Test-Drive Cee'd 1.4 LX BEST

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Daca te-ai fi uitat pe brosurica cu prezentarea CEED la pagina 33 ai fi vazut diagramele cu puterea motorului in functie de turatii si acolo iti dadeai seama cum functioneaza masina ( cel putin in teorie). De exemplu masina la 3000 de turatii dezvolta o putere de aprox de 60CP. De la 4500 de rot/minut incepe sa se simta puterea -> peste 80CP. Si este evident ca consumul ala nu a fost calculat pentru mers "sportiv". Dar una peste alta ai ajuns la acelasi consum pe care l-am calculat si eu ptr Bucuresti cu AC in functiune ->9,5-10% . Daca nu ai brosura poti sa o descarci de pe site-ul www.kia-ceed.ro
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Nu pot sa descarc brosura aia....incerc mai tarziu.
Eu unul as fi multumit sa nu treaca de 10% in oras.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

[quote="Pasha"]ce inseamna slab ? raspuns slab in frecventza sau ceva de genul asta ? sau lipsa 'jdemiilor de watts shi a subwooferului din portbagaj ?[/quote]


Este slab pe langa un sistem cu 4 boxe decent, instalat ulterior -gen Alpine, Pioneer, Sony, Kenwood (care ar costa maxim 300Euro).
Sunetul se aude infundat, parca se chinuie sa iasa din boxe, de parca toate ar fi montate in portbagaj.
Nu este din cauza lipsei "'jdemiilor de watts shi a subwooferului"
La actuala masina am un sistem Pioneer de 200 Euro cu 4 boxe de 13" (deci boxe obisnuite) care se aude mult peste ca si CLARITATE.
Oricum domeniul audio este o arta si fiecare are standardele lui.NO COMMENT!

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Comparatia trebuie facuta cel mai cinstit cu echipamente similare instalate pe masini din standard(din fabrica) Mi-e mi sa parut ca se aude mai bine fata de Megane, Skoda, Peugeot - dar depinde de gusturile fiecaruia.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

dap, si eu zic ca se aude mult peste ce ofera alti producatori din fabrica.

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

da, fiecare are standardele lui, nu exista doi oameni care sa auda la fel. dar interesant de shtiut era din ce sursa de semnal ai facut proba (radio, cd, stick de memorie cu mp3-uri), calitatea acelei surse shi de vreme ce ai apreciat ca e slab sistemul, nishte date mai precise, ce tzi s-a parut slab la el. shi-am intrebat asta pentru ca mie mi s-a parut un sistem decent, normal pentru o mashina, dar fiecare are standardele lui dupa cum bine ziceai shi tu. ureche "antrenata" ash zice ca am, ma ocup de editare audio-video de vreo 15 ani. in ceea ce priveshte pretzurile la produsele de pe piatza, la 300 de euro cumperi cel mult un mp3 player bunicel, boxele shi manopera sunt alta poveste. acel mp3 player de 300 de euro, in ciuda calitatzii electronicii din el, are dezavantajul major ca arata ca nuca in perete de multe ori (a se vedea cum arata pus pe accent de exemplu, daca iei mashina fara mp3 playerul original) shi vrei nu vrei plimbi fatza aia detashabila dupa tine. mai mult, daca infigi un stick usb in el sta ca o "beep" ieshita din bord, la inaltzime, rishti sa il loveshti, sa strici mufe, samd. poate sunt eu prea conservator, dar mashina nu cred ca trebuie sa fie nici discoteca nici sorcova (spoilere, eleroane shi alte chestii after-market)

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Am ascultat de pe CD-audio (nu-mi place sa ascult radio-ascult Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Metallica) in masina mea, apoi in ceed ca sa-mi fac o impresie iar apoi din nou in masina mea.
Repet inca o data:aparatul e slabut, asta e parerea mea, nu discut gusturile in materie de sunet.
Pasha, daca ti-ai comandat ceed o sa fii mult mai fericit cu sistemul audio de pe masina decat mine- ceea ce este in avantajul tau.
Ce sa fac daca am comandat-o deja? o sa-l dau pe radio sa ascult doar stiri, farse si caterinca!

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

incredibil :)
il dai jos si iti pui ce ai chef daca nu iti place... asta e...
si pentru urechea mea era bun sunetul, daca vrei ceva mai bun scoti mai mult din buzunar - oricum fata de alte unitati stock e peste, asa ca...

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Da o fuga pana in Germania sau Anglia sa iti montezi un sistem Bose, sa nu mai ai nemultumiri. Pe bune, voi vreti la 12k si pe mama si pe tata, amandoi imbracati si de nunta. Intr-o suma"modica" nu iti pot oferi toate serviciile la standarde maxime. Trebuie sa mai faca si concesii si nu sunt de genu, in banii astia iii dam doar juma de volan sau doar 3 roti, apeleaza la unele servicii si produse un pic mai ieftine

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

am insistat asupra sursei de sunet pentru ca diferentzele sunt uriashe. un cd audio facut acasa dupa nishte mp3-uri luate de pe net nu o sa sune in veci ca unul original, de firma. alta dinamica, alte frecventze redate la nivel decent. daca bagi stick-ul cu mp3-uri... deja diferentzele pot fi enorme. iar dispretzuitul radio e un etalon bunicel, cautzi o statzie fm care se receptzioneaza bine (care de obicei emite, cel putzin in teorie, de pe surse bune shi cu o compresie-expandare facuta pe nishte scule profesionale) shi ai rapid un etalon decent pentru o mashina - itzi potzi face o idee ce poate sistemul chiar daca nu-tzi place muzica emisa de statzia aia.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu de pe ministick am ascultat muzica si nu mi'a lasat deloc impresia unui sistem audio slab (putere sau claritate). Insa, evident, fiecare are standardele lui
La cat de silentios era motorul de 1.6 crdi testat, sigur cel de 1.4 nici nu'si va face simtit sunetul decat spre turatii mari, asa ca nu am de ce sa ma indoiesc de faptul ca sistemul audio este de ajuns :)

killer666
Posts: 2
Joined: 05 Jun 2007, 06:46
Auto:

Post by killer666 »

are cineva idee ce dimensiune au boxele de pe masina? ca eu deja am planuri de a instala un sistem audio serios pe ea(de fapt deja am jucariile, lipseste doar masina si sa aflu faza cu boxele daca o sa imi intre in locu la alea din fabrica)

dumnezeu
Posts: 6
Joined: 07 Jun 2007, 17:11
Auto:
Location: Iasi

Post by dumnezeu »

andrei0241 wrote:Eu unul nu reusesc sa'i inteleg pe dealerii care's aerieni. Pai tati ... asta e munca ta ... fie si numai pentru ca zi de zi te lovesti de anumite probleme ... si tot ar trebui sa le lamuresti. Mi'e greu sa inteleg cum pot fi atat de indiferenti. Cand vezi ca o zi - doua - trei vin posibili clienti si'ti pun anumite intrebari, daca nu stii ce sa le raspunzi, intrebi mai departe. Noi cei de pe forumul asta sigur stim mai multe decat 75% din dealerii Kia. Si, intr'un fel sau altul, noi le'am adus dealerilor respectivi clienti.
Insa oricum discutia asta poate fi reluata de mii de ori si tot n'o sa gasim explicatii.
Important e ca de'acum macar sa nu mai existe balbe.

Fusioncid, ce masini ai mai condus pana acum? Sa putem sti cu ce ai comparat demarajul
macar ne ajuta sa "ne vindem" masina singuri. ca la altceva, din pacate, nu ne este de folos :))
deh, e bun si atit. eu asa am patit. asteptam sa vina ...

thegodsglory
Posts: 2
Joined: 08 Jun 2007, 18:39
Auto:
Location: bucuresti

Post by thegodsglory »

Salut,
azi am reusit sa fac o tura cu ceed 1.4. nu era best, ci clasic.
Am fost total surprins cat de repede s-a "aruncat" in trafic: am tras un pic de volan stanga cand am plecat de pe loc, si aproape ca am ajuns pe banda 2 :D
Pentru mine, testul a fost de feeling, nu am cautat sa testez tehnic pt ca ce ma intereseaza (fiabilitatea) oricum se vede mult mai tarziu. Dar am observat cu neplacere ca ambreiajul tine foarte sus. Probabil ca e chestie de obisnuinta.

...aici trebuia sa scrie si sotia mea, care a participat la drivetest. dar s-a rusinat, asa ca o citez: "moamaaa da' e mare masina asta!"

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Reactie asemanatoare am vazut si eu la o doamna in showroom, care s'a exprimat cumva in felul urmator catre sotul ei: "C?ta masina e asta ... Asta da, nu ca Matiz'ul nostru"
Sincer, si eu am ramas uimit de impresia pe care'o lasa spatiul interior. Mi se pare f lata in primul rand cand te afli la volan :)
Last edited by andrei0241 on 09 Jun 2007, 01:04, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Generalităţi”