Nu vi se pare ca kia cumpara masinile cu banii nostri?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
caracude
Posts: 36
Joined: 23 Aug 2007, 20:58
Auto:
Location: Slatina

Nu vi se pare ca kia cumpara masinile cu banii nostri?

Post by caracude »

Se plateste avansul si dupa ce vine seria sasiului o platesti integral, urmind ca sa o primesti in 20 zile lucratoare. Asta in cel mai fericit caz si in precontract nu sunt specificate clauze de penalitati pentru dealer daca intirzie livrarea (au mai spus-o si altii pe forum).
Eu sunt mai prapastios din fire.
Sa presupunem ca am achitat masina si vine la timp, dar pe trailer sau la service o aduc zgiriata, sau lovita, sau cum spunea cineva cu un geam crapat. Ce faci? O refuzi si mai astepti 3 luni sau o iei urmind ca un cca 2 luni s-a ti-o repare in service.
Dupa parerea mea marea problema a KIA Romania este service-ul. Degeaba imi dau 5 ani garantie daca pentru un vopsit sau o piesa si montarea ei stau cu masina pe bara 3 luni. Nu mai vorbesc de priceperea oamenilor care lucreaza in service. Ati vazut cum arata service-ul de la dealerul de la care ati cumparat masina? Daca ati fost in service ce impresie v-au lasat?

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

in Brasov service-ul e ok.

despre faptul ca ar cumpara masinile cu banii nostrii...tot ce e posibil, dar cand l-am intrebat pe dealer daca-mi vine masina mai repede daca o platesc intergral...aceleasi termen de livrare mi-a dat. deci nu stiu ce sa zic..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

eu am luat-o in leasing iar in momentul in care firma de leasing a platit catre Kia masina era deja pe drum. in 1 zi a ajuns si am si luat-o. Cand am platit rezervarea au suit masina pe trailer in Zilina. am fost f. multumit ca in 2 saptamani s-a rezolvat totul. Precizez ca am luat o masina care era deja pe stoc in Zilina, versiunea Classic.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

stim... :P
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Masina oricum este trimisa in tara, chiar daca nu e platita integral. Cerinta asta de achitare integrala e de la Kia Romania ... care se pare ca nu ar livra'o dealerilor daca acea conditie nu e indeplinita

Ce fac ei cu banii ... n'avem de unde sti. Si nici nu's foarte sigur ca ar putea fi ogligati cumva sa aduca masina si sa o poti vedea inainte de a o achita integral ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

jarbo
Posts: 99
Joined: 19 Aug 2007, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jarbo »

In precontract scrie ca masina trebuie achitata integral cand se afla in antreprize. Deci nu e legat de serie.

(ANTREPR?Z?, antreprize s.f. ?ntreprindere care execut? lucr?ri industriale, comerciale, de construc?ii etc.; lucrarea propriu-zis?)

Deci practic cand masina e in fabrica, la asamblare, ei iti cer banii.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Antrepriza, in cazul acesta, inseamna Pitesti/Bucuresti, unde li se ace verificarea tehnica de dinainte de livrare
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Ia uita-te mai bine in precontract nu cumva scrie antrepozite ca nu este acelasi lucru cu antreprize.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

caracude
Posts: 36
Joined: 23 Aug 2007, 20:58
Auto:
Location: Slatina

Post by caracude »

Acum 2 ani am cumparat un clio fidji. In 4 zile am avut masina. Intr-adevar nu am facut nazuri la culoare, care de altfel e ok (bej angora). Am platit avans 40% (minim 10%) marti, miercuri m-au sunat de la reprezentanta sa o vad. In aceeasi zi am vazut-o, joi am platit diferenta si vineri am ridicat-o. Asa ceva nu se poate intimpla la KIA. Ma refer la faptul ca sa vad masina inainte de a o cumpara. Sa vad daca este modelul ok, daca nu e zgariata/lovita si dupa aceea sa platesc diferenta. Sunt chiar de acord sa dau un avans mai mare daca dealerul ma lasa sa vad masina inainte de o achita complet.
Deh, Renault are o logistica incomparabil mai buna si isi permit stocuri. Cu masinile e alta problema. Marketingul ...

caracude
Posts: 36
Joined: 23 Aug 2007, 20:58
Auto:
Location: Slatina

Post by caracude »

Oare cineva de la kia se uita pe acest forum?
Eu nu cred ...

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

probabil asa e si la Dacia...

pai de unde vrei sa aiba Kia masini pe stoc daca abea a fost lansat acest model.
mai ales ca inainte vindeau o masina pe luna....cine ar fi adus 300?

renault a avut o strategie buna: masini ieftine si 'bune'.
vanzari in masa si service-are la greu, pai normal ca au stocuri si piese de schimb.




ps: prefer sa stau pentru o oglinda sau un geam 1 luna decat sa stau cu masina in servie cu probleme majore in fiecare luna
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

caracude
Posts: 36
Joined: 23 Aug 2007, 20:58
Auto:
Location: Slatina

Post by caracude »

Asta nu e o scuza sa stai 2-3 luni dupa piese cu masina pe dreapta. Cum spuneau si alti 'antevorbitori' sa speram ca se vor aduce si piese in timp util si sa aiba si cine sa le monteze.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Nu vi se pare ca kia cumpara masinile cu banii nostri?

Post by GOvidiu »

caracude wrote:Eu sunt mai prapastios din fire.
Sa presupunem ca am achitat masina si vine la timp, dar pe trailer sau la service o aduc zgiriata, sau lovita, sau cum spunea cineva cu un geam crapat. Ce faci? O refuzi si mai astepti 3 luni sau o iei urmind ca un cca 2 luni s-a ti-o repare in service.
Nu vad care ar fi diferenta daca nu ai fi achitat integral.
In ambele cazuri ( achitata integral sau nu ) te gasesti in aceeasi situatie.
Poti sa o refuzi si mai astepti 3 luni, astepti sa o repare in service sau te orientezi catre alta marca.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

pai probabil vor sa aduca masinile inainte sa aduca piese de schimb.
o sa vedem mai incolo..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Corecta observatia lui GOvidiu ... e vb de antrepozite!

Cat despre Renault si stocurile ... e alta treaba. Ai mei au luat anul trecut un Symbol Fidji si a durat ~o sapt livrarea, desi masina era pe stoc.

Avem si la Kia Cee'd un exemplu de livrare de pe stoc - kokolino, la care asteptarea nu a fost deloc lunga. Insa ptr restul ... asta este situatia. N'au cum sa lucreze pe stoc la cererea actuala

Insa ... deja discutia a deviat muuuult de la denumirea topicului!
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Generalităţi”