Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Kia Ceed

Post by Caralumba »

Succes ! =D>
Fair day, be well !
Image

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Kia Ceed

Post by Danicko »

Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cat ar trebui sa obtin pe ceed-ul meu din 2007-2008.
E varianta best 1.4 si in afara de scut motor nu are alte imbunatatiri, 57000 km. Are mici zgarieturi pe exterior, altfel merge f bine. Ma gandesc sa iau in loc tot un ceed 1.6 nou sau un vitara.
Multumesc
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Sfat cumparare Kia Ceed

Post by stenso »

Cati km are defapt? Un pret corect ar fi intre 4500-5000 Euro. Depinde de mai multi factori..

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat cumparare Kia Ceed

Post by Nesta3 »

4400e ar fi ultimul pret acceptat.Daca vrei neaparat sa o dai, si ai si taxa platita si nerecuperata, 4300 si zboara imediat.Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Kia Ceed

Post by Danicko »

stenso wrote:Cati km are defapt? Un pret corect ar fi intre 4500-5000 Euro. Depinde de mai multi factori..
75000 are. Am scris repede si nu am verificat.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Sfat cumparare Kia Ceed

Post by mrs »

Pune si tu 5000 si astepti. Are taxa platita?
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

eminem297
Posts: 1
Joined: 22 Aug 2016, 21:58
Auto: b68bla

sfat achizitionare kia ceed 1.4 2008

Post by eminem297 »

Salutare , am fost si am vazut masina din anuntul http://autovit.ro/anunt/kia-ceed-ID7GicMH.html
Stie cineva ceva, despre ea..mi se pare un pic cam suspecta. A fost revopsita total , doar pentru ca avea cateva mici zgarieturi. Imi vine cam greu sa cred.

A avut un accident frontal in care s.a spart bara din fata, radiatorul si s.ar fi indoit capota...si nu.si mai aduce aminte dar e posibil sa se fi spart si farul. Reparatii facute tot prin casco presupun ...la reprezentanta.

In cartea service..nu zice nimic de aceasta reparatie...ar fi trebuit sa fie trecuta ?
Mi.a zis ca nu au sarit airbag.urile...ceea ce imi vine cam grei de crezut. E posibil ?

Va multumesc !

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: sfat achizitionare kia ceed 1.4 2008

Post by Nesta3 »

Daca sar airbag-urile, se gaureste plansa de bord.Daca e intacta plansa de bord,nu a sarit niciun airbag.
Accidente se intampla,iar cel frontal de care zici, e unul dintre ele, cu avariile de rigoare:bara,capota,faruri,radiator.
Un test la reprezentanta iti va spune tot istoricul.
In rest,masina arata impecabil dupa vopsirea integrala.Vopsiri integrale pentru zgarieturi prezente pe 90% din masina,se fac pe Casco, de toata lumea.Nu trebuie sa te sperie.
Probleme la masina asta au fost:caseta/coloana de directie, bielete(la primele loturi), si distributii sarite de la punct(pentru motorul 1.4).In rest, o masina excelenta,iar cea din link confirma regula.La 75000 km,cu vopsea noua,consumabile schimbate,fara taxa,cu istoric,etc, e un pret super bun.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: sfat achizitionare kia ceed 1.4 2008

Post by chubby »

Din cate stiu reparatiile de caroserie nu se trec pe cartea service.
Dar si eu mi-am revopsit masina veche pe casco doar pentru zgarieturi minore. Pe principiul daca tot l-am platit macar sa fie tipla :)
Una peste alta, masina merita banii aia si nu mi se pare nimic dubios la ea.

Oricum o vizita la service iti poate spune mai multe.
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: sfat achizitionare kia ceed 1.4 2008

Post by sonty »

mecanicii stiu sa scrie in cartea de service doar revizii. daca vrei sa fie scris si altceva trebuie sa le ceri tu. asa ca majoritatea reparatiilor nu apar in carte.
a mea e revopsita cam jumate tot pe casco pentru zgarieturi diverse: vandalism, gard, pisoi, taximetrist grabit.
daca omul recunoaste ca a avut accident e mare lucru, putea sa n-o faca. in orice caz trebuie sa verifici tu cum s-au facut reparatiile si daca nu or mai fi si alte accidente. pe langa lonjeroane si table, stiind povestea altuia, zic sa te uiti si daca mai exista airbag-uri si sunt si cuplate. plansa de bord se schimba mai ieftin decat airbag-urile.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Costi30
Posts: 1
Joined: 02 Oct 2016, 21:29
Auto: Clio

Re: sfat achizitionare kia ceed 1.4 2008

Post by Costi30 »

Salutare,

Am zis sa nu mai deschid un topic nou, si sa scriu aici.
Sunt posesorul unui Renault Clio Symbol 2001, 1.4 benzina si de ceva vreme ma tot gandesc sa achizitionez o masina SH. Clio-ul incepe sa-mi faca probleme (batranetea isi spune cuvantul) astfel ca nu prea mai am curaj sa ies din Bucuresti. Pana acum am avut noroc si nu m-a lasat in drum in afara orasului :).

Asadar, dispun de un buget de app 4000 euro pentru a-mi achizitiona o masina din 2008. M-ar interesa in special clasa compacta; Focus 2, Golf 5, Megane, Ceed. Primele 2 au preturi un pic mai ridicate si multi km, in special la Golf nu am gasit nimic atragator sub 5k euro, doar gioarse.
Kia Ceed pare sa aiba cel mai bun raport pret/calitate si m-ar interesa motorul 1.4 benzina (eventual pana in 100k km). Imi poate spune cineva cum se comporta acest motor? Am tot citit si pare sa fie o masina reusita, fara probleme majore. Nu vreau o masina sportiva, ci doar o masina care sa-mi asigure un condus placut, o depasire la nevoie etc.

Nu in ultimul rand, este cineva pe acest forum care detine o astfel de masina si care ar fi interesat sa vanda? :)

Multam!

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: sfat achizitionare kia ceed 1.4 2008

Post by Dennis »

Am de vanzare o Kia Ceed la pretul de 4000 euro. Vezi ca este topic deschis. Da-mi PM si vorbim.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

ionmatei
Posts: 1
Joined: 21 Mar 2017, 14:11
Auto: Rower

Sfat achizitie

Post by ionmatei »

Salut! Vreau să-mi iau un Ceed sh si as vrea sa întreb direct la deținători care ar fi cea mai buna varianta pentru mine.
In principiu vreau sa fie SW pentru familie, insa nu sunt hotărât asupra motorizării. Trebuie sa fiu sincer si sa spun ca ma atrage cel mai mult dieselul de 1.6, in rest nu stiu mai nimic de mașinile astea, doar ca s-au vândut bine prin 2008.
Din ce am căutat pe site-uri de vanzari marea majoritate sunt benzinare de 1.4, rulate in tara, abia ieșite din garanție, nu foarte multi km. Par mașini mai corecte decât cele "aduse recent".
Folosesc mașină preponderent in oraș, nu sunt vitezoman dar îmi place sa răspundă ușor la acceleratie. Nu-mi place sa bag bani in mașini, am ceva experiente neplăcute.
Momentan conduc benzina 1.6+gpl.
Aștept sugestii din partea voastră legat de motorizare.
Mulțumesc!

bleckota
Posts: 1
Joined: 10 Apr 2017, 12:49
Auto: kia

Ajutor.

Post by bleckota »

Buna ziua.Am facut cont pe acest forum pentru ajutor in achizitionarea unei masini.Ce parere aveti despre aceasta masina? https://www.car.gr/9867873-kia-ceed

Merita pretul? Are carte service la zi,senzor parcare,Ac,alarma,geamuri si oglinzi electrice. In aceasta suma pot gasi masina mai buna? Anterior am avut Skoda Octavia 1.Nu am idee cum este kia la piese. Multumesc.

Liviu95
Posts: 2
Joined: 27 May 2017, 14:33
Auto: Dacia 1310

Ceed-sfat

Post by Liviu95 »

Salutare tuturor posesorilor de Kia Ceed. Eu momentan sunt posesor de o Dacia 1310 si doresc sa o schimb, logic, nu? :)) am strans ceva bani si as putea da vreo 4500-5000 euro cu tot cu insciere intr o masina mai performanata. Am tot cautat si am tot cautat si cred ca cea mai buna decizie e o Kia Ceed. Doresc o masina de dimensiuni normale, nici mica dar nici foarte mare, ceva compact. Dotari sa zicem normale, un AC, geamuri electrice fata, abs chestii de genul. Mi as dori sa fie o masina fiabila si ieftina la piese. Am inteles ca Kia in comparatie cu un Golf 5 sa zicem e mai scump la piese dar este mai fiabila. As ramane tot la Kia in situatia asta. Locuiesc in Bucuresti. Merg cam 75-80% in oras si restul afara. Un consum in oras de 10% cred ca ar fi ok, cam atat am inteles ca consuma Ceed ul in oras. Eu conduc economic, cat se poate, desigur. Motorul 1.4 sau 1.6 maxim mi ar ajunge. Nu vreau sa dau prea mult pe taxe iar eu venind dupa o Dacie va da ti seama ca si un 1.4 mi se pare racheta. :))
In concluzie, doresc sa va intreb si sa imi raspundeti cat se poate de sincer: se merita sa mi iau un Ceed in banii si la pretentiile pe care le am? Stiu ca e o masina mai mult de familie, eu am 22 de ani dar imi place aceasta masina. Varianta in 2 usi e mai tinereasca dar mi se pare putin neconfortabila deci prefer in 4 usi. :)
Multumesc anticipat!

Post Reply

Return to “Generalităţi”