Achizite Kia Cee'd 2008

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
ghost30ghost
Posts: 2
Joined: 24 Jan 2019, 12:16
Auto: E46 Bmw
Location: Bacau

Achizite Kia Cee'd 2008

Post by ghost30ghost »

Salut
Nu stiu daca am nimerit sectiunea dar va scriu aici.
Dupa ce ani mai multi am avut un E46, m-am hotarat sa trec la o masina mai practica zic eu si putin mai noua.

Am citit multe pareri pe internet ( in general mai denigrante despre Kia versus Vw si altii) dar din punctul meu de vedere e o masina decenta.

Trebuie sa ma decid intre mai multe variante : Vw Golf 5 1.6, Kia Cee'd 2008 1.4 si Ford Focus 1.6.

As dori de la voi o parere si la ce credeti ca ar trebui sa fiu atent la achizitie si de ce ar inclina balanta in favoare Kia.

Cum e intretinerea, motorizarea asta de 1.4, fiabilitatea in timp,costul pieselor, se gasesc greu?

Am gasit un Kia din 2008, 1.4 , 160000 km, cu revizii si carte service la zi, ambreiaj schimbat, distributie facuta, proprietar tot. Nu are alte dotari inafara de AC si pretul cerut este de 3700 EURO. Ce parere aveti.

Doar benzina, nu sunt fan diesel.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by patton »

La a mea in 10 ani si 200k km am schimbat bielete si un pivot. Cat de curand trebuie sa schimb un cap de bara.
Merg mult pe drumuri nasoale, la pescuit si nu o menajez.
Din cate stiu, nu s-a plans lumea de probleme grave. Sta bine la fiabilitate.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

ghost30ghost
Posts: 2
Joined: 24 Jan 2019, 12:16
Auto: E46 Bmw
Location: Bacau

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by ghost30ghost »

Mi se pare foarte fiabila.
Care ar fi minusurile acestui model? Vad ca multa lume vorbeste despre directie imprecisa sau greu de "simtit", zgomote pe ambreiaj/cutie de viteze,etc.
Asta le accept ca normale la o masina din clasa compacta foarte ieftina.
La tabla cum sta? Cei care aveti modele 2008 - 2009, zone predispuse la rugina,etc?
Va multumesc.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Ogy »

zone predispuse la rugina
La hayon unde e plasticul ala (in lateralele lui) de deasupra butonului de deschis hayonul, la lampa centrala stop (tot pe hayon) si la scaunul sofer pe sinele alea de sub el. Primele doua zone (alea de pe hayon) sunt de la strangerea respectivelor elemente (au auzit de la diversi posesori de alte marci ca aceste masini se dezmembreaza ) :)

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by patton »

La sina scaunului e prezenta rugina, la haion si lampa centrala stop nu am deloc. Ce noroc ca eu am ratat faza cu dezmembrarea. 😁 Acum am aflat. Daca nu a fost lovita/zgariata tabla nu are nimic, nu a ruginit pe nicaieri.
Zgomotele la ambreiaj, daca e vorba de un fasait, se rezolva cu un spray lubrefiant o data la cativa ani. S-a manifeatat si la mine, cam la 2 ani trebuia lubrefiat, dar de vreo 4 ani nu mai face. S-o fi plictisit.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Dcazacu
Posts: 9
Joined: 21 Feb 2019, 23:56
Auto: Kia c'eed 2008
Location: București

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Dcazacu »

Salut!

Sunt super nou pe grup, si recent proprietar de Kia, ca si tine.

Eu am gasit un Kia C'eed 2008, benzina, 1.4 109 cai. Tot asa, varianta cheala - nici macar butoane pe cheie :)

Masina are 98 de mii si merge prfect. Tipul de la care am luat-o nu era samsar, ci om normal, si foarte de treaba. Masina dpdv mecanic este perfecta, dar la caroserie sta cam naspa - e indoita pe ici pe colo, putina rugina pe ici pe colo, capota nu se aseaza in linie, trebuie sa se uite cineva care se pricepe la ea, insa pretul m-a incantat tare. Am platit 2800 de euro si sunt super multumit!

Motorul merge perfect, franele tin super bine, suspensiile perfecte, antifonarea ceva de vis, si din cate am tot citit pe forumul asta, masina e destul de fiabila.

O sa mai am de investit in caroserie - ma gandesc sa-i repar inoiturile unde e cazul, rugina unde e cazul, si s-o colantez, ma gandesc ca scap mai ieftin decat vopsit. Habar n-am, o sa merg sa intreb pe la neni care se ocupa cu d-astea. Pe langa asta mai vreau sa-i pun un sistem de deschidere prin telecomanda si cam atat. I-am luat un bluetooth de 30 de lei care e baga in adaptorul AUX si am rezolvat si muzica + apeluri.

Sfatul meu e .. go for it :) Asiaticele sunt masini faine :) Inainte am avut un Suzuki din 2004 cu 160k si inca functioneaza. Sper ca te-am ajutat cat de cat sa iei o decizie.

Salut!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Ogy »

@Dcazacu, nu repara diversele indoituri. Daca circuli cu ea des prin Bucuresti, ai ocazia sa o faci ca noua din greselile altora. Eu asa fac....mai am de schimbat plafonul si capota. :))) Eram pe aproape la ploaia aia inghetata de acum cateva saptamani.

Dcazacu
Posts: 9
Joined: 21 Feb 2019, 23:56
Auto: Kia c'eed 2008
Location: București

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Dcazacu »

@Ogy, nu tin neaparat sa fie dreapta, si nici zgarieturile nu ma deranjeaza asa de tare, ca saracul Suzuki Ignis-ul meu era prafao la capitolul caroserie si mi se rupea. Doar ca, pe Ignis nu-l apucase rugina. Asta a fost bang-uita cam pe toate partile - nu tare, cu siguranta, dar de ajuns cat sa-i sara vopseaua si s-o ia rugina. Asta nu e ok, si trebuie neaparat sa scap de partea cu rugina. Si am zis a la piesele de caroserie care trebuiesc oricum reparate, cu putini bani peste lucrare, as cam putea s-o fac toata :)) Oricum, nu ma grabeste decat rugina, ca daca era ok la capitolul ala, nu-mi pasa de caroserie, ai mare dreptate cu Bucuresti-ul si parcarile, si etc. Locuiesc in Bucuresti si ma duc si ma intorc cu ea de la munca. Avem parcare suterana, dar acasa tot in fata curtii sta, si sunt sigur ca mai devreme sau mai tarziu tot o se zgarie :) Daca stii vreun nene care stie sa se ocupe de rugina fara preturi exorbitante, te rog, recomanda-mi :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Ogy »

Mai sincer nu stiu ce sa zic cu rugina. Am avut masina lovita la portiera si prag spate (pana la tabla pe prag) timp de 8 ani si nu a mancat-o rugina. Acum depinde prin ce zona a stat aia a ta.

kia ceed 0
Posts: 1
Joined: 08 May 2019, 15:42
Auto: kia
Location: Bucuresti

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by kia ceed 0 »

Salut.Posesor kia ceed sw 2008 luata de la o persoana cu legatura,masina cam neingrijita la interior(are caine fostul proprietar) si pe afara ceva zgarieturi insa cu km reali 120.000 acum 3 ani cand am cumparat-o.Acum are 161.000...inlocuit la ea....kit ambreiaj,racord flexibil,ditributiea( a picat dupa cateva mii de km,lantul avea defectiuni insa este complicat sa te iei la harta cu producatorul …..alte detalii),inlocuit si catalizatorul,bucsi pivoti….siiii motorul dupa ce a sarit de la punct…...coreenele o dezamagire….atentie de masina se ocupa mecanic care a lucrat la kia si acum repara acasa doar kia…….o masina care merita sa fii fost luata de noua si tinuta cam 130.000 km atat….la consum……...sa nu aud pe cineva ca motorul de 1.4 109 cai consuma sub 7% ca...………….si facem test cu oricand …..poate la 80-90 la ora cu combustibil din afara si la un drum intins de vreo 400 km minim......in rest kia kk....sa ne luam japoneze ca sunt cele mai ok.....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Ogy »

Am fost in wk pana la pitesti si inapoi. Instant si constant la 110km/h 5.5 -6l. La 100km/h arata pana in 5l. Am avut timp sa constat astea pt ca nu am depasit 120km/h si pe geam era de plictiseala... Cumpara tu una noua, ingrijeste-o ca la carte si vorbim dupa 500.000km. Tu ti-ai luat doar teapa sau mai rau, n-ai ce face pe acasa si te-ai gandit pe unde sa iti pierzi vremea...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Nesta3 »

Sa vezi bmw-uri 2018 de 50mii euro cu distributii rupte si alte probleme.
Vrei o masina buna, pe care sa o tii mult si bine, iei una noua.Altfel, patesti ce ai patit.Nu numai cu Kia
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Achizite Kia Cee'd 2008

Post by Vincze Szilard »

@kia ceed 0: - te cam inseli...consumul in afara localitatii (la viteza de 100-110-120/h) este intre 5-6% maxim 7 dar aici trebuie sa ai pante de urcat; iar in localitate intre 8-9...
legat de fiabilitate....in 10 ani si 150 000 km (inca nu-i are, ci in jur de 149500) am schimbat pe banii mei...bielete anti ruliu, parbriz, placute de 2 ori, discuri 1 data, flexibil motor, bujii, becuri faza scurta cam de 3-4 ori, cateva siguranti, lamele la stergator....pe garantie o mai fost schimbate si altele....per ansamblu sam fos multumit de ea....acum sunt la sportage 4x4 automata....sa vedem cum a iesi si cu asta.... intr-o luna jumate deja am sarit de 3000 km...si nu-l iert nici pe asta
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”