placutele au 9/8 mm grosime nu stiu cat e minim pentru siguranta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Dupa cum se vede sunt discurile de fata destul de ruginite dar cred ca au mai fost schimbate .

Daca frana tine bine , nu ar trebui sa te ingrijorezi , 8-9 mm de ferodou de franare sunt suficienti pentru a mai fi folosite intre 10 si 20.000 km , depinde cum mergi si cum este folosita frana . .
Minimul la placute ar fi cam 2 mm , oricum la aceasta grosime ar trebui sa se auda si senzorul de uzura . Sfatul meu ar fi sa desfaci placutele de frana si pentru ca sunt aproape noi sa le refolosesti. Mai ales daca discurile nu sunt ovalizate.

Sa cureti santurile din ferodou si sa verifici si sa cureti zonele unde este zgariat discul ( poate au prins vreo pietricica ) si sa le montezi neaparat in aceeasi pozitie de unde au fost scoase . Apoi cand vei ajunge la limita minima de uzura si va trebui sa pui placute noi sa schimbi si discurile . In mod normal santurile ar trebui sa se estompeze mult sau chiar sa-si revina in 10 -20.000 km.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Discuri si placute frana

Post by bogdan.citescu »

B615DUB Discurile tale sunt foarte ruginite, nu conteaza cata "carne mai au pe ele" sunt ruginite pe canalele de racire si asta o sa duca la ruperea discului in doua jumatati, exact in zona cu aripioarele de racire. Asa sa intamplat si la mine.... Recomand schimbarea lor ca nu costa o avere si siguranta e prioritara.

PS. Mie reprezentanta mi-a spus ca mai merg discurile ruginite pe interior si dupa nici 200km a crapat unul, noroc ca eram in fata portii ca altfel nu mai poti misca masina cu discul rupt.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

max123
Posts: 27
Joined: 22 Oct 2014, 20:54
Auto: Kia Ceed 1.6

Re: Discuri de frana

Post by max123 »

Pentru cei care aveti discuri de frana acoperite cu strat protector - rezista in timp acel strat?
Multumesc.
Kia Ceed 2009, 1.6 benzina

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by bondalicir »

Sa stii ca rezista... dar singurul avantaj e ca nunface rugina intre disc si janta. Unde sunt prezoanele acolo... partea de uzura tot rugineste
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”