Performante motor 1.4

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
justevil
Posts: 309
Joined: 27 Apr 2008, 20:36
Auto:
Location: CT
Contact:

Re: Viteza maxima atinsa cu Ceed 1.4 109cp

Post by justevil »

Image

o sa ajung si la 200 :P
CT 11 ESN - revin dupa pauza :D

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by .indie. »

Cand tu te-ai uitat si avea 100 kmh pe bord viteza reala era ceva mai mica, din cauza erorilor de vitezometru.
Masuratorile precise pentru viteza si acceleratie nu se fac folosind cronometrul de mana si vitezometrul masinii ci senzori laser si gps.

Deci masuratorile astea 'de mana' sunt destul de imprecise, bune doar sa iti dea o idee.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Arnold12 »

Dap, diferenta este in jur de 9km intre ce ai pe bord si gps.
Dar acum nu se vb de viteza pe gps ci doar de cea indicata de bord.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: Performante motor 1.4

Post by ciprianeagu »

.indie. wrote:Cand tu te-ai uitat si avea 100 kmh pe bord viteza reala era ceva mai mica, din cauza erorilor de vitezometru.
Masuratorile precise pentru viteza si acceleratie nu se fac folosind cronometrul de mana si vitezometrul masinii ci senzori laser si gps.

Deci masuratorile astea 'de mana' sunt destul de imprecise, bune doar sa iti dea o idee.
Sunt convins ca acea acceleratie declarata de constructor este obtinuta in conditii ideale, fara vant, masina usurata la maxim si altele...la fel cum e si cu consumul...ceea ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca 1,4 16v este un motor corect din multe puncte de vedere, chiar fasnetz =D>
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by MihaiM »

Da dar nu e ca C4 Champion asta nu pricem noi astia :D

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Arnold12 »

1~0 pt MihaiM :mrgreen:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by .indie. »

ciprianeagu wrote:
.indie. wrote:Cand tu te-ai uitat si avea 100 kmh pe bord viteza reala era ceva mai mica, din cauza erorilor de vitezometru.
Masuratorile precise pentru viteza si acceleratie nu se fac folosind cronometrul de mana si vitezometrul masinii ci senzori laser si gps.

Deci masuratorile astea 'de mana' sunt destul de imprecise, bune doar sa iti dea o idee.
Sunt convins ca acea acceleratie declarata de constructor este obtinuta in conditii ideale, fara vant, masina usurata la maxim si altele...la fel cum e si cu consumul...ceea ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca 1,4 16v este un motor corect din multe puncte de vedere, chiar fasnetz =D>
Nu, nu se obtin in conditii ideale (fara vant da, dar masina nu e usurata la maxim, nu stiu exact normele de testare, le gasisem undeva pe net)
Nu a zis nimeni ca motorul de 1.4 nu e bun.
Doar ca atinge putin cam sus pentru gustul unora cuplul maxim si e nevoie de turatie mai mare (deci de un pic mai mult timp pana ajunge in zona de cuplu maxim)
That's all.

catalin1984

Re: Performante motor 1.4

Post by catalin1984 »

Am 1.4 si cu filtru sport k&n am scos 11 sec fix dupa ceas.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Arnold12 »

.indie. wrote:Nu a zis nimeni ca motorul de 1.4 nu e bun.
Doar ca atinge putin cam sus pentru gustul unora cuplul maxim si e nevoie de turatie mai mare .
That's all.
Gustul unora nu ne intereseaza, doar parerea ta.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ThaKid
Posts: 7
Joined: 30 Jul 2008, 11:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: HELP de la posesorii de cee'd sw 1.4 ?

Post by ThaKid »

Recomand si eu SW 1.4.....Am fost la munte cu ea si am urcat pana la pestera liliecilor(cine a fost stie despre ce e vorba...)
S-a comportat excelent cu 4 persoane la bord...E cam riscant insa din cauza ca nu are scut la motor(eu nu stiam... :roll: ).
Nu trebuie sa te sperie faptul ca e 1.4 Am masina de 2 luni si am facut 4400 km pana acum in mai toate conditiile.Ma declar total multumit.Sper sa ajute la ceva ce am scris pe aici.
Cum ar fi daca n-ar fi cum e??? Cee'd SW 1.4 Oil Blue 4400 Km in doua luni... B 90 WLN

adrian grozeanu
Posts: 15
Joined: 07 Jun 2008, 16:05
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by adrian grozeanu »

ca raspuns a celor de mai sus: masina e buna. am auzit pe unii si pe altii ca face zgomot la suspensii. eu am un sw best gsl
si pina acum nu am auzit zgomote ciudate la suspensia spate. e normal sa fie mai zgomotoasa in interior fiind break/sau hb. cit despre motorul de 1.4l asa e-la turatii joase ori ca mergi cu loganu de 1.4 ( ce am avut inainte), ori cu asta tot cam aia e.
cel putin mie imi face impresia ca incepe sa traga de la 3000 rpm in sus.cu loganul m-am dus pe A2 cu 160 km/h maxim, iar cu kia pe constanta-mangalia ii dau lejer fara bataie de cap 140-150 fara sa urle motorul.daca nu faci liniute cu ea, mototrul e bun. si inca o chestie, mi se pare mie sau sw-ul e mai greu cu vreo 150 de kg decit hb-ul?
si o intrebare pt cei din constanta: fratilor, unde pot sa gasesc niste baieti destepti sa imi pun faruri cu xenon la noi la malul baltii?scuze dk sint offtopic.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Performante motor 1.4

Post by SeKAh »

Merge saracu' si 1.4 de la Ceed asa mai agale. [-o< E adevarat ca e cel mai mic si mai pricajit din familie (te cam roooogi de el daca ai talpa de diesel) + ca se iau unii mereu de el, ca vezi Doamne, mama de care apartine nu este firma adevarata si nici nu va fi. Vorba 'ceea: unii moare de drum lung si aia de grija alora...
adrian grozeanu wrote:... unde pot sa gasesc niste baieti destepti sa imi pun faruri cu xenon la noi la malul baltii?
:D ai pescuit xenoanele deja?

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by MihaiM »

Pacat ca nu avem un topic despre Ceed 2.0 sa vad atunci cu ce argumente mai vin "ciampionii".

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by .indie. »

La PSA exista un 2.0 de 180 cai superior 2.0 de la kia, dar nu despre asta discutam.

Chiar nu vad de ce trebuie sa existe bascalia asta.
Motorul de 109 cai de la kia are performantele optime undeva putin cam sus comparativ cu alte masini din gama 100-110 cai si din cauza asta ai senzatia ca trage mai slab la turatii mai joase.
Nu o spun eu, o spun alti proprietari de Kia cee'd care au condus si alte masini de 100-110 cai.

Nu e absolut nici o problema din punctul meu de vedere, te obisnuiesti repede cu asta.
Dar este o realitate si nu vad de ce se ascunde.
In gama cilindreei 1.4 insa masina se descurca excelent (nu ca nu s-ar descurca foarte ok si in gama 110 cai, dar are o mica particularitate din cauza turatiilor inalte la care masina 'trage' bine)

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by MihaiM »

.indie. wrote:La PSA exista un 2.0 de 180 cai superior 2.0 de la kia.
Chiar nu vad de ce trebuie sa existe bascalia asta.
Ai raspuns chiar tu la treaba cu bascalia. Eu cand am adus vorba de Ceed 2.0 ma refeream la cuplu si putere, in acelasi context ca si la 1.4. Dar cum banuiam si cum mi-ai confirmat acum amintind de PSA, pe tine nu te intereseaza decat sa evidentiezi ca Citorenul e mai bun. Tocmai d-aia atunci cand vorbesti de ceed nu tii cont de fffff multe chestii si te rezumi in cel mai amator mod cu putinta la a te uita asupra a 3-4 valori din fisa tehnica ori a da sfaturi cu privire la o masina pe care unii de pe aici o conduc de zeci de mii de km.

Tot vorbesti de senzatia unora si altora. Nu te-am auzit spunand niciodata ca unii au senzatia despre Ceed ca e chiar misto si ca sunt chiar incantati de alegere.
Poate si motoarele citroen tehnologie 2004 nu sunt pe gustul unora.

Post Reply

Return to “Generalităţi”