Instalare ESP

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Instalare ESP

Post by moalesipufos »

Salutare.
Ma intereseaza daca stie cineva daca se poate monta ESP-ul pe o masina care nu are si/sau daca a reusit cineva sa faca acest lucru(eventual si costuri).
Ms.
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Instalare ESP

Post by alexcrist »

De putut teoretic se poate, că nu e nicio magie. Sunt doar componente.

Dar probabil ai schimba jumătate de mașină și te-ar costa mult mai mult decât te-ar costa să cumperi altă mașină care are deja. ESPul nu ”se pune” simplu, are o droaie de componente tehnice, de la diverși senzori (accelerometre, senzor de direcție, senzori de înclinare, senzori de turație a roților - ăsta din urmă e parte de ABS), până la circuite diferite pentru frâne și probabil și pompa de ABS e diferită. Asta pe lângă partea de computer/software. Nici nu cred că găsești vreun atelier care să se bage la așa ceva. Singura ta șansă e probabil s-o faci singur, dacă o consideri proiect personal.

Practic poți considera că ”nu se poate”. Eu zic să nu-ți faci vise. N-are rost. :)

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Instalare ESP

Post by ionutp »

Salut, dupa cum zice @alexcrist, in teorie se poate, cum de fapt se poate cam orice. Din cate am auzit cineva si-a pus pe Dacia 1310, 2 motoare de cate 300CP, unul pe puntea fata si unul pe puntea spate, deci probabil montarea unui ESP nu e chiar imposibila.

Dar pe scurt, nu cred ca merita investitia. Deloc. Ar avea un beneficiu de siguranta, dar niste costuri foarte mari. Daca masina nu e bruscata, poate merge OK si fara ESP.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Instalare ESP

Post by alexcrist »

Nu trebuie neapărat să bruschezi mașina. Situații de ”testul elanului” eu n-am avut niciodată, iar de frânat de urgență în curbe mi s-a întâmplat doar de vreo 2 ori în 6 ani.

Dar de ESP am beneficiat de mai multe ori, în general la viteze relativ mici (20-50 km/h), în frână de motor, în curbe nu neapărat strânse. Doar s-au adunat condițiile potrivite (umed, ușor polei sau anvelope proaste - inclusiv vara). Nu mă mândresc neapărat cu situațiile astea, discut doar beneficiile sistemului. :)

Un exemplu (se aude cum sistemul intră în funcție gradual, până când mașina revine brusc pe traiectoria corectă; în momentul ăla eu eram în frână de motor, treapta 3 dacă rețin bine, și nu atingeam nicio pedală):
https://youtu.be/wLGdsp6YtR8

Post Reply

Return to “Generalităţi”