Bucse suspensie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Bucse suspensie

Post by Liviu27 »

Avand in vedere ca unii dintre voi ati avut kia de noua ,cum vi se par suspensiile,articulatiile ,bucsele(Doamne ca multe mai are!) fata de cum era noua?ma refer la cei care au facut aproape sau peste 100 de mii, ce ati schimbat ,ce nu ati schimbat ,care a fost efectul dupa ce ati schimbat ceva?
Eu am avut o kia picanto de noua si dupa 80 de mii simteam ca trebuie sa mai schimb cate ceva ,dar la asta desi pare ok ,zilele trecute cand am mers cu un logan mi s a parut mult mai confortabil asta si pt ca are suspensie mai moale.
Deci cu e ceedul dupa 100 de mii fata de alte masini conduse de voi?

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Bucse suspensie

Post by mrs »

Am 118000km ,am schimbat doar bielete antiruliu de 2ori pe fata si o data pe spate.Suspensia asa este la ceed mai dura.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

xtm125
Posts: 41
Joined: 26 Nov 2014, 23:49
Auto: kia ceed 1.6

Re: Bucse suspensie

Post by xtm125 »

181.181 km schimbat 3 randuri de capete bara + bielete. Nu neaparat ca erau duse ci ca mi pareau prea ... duse. Pe logan parca ai merge cu vaporul, parca plutesti... Incearca un mini cooper sa vezi ce senzatie ai cand mergi. Spui ca ti cade toba, caroseria, totul... Acum, ce sa zic, sper sa nu ma injure aia din spate cand incetinesc sa traversez liniile de tramvai (cele neschimbate)...

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Bucse suspensie

Post by Liviu27 »

Xtm ai avut o de noua?ca doar asa poti face o comparatie clara,oricum in 180 de mii nu ti troncane bucsele bascule ?pe fata sau spate,bucsele bara antiruliu care la fel sunt si pe spate.

xtm125
Posts: 41
Joined: 26 Nov 2014, 23:49
Auto: kia ceed 1.6

Re: Bucse suspensie

Post by xtm125 »

Nu :| ... N am luat o de noua. Povestea cumpararii o spun la o cafea pentru ca e lunga. Cand a ajuns la mine avea in 96ooo km. Iar de atunci i am facut reviziile si toate "operatiile" cu ajutorul tatalui care e mecanic. Doar ca la el piesa e defecta cand pica de tot, iar la mine e defecta cand incep sa aud sunete, sa simt vibratii sau alte chichite. E clar ca trebuie schimbata. M am uitat acum pe cartea service si nu i am schimbat bucsele stabilizatoare. Insa tot intrebai de ce mai au masinile noastre... Am de ceva timp un sunet pe interiorul plansei de bord, in spatele consolei audio. De unde stiu ca e acolo ? Pt ca prin trafic, cand apas cu mana nu mai zdruncina. E un zgomot de piulita sub plansa de bord... Ai idee ce ar putea fi? Plansa nu este umflata sau alte probleme ...

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Bucse suspensie

Post by sonty »

am 115k. bucse n-am schimbat ca nu troncane. am schimbat bielete antiruliu, cred ca pe toate, dar pe rand si nici nu mai tin minte cand a fost ultima, probabil acum vreo 3-4 ani. am schimbat insa amortizoarele spate pentru ca am simtit ca a inceput sa se aplece prea tare si riscam sa pierd aderenta pe spate in curbe abordate mai tare. mi-a si plecat intr-un derapaj controlat intr-o curba pe stanga in coborare luata cu 60 la ora. era si mazga pe jos, dar nu era prima data cand treceam pe-acolo in conditii similare. dupa schimbare si-a revenit. urmeaza probabil intr-un an amortizoarele fata pentru ca a inceput sa aplece un pic botul in curbe mai stranse indiferent de viteza.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Bucse suspensie

Post by Liviu27 »

Xtm, nu stiu ce ar putea sa ti scartaie sub plansa de bord ,un greieras poate :) dar eu am avut o supernova prin 2005 si pt scartaieli la bord i am dat cu un spray cu silicon cu pai prin mai multe orificii si asa incetau scartaielile
Ceva se freaca acolo si de aia scartaie

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bucse suspensie

Post by BAU »

Vre-o piulita sau vre-un cablu :D
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Bucse suspensie

Post by Liviu27 »

Stiti cumva daca bratele din fata sau spate se schimba cu totul sau se pot schimba bucsile separat?

Post Reply

Return to “Generalităţi”