Aerisire far Kia Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Aerisire far Kia Ceed

Post by bwo »

Salut, din ce stiu eu orice far cu becuri halogen are o aerisire, intrebarea mea este unde este acea aerisire la farul de la Kia ceed. Intreb pt ca in aceasta vara am schimbat farul stanga cu unul nou original si am observat in aceste zile ca fata de farul dreapta este umezit pe interior (are condens) si singura explicatie este ca aerisirea este infundata. Farul are ambele capace puse. Astept lamuriri referitor la acest lucru, poate imi scapa mie ceva. Farul a fost schimbat in service si este far original Kia (Mobis). Multumesc anticipat.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by bwo »

Si cum am iesit si afara am facut si 2 poze. Masina a fost spalata astazi deci farurile pe afara sunt curate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by panzer »

imho - farul are o problema de etanseitate undeva.

Daca a fost schimbat in service si n-au trecut 2 ani te prezinti la garantie.
Daca au trecut 2 ani, aia e. Stiu un service bun de faruri, daca te intereseaza poti vorbi cu ei. (http://vitantuningshop.ro/contact/)
Am polishat la ei farurile din 2008 si le-am acoperit cu folie ceramica. Cat am stat acolo reparau chiar faruri premium. Sigur te pot ajuta cu o parere. O sa il dea jos in cateva minute si tzi-l inspecteaza.

LE: mergi la garantie. Am citit mai atent primul tau post.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by bwo »

Eu vreau sa stiu unde este acea aerisire la far ca sa verific eu daca este infundata, de reparat la far nu are ce sa repare ca este nou. Imi este mai usor daca stiu unde este aerisirea ca sa verific fara sa demontez farul.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Crisss
Posts: 62
Joined: 15 Mar 2020, 16:48
Auto: Kia Ceed 1.6 GLS MT
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by Crisss »

Dupa cum zicea si @panzer ""imho - farul are o problema de etanseitate undeva.""
La mine a fost (si inca e) problema asta la cel din dreapta. Solutia catorva mecanici sa dea o gaurica minuscula in coltul farului ca sa se poata scurge apa din el, ceea ce am si facut(nu se vede). Ca de facut condens tot face, doar o etanseizare buna te scapa.
Nu zic ca e solutia ideala dar din lipsa de timp sa o bibilesc ...
Negrilica mea: KIA Ceed 1.6 GLS MT 122 CP, 2008, benzina. ODO 79000km.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by bwo »

Astazi am demontat farul si asa am aflat si unde este aerisirea (poza 1), aerisirea se termina cu un tub de cauciuc in forma de U, ce am observat la acest tub de cauciuc este ca are in interior un burete (poza 2) iar acest burele din ce am vazut nu era pozitionat ok (m-am uitat la celalat far cum este pozitionat buretele pe acest tub), acum am pozitionat burele cum este si la celalalt far si o sa vad in urmatoarele zile daca asta era problema.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by panzer »

You live you learn. Multumim.

vay35
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2020, 19:16
Auto: kia spoetage
Location: braila

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by vay35 »

Salut, scriu aici, cu toate ca, este un pic offtoppic, dare unul dintre cele mai recent create topic uri tot legat de far....imi puteti spune daca farul la kia ceed 2008 ( 1.4 benzina) este cu lupa sau nu?Daca da, sunt vecuri speciale pentru acest tip de far?Trebuie sa schimb pe cele de pe faza scurta, stiu ca sunt H7, dar inainte sa le comand , vroiam sa ma lamuresc.
Multumesc .

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerisire far Kia Ceed

Post by BAU »

La prima generatie de Ceed , Sunt faruri normale , fara lupa . Schimba cu orice bec H7 pe care il gasesti .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”