Factura finala

Forum cu de toate despre Kia cee'd
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ar trebui ca dealer'ul sa opereze niste modificari ... mai ezac sa anuleze chitantele/facturile emise pe numele sotiei si sa le emita din nou pe PFA. La frati'miu a fost o situatie cuvma asemanatoare. El a platit pe numele lui avansul, de la banca ni s'a spus ca e ok cu imprumutul. A doua oara cand am fost sa vedem ezac ce acte trebe ptr imprumut si sa mai verificam o data daca's indeplinite conditiile, de la banca ni s'a spus ca nu paote obtine imprumutul si in cazul asta ar fi trebuit ca taica'miu sa faca imprumutul pe numele lui. Si am fost la dealer, i'am explicat situatia si a zis ca nu e nici o problema, ca se rezolva. Deci, in mod normal, s'ar putea face si in cazul tau ceva. Cel mai bine insa e sa intrebi un economist, care stie ezac toate aspectele.

Evident, exista si solutia de a face schimbul de proprietar dupa sosirea masinii, insa asta inseamna alergatura si cheltuiala suplimentara.

Cartea masinii este acel CIV (Carte Identitate Vehicul), un carton format A4 unde's trecute datele si caracteristicile masinii. Insa, cu siguranta, acest CIV nu este completat deja, deci nu asta ar fi problema ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Pai el a intrebat contabila lor. Si a zis ca daca era cu o luna in urma se putea dar acum sa dat la facut cartea de identitate. cine stie, poate nu vor sa s ecomplice.
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cand ar trebui sa ridici masina? In cartea de identitate trebuie neaparat trebuta si seria de motor. Intreaba'i daca le'a venit seria de motor. Daca nu a sosit, e clar ca nu are cum sa fie data la facut CIV'ul. Plus ca ... un CIV se face in cateva minute, nu vad de ce "ar da'o la facut" cu nusht cat timp inainte de a'ti fi livrata masina ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

descartes
Posts: 2
Joined: 24 Sep 2007, 19:49
Auto:

Post by descartes »

Salutare si bine v-am gasit.
Saptamana trecuta am comandat si eu masinuta, pe persoana juridica, cu un avans putin mai mare decat cel cerut de dealeri. Plata s-a facut prin OP, iar factura voi primi, din spusele dealerului, pe toata suma cand va fi cunoscuta seria.
Oare dealerul nu ar trebui sa imi emita o facura partiala de avans pentru a regla cu statul tva-ul, din moment ce din aceasta suma data in avans, 19% este tva pe care eu acum nu pot sa il justific la acest sfarsit de trimestru. Prin urmare, desi eu am avut activitate si am emis facturi, ma vad in situatie de a face o cheltuiala si de a nu primi o factura pentru a putea regla tva-ul.
Nu mi se pare prea corecta acesta procedura a lor...
In asteptare - Cee'd LX Best 1.4, Piston Grey

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

andrei0241 wrote:Cand ar trebui sa ridici masina? In cartea de identitate trebuie neaparat trebuta si seria de motor. Intreaba'i daca le'a venit seria de motor. Daca nu a sosit, e clar ca nu are cum sa fie data la facut CIV'ul. Plus ca ... un CIV se face in cateva minute, nu vad de ce "ar da'o la facut" cu nusht cat timp inainte de a'ti fi livrata masina ;)
Masina mi-a spus ca vine zilele astea. Am mai insistat azi dar nu se poate. Sau nu se complica ei. O las pana la urma asa. Voi face pana la urma acel contract de comodat sa trec si asigurarile pe PFA. Mi-a mai zis ca la unii le-a venit acele carti de identitate inainte de a veni masina. Multumesc
Image

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

@descartes: pentru orice plata trebuie sa-ti emita factura. inainte de-a face plata trebuie sa-ti dea o proforma, iar dupa inregistrarea platii trebuie sa primesti o factura fiscala. aceasta din urma va cuprinde suma in lei, echivalentul in euro si cursul de calcul, precum si faptul ca suma se constituie 'avans' la masina.
dupa plata integrala se face o factura pe pretul total si se shtorneaza toate facturile de avans precedente.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

descartes
Posts: 2
Joined: 24 Sep 2007, 19:49
Auto:

Post by descartes »

Da, dar se pare ca practica KIA e sa emita factura doar la final, nu si pentru avans, ceea ce nu e tocmai legal
In asteptare - Cee'd LX Best 1.4, Piston Grey

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

eu am doua facturi de avans cu care tre' sa ma duc zilele astea sa-mi faca factura finala.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Post Reply

Return to “Generalităţi”