protectie noroi disc frina spate

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cristiancojocaru
Posts: 10
Joined: 31 Jan 2018, 01:21
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucuresti

protectie noroi disc frina spate

Post by cristiancojocaru »

Dragilor,

de citeva zile incerc sa gasesc protectia de noroi la discule de frina spate stinga. Pe cea din dreapta o am, dar stinga nu exista decit original la doi saci de bani..!!!! stie cineva unde as putea gasi un aftermarket la piesa asta?
Este Ceed SW din 2008.

multumsc,

cc

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: protectie noroi disc frina spate

Post by BAU »

New Microsoft Word Document.docx
Din desenul alaturat piesa cu nr. 1 este pentru protectie noroi disc . Sper ca la ea te referi

Aceasta piesa nu prea are cum sa se piarda decat daca s-a demontat butucul rotii pentru schimbarea rulmentului si s-a uitat sa se remonteze . Nu stiu daca la ceed este prinsa cu suruburi de fuzeta eu stiam ca ar trebui sa fie presata .

Ai putea sa o gasesti pe la vre-o masina accidentata cu dauna totala sau pe la vre-un centru de dezmembrari .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cristiancojocaru
Posts: 10
Joined: 31 Jan 2018, 01:21
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucuresti

Re: protectie noroi disc frina spate

Post by cristiancojocaru »

nu e pierduta, este ruginita si sin cauza asta nu pot sa repar frina de mina. Pe ea e prinsa o piesa in care se pronde cablul de frina de mina.
Am gasit piesa pentru drapta, dar asta de stinga nu este de gasit in tara. ma refer la aftermarket... ca originala nu e decit 800lei...
cc

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: protectie noroi disc frina spate

Post by BAU »

OK , am inteles , asa este , cablul franei de mana este prins cu o clema de o piesa de tabla in forma de L , la randul ei prinsa de aceasta aparatoare . Cablul actioneaza carligul unui levier pentru destinderea sabotilor .Depinde ce este ruginita . Daca este ruginita si doar vopseaua sarita la aceasta aparatoare ( deflector), se poate sabla , grundui si revopsi in asa fel incat sa fie mai buna decat a iesit din fabrica .

Daca este ruginit altceva sau poate gaurita se poate incarca cu sudura sau chiar se poate suda un petic de tabla si se reconditioneaza .

Daca vrei sa o schimbi ( daca trebuie neaparat schimbata ) ramane doar varianta dezmembrarii . 800 lei este cam mult .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”