Alarma Maat 675

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Alarma Maat 675

Post by megaptera »

Va salut,
Stie cineva unde este montata alarma pe o masina Kia Proceed 2009, am inteles ca din fabrica a venit cu inchidere centralizata si alarma a fost montata dupa aceea.
Alarma incepuse sa-mi faca figuri, la inchiderea din telecomanda se auzea un zgomot de inchidere, insa daca verificam usa era deschisa, dupa aceea LED-ul martor statea aprins tot timpul indiferente de starea usii, pana intr-un final cand a ainceput sa urle din senin fara sa se mai opreasca.
Am mers asa cu e pana am ajuns la serviciu si am taiat un fir de la goarna sa nu mai faca galagie.
Acum in mers clipesc avariile.
Cum fac sa o gasesc si sa scot alimentarea ei.
Alarma este cea din titlu, un MAAT 675.
Cu multumiri.

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma Maat 675

Post by Philbox »

Alarma e montata sub panoul sigurantelor din habitaclu, in stanga volanului. Cu usa sofer deschisa scoti capacul panoului ce ofera acces la sigurantele din interior, apoi undeva sub panou vei vedea atat modulul alarmei cat si senzorul de soc. Pentru un acces mai usor la modulul alarmei recomand si demontarea planseului de sub volan, cel pe care se afla montat butonul de reglaj al inaltimii farurilor. Pe toronul de cabluri al moduului alarmei sunt si sugurantele aferente, 2 la numar, una pe alimentare iar cealalta pe semnalizari.
Succes si spor la lucru.
P.S.- Craciun fericit!
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Alarma Maat 675

Post by megaptera »

Multumesc mult,
M-am uitat azi la ea si la tabloul cu sigurante am doar cutiuta cu senzori de soc, alarma pare sa fie undeva in prag pe partea soferului.
Sa treaca sarbatorile si ma duc la un service.

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Alarma Maat 675

Post by megaptera »

Am dat alarma jos, insa acum nu mai pot inchide/deschide usile din butonul interior de pe consola centrala.
In mers se blocheaza singure la 40 km/h.
As avea nevoie de o diagrama [schema electrica] cu sistemul de inchidere al usilor.
Cica ar fi un modul pe undeva in spatele scrumierei si el ar comanda usile.
Sau poate exista vreun releu pe care sa-l inlocuiesc.
Merci

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Alarma Maat 675

Post by megaptera »

Am fost la service si inchiderea centralizata a masinii este ok, am avut defect modul de comanda al alarmei, noroc ca am gasit unul nou identic si acum este ok.

Post Reply

Return to “Generalităţi”