De ce nu i se face publicitate lui Ceed?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

de unde reclkama... ei nu au facut fata la o masina care s-a vandut singura practic...daca mai faceau si reclama, dadeau peste cap calculatoarele. Sa vezi de acum cu 5 stele

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

bloggerX wrote:si kia ceed de 11850 are aceste optiuni si tot pomana. dar cu 1000 euro mai putin. acelasi termen de livrare si cu pana la 7 ani garantie
pe 25 iunie o colega a dat comanda la focus trend de 16200. pe 26 iunie am dat eu comanda la ceed LX best. ghici cine a primit masina in 3 saptamani si e acum cu ea la munte.
hint: nu eu.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La Ford (Focus si Fiesta in principiu), cred ca se lucreaza destul de mult din stoc pentru livrari. Acum aproximativ o luna a ajuns in port la CT un car'carrier si a descarcat poate cateva mii de masini (cele 2 modele amintite mai sus). Dealer'ul din CT are cel putin 25 de masini in fata reprezentantei si posibil si altele la vreun depozit
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

andrei0241 wrote:La Ford (Focus si Fiesta in principiu), cred ca se lucreaza destul de mult din stoc pentru livrari.
exact. la seat mi s-a spus termen de livrare maxim 3 saptamani la ibiza. masinile stau frumusel in zona libera asteptand stapani. asa fac firmele care nu-s conduse de niste fomishti care vand blana ursului din padure. si nu ma luati iar cu ferrari, vorbim de masini "de larg consum". cum ar fi sa astepti 3 luni dupa un frigider, dupa un televizor sau dupa o masina de spalat?
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Termenul de livrare este in functie de cerere si oferta. Daca cererea este mare si oferta mica normal ca termenul de livrare va fi mai mare.
Vezi aici si Opel corsa si Suzuki SX4, care au termene de livrare mult mai mari decat Ceed.
Exemplul tau cu Seat nu este concludent. Poate cererile la Seat nu sunt asa de mari, deci firmele importatoare pot sa lucreze pe stoc.
La Ceed singura problema ar fi termenul de livrare trecut in precontract.
Daca in precontract ar fi fost trecut un termen de livrare de 6 luni si masina ar fi venit dupa 3 - 4 luni nu ar mai fi fost atatea discutii.
Atunci toti ar fi laudat Kia pentru faptul ca au primit masina cu doua luni mai devreme.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Adica cum s-a itimplat la mine. Termen de livrare 3 luni - am avut masina in fata casei dupa 2 luni si 17 zile.( dupa ce a stat prin Pitesti minim 9 zile).

Nu poti sa faci reclama agresiva la CEEd cand deja ai comenzi care au depasit cu 500% planul tau pe anul in curs. In cel mai bun caz se pregatesc pentru anul viitor cand deja se va lupta CEEd-ul cu 308, Fiat Linea , etc etc
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

GOvidiu wrote: Daca in precontract ar fi fost trecut un termen de livrare de 6 luni si masina ar fi venit dupa 3 - 4 luni nu ar mai fi fost atatea discutii.
asa si pentru o toyota land cruiser a asteptat patronul meu 9 luni de zile. dar daca treceau in precontract 6 luni cred c-aduceau toate masinile in 2 luni, ca erau mult mai putine. 2-3 luni mi se pare ok, iar eu ma ambalez in avans, dar nu-mi place sa am regrete, iar daca o sa treaca de 3 luni o sa-mi aduc aminte ca vroiam xsara sh.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Post by GabiA »

poate sunt ocupati sa onoreze comenzile cat mai repede si din cauza asta nu mai au timp sa faca si publicitate :D oricum, masina se vinde mai mult singura
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

Post Reply

Return to “Generalităţi”