Test-Drive Cee'd 1.4 LX BEST

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Poate ca ar fi bine sa creem un topic nou gen:" Ceed versus alte masini" in care sa comentam asemanarile si deosebirile intre Kia CEED si restul lumii. Comparand Renault Megane cu Ceed-ul am observat din prima o mare diferenta intre consumuri prezentate cu toate ca motorizarile sunt la fel iar greutatea este apropiata. Ca pret Meganul este mai scump decat Ceed-ul ( comparatia este facuta la configuratia facuta de mine ) cu aproape 500 Euro. Nu contest ca Meganul are anumite optiuni pe care Ceed-ul nu le are dar sincer Cap_PDT_01_25 NU MA INTERESEAZA!!!!! Iar treaba cu masini facute in Turcia si/sau ca are tabla subtire trebuie sa recunoasteti ca aici este vorba de o mica doza de subiectivism. O sa vedem si noi cat de groasa este tabla la CEED -urile comandate si mai ales cat de bine au lucrat slovacii la masinile noastre.

Singura comparatia pe care as vrea sa o fac este cu VW Golf - aceasta este masinuta care mie imi place foarte mult. Si pot sa zic ca Ceed-ul seamana destul de mult cu ea , exterior vorbind. :P ( bine bine seamana si cu Opel Astra si cu Toyota Corola model vechi sau Auris model nou)
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

fusioncid wrote:si pe megane e la fel - ai incercat vreodata sa apesi pe tabla - te sperii :lol:
nu trebuie sa te sperii, oricum se stie de mult de chestia asta...ideea este ca la un accident sunt mult mai sigure pentru ocupantii masini.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

1qSkyppy,cred ca tu esti "vinovat" si pentru aterizarea mea aici,de pe siteul reno,eram aprope hotarat pt un clio III,cand am aflat de cee'd.Luna asta voiam sa comand,dar m-am desumflat din cauza optionalelor.Acum sunt in asteptarea unor vesti mai bune :cry:

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

ca si multi altii se pare
un dealer de la kia bucuresti mi-a zis ca au primit comenzi in 2 zile cat se asteptau sa aiba intr-un an.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

E ciudat totusi. Mai ales ca in Romania masina a fost ansata ulterior lansarii pe pietele vestice. Deci cei din Romania, observand comenzile mari care sunt in celelalte tari, se puteau orienta si pregati mai bine.
Mi se pare absurd sa te chinui sa faci o oferta ca aceea la care a fost 1.4 Base + optionale, dar sa te astepti sa ai vanzari slabe

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

adevarul e ca pana anul asta kia romauto vindea putine masini (kia cel putin), si erau mai mult axati pe persoane juridice, care cumparau pe leasing.

nu aveau experienta in a vinde o masina "populara", asa cum e ceed.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Eu voiam sa dau pe 1.4 Base 12700 euro,kia Romania ce spune: NU,trebuie sa dai 11850,dar,daca vrei sa mai dai in plus 850 pe optionale,te pedepsesc sa mai dai 700,in afara de aia 850.De ce fac ei chestia asta ? ca sa le mai scada comenzile.Ati mai intalnit asa ceva ?!?N-am inteles de ce ,daca tot erau suprasolicitati cu comenzi,n-au cerut celor care voiau optionale sa astepte 3-4 luni pt masina.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Eu am impresia ca au fost prea multe comenzi pentru Base dar ei vor comenzi mai mari pentru Classic indiferent daca este pe benzina sau diesel
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

eh, asta mai greu. Citeam pe forumul ala francez: cei din franta care cumparau primeau cam 13% discount la un pret al masinii de 20.000 eur deci cam 2500 de eur discount.

in romania, la 17.000 de eur ddp kia ceed e o masina greu de vandut.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Pe langa ce s-a spus pana acum: masina de test (Ceed 1.4 de culoare galbena-porti deschise herastrau) avea in jur de 800 km la bord facuti numai in oras dupa declaratiile reprezentantului.
Computerul afisa consum mediu de 7,4 l/100 si un instant de aprox. 17l/100 la peste 5000rpm ceea ce este f. bine pentru Buc.
Motorul este mediu ca performante, urca usor in ture iar frana este liniara.
Radio CD-ul este slab-nu cum l-au laudat unii.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

O fi n-o fi slab cd-ul poate canta de pe stick ceea ce e super ok si oricum am de gand sa il aranjez cu 2 boxe ovale pe spate asa ca va canta tare iti garantez eu :D
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

ce inseamna slab ? raspuns slab in frecventza sau ceva de genul asta ? sau lipsa 'jdemiilor de watts shi a subwooferului din portbagaj ?

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Daca nu bubuie sa sara vopseaua de pe masina, nu inseamna ca nu e ok. Mp3-ul Siemens si boxele Blaupunkt nu sunt cjiar de neglijat. Mie unu, nici nu imi place sa imi sara plamanu afar de la bas in timp ce conduc. In general imi place sa o ascult incet spre mediu, iar pe cee'd datorita insonorizarii acest lucru va fi posibil, am testat pe motorina si a fost super ok. Mai sunt si melodii care imi plac si merita ascultate tare, dar la fel, se poate tare si fara sa exageram

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu am testat volumul la nivelul 35 si se auzea f clar (comparatia o fac cu Symbol si Megane ... la astea am ascultat mai atent), nu cu mult sub Passat 2003 (care are totusi putere mai mare a sistemului de sunet)

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Am testat si eu motorul de 1.4. Una peste alta, masina e ok, mi-a placut, dar:
- motorul nu trage chiar asa cum ma asteptam pentru cei 109 Cp. Turat, acesta devine galagios, astfel incat la 3000 de ture mi se parea ca am vreo 5000. Nu stiu exact datele tehnice, dar e clar ca daca vrei sa mergi sportiv, trtebuie s-o turezi destul de mult si de aceea n-am incredere in consumul ala de 7si ceva cat era afisat acolo. Sunt ferm convins ca in oras, 1.4 ca consuma in jur de 10, fuctie de trafic. Franele tin bine, masina reactionand la cea mai mica apasare. Masina e confortabila, scaunele sunt bune, suspensia e reglata fix pentru drumurile noastre dupa parerea mea. Nici nu te balangani la gropi dar nici nu troncane cand iei o groapa sau mergi pe piatra cubica. Habitaclu e intra-devar mare si incapator, aerul parea sa faca fata, sonorizarea e ok, oglinzile laterale de nota 10, iar cea din interior merita schimbata cu una concava (ca de altfel la toate masinile). Vizibilitatea e destul de buna, mai putin in spate, insa nici asta nu e o noutate compartiv cu alte masini. M-am impacat foarte bine si cu directia si cutia de viteze.

Punand "criticile" sub rezerva obisnuintei si a faptului ca masina era aproape noua, consider Ceed ca fiind foarte reusita si ca merita banii. Daca se va dovedi si fiabila ramane de vazut. Sper sa-mi comand si eu cat de curand un 1.4 plus ceva optiuni.
Urari de bine celor care o au deja cat si celor care sunt cu ochii pe calendar :wink:

Post Reply

Return to “Generalităţi”