Test-Drive Cee'd 1.4 LX BEST

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

thegodsglory wrote:Salut,
azi am reusit sa fac o tura cu ceed 1.4. nu era best, ci clasic.
............. Dar am observat cu neplacere ca ambreiajul tine foarte sus. Probabil ca e chestie de obisnuinta. ....
Adica ce inseamna pentru tine"tine sus"? Nu de alta dar eu ma gandesc cu groaza ce o sa fac pina ma obisnuiesc cu ambreiajul cel "lung" la CEED in comparatie cu cei citiva centimentri de apasare pe ambreiaj la TICO.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Vietnam, nu cred sa ai probleme cu acomodarea cu ambreiajul. Eu m'am simtit din prima ca si cum conduceam masina de mii de km. La diesel chiar mi s'a parut destul de lunga cursa, incepand sa cupleze imediat cum ridicai un pic pedala, insa nu lasa impresia ca daca as ridica mai mult s'ar opri (trebe tinut totusi cont ca era diesel si are cuplu mai ridicat decat benzinara)

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

nu cred ca aveti de ce sa va faceti probleme cu ambreajul. Din cate stiu poti merge in service si ti-l regleaza baietii cum vrei.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Si mie mi s-a parut ca tine destul de sus la masina de drive-test de la Baneasa . Poate nu sunt toate la fel reglate si daca se mai poate umbla la el dupa aia foarte bine, desi nu stiu cati or sa aiba chef sa mai stea cu masinuta in service pt asta . Te obisnuiesti destul de repede zic eu . Mai ciudat mi s-a parut schimbatorul - are cursa destul de mica si la inceput nimeream mai greu vitezele
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Referitor la distributie, la Ceed-ul pe benzina cred ca distributia e pe lant. Cel putin, asa pare a fi din ce am vazut eu. Am facut o poza, la zona respectiva a motorului. Uitati-va si voi sa dati-va cu parerea pana aflam informatii mai exacte.
http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=156170
http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=156171
In prima poza, unde ar fi trebuit sa fie cureaua de distributie, e doar un capac. In a doua poza se vede clar doar cureau care actioneaza alternatorul si probabil compresorul de la aerul conditionat.
inca doua poze cu zona bordului.
http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=156175
http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=156177
si o poza de ansamblu a masinii
http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=156178

nu am vazut nici un reglaj al intensitatii luminii de la vitezometru si turometru. Display-ul central are o lumina rosu-portocalu destul de puternica insa, cand se aprind luminile de pozitie, am observat ca intensitatea lumiii de la acest dispaly scade foarte mult. Pe timp de zi, aproape ca nu sesizezi ca e luminat.

Test drive nu am facut pentru ca aveau doar o masina cu motor de 1,6 diesel iar pe mine nu ma intereseaza.

Cam asta a fost ceea ce am observat la echiparea BEST (fosta BASE inainte de 1 iunie). Sper sa fie de ajutor.

Narmer
Posts: 31
Joined: 30 May 2007, 19:26
Auto:
Location: Galati

Post by Narmer »

Am fost si eu azi si am vazut masina. Imi place bordul, materialele par a fi de o calitate buna. Per ansamblu, masina e bine inchegata in exterior. Modelul de 1.4 cred ca are un raport bun calitate/pret. De celelalte variante nu stiu ce sa zic fiindca pretul creste considerabil si pe mine nu m-au interesat.

Am discutat si cu o doamna de la vanzari despre masina. Bine-nteles ca in opinia dansei masina era fara cusur, si ca "se vinde singura". Cand am ridicat problemele celor care comandasera si apoi au fost informati ca nu pot primi unele accesorii si ca aceasta schimbare legata de lx best nu a fost anuntata din timp a cam divagat, ca de fapt dealerii au informat corect pe cei care s-au dus pe la reprezentante. In rest a facut contrareclama la marcile cu care am comparat ceed-ul :). In urma discutiei nu am aflat nimic nou si nici nu m-a "convins" sa cumpar masina.

Oricum eu intentionez sa-mi iau masina abia in toamna deci multe se mai pot schimba pana atunci. O sa fac test-drive la marcile care ma vor interesa in perioada aia si voi decide. Sper sa vad cateva jurnale de bord pe aici ca sa imi fac o idee despre fiabilitatea masinii.

In concluzie felicit cei care au ales ceed-ul si le urez la cat mai multi km fara incidente.

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Aceeasi pozitie lipsita de respect fata de client.Se pare ca nu vor sa invete din feedback-ul de la clienti sau posibilii clienti.Deceptie totala!Oare acei "profesionisti" care elaboreaza aceste strategii de "atragere" (a se citi idepartare) de clienti,nu verifica acest forum in care apar din ce in ce mai multi dezamagiti,nu de masina ci de felul in care sunt tratati?

Narmer
Posts: 31
Joined: 30 May 2007, 19:26
Auto:
Location: Galati

Post by Narmer »

Nu vreau sa se inteleaga gresit. S-a comportat cu amabilitate. Doar ca argumentele aduse in discutie si felul cum incerca sa ridice in slavi kia(fara baze concrete) m-a facut sa ma indepartez de hotararea de a-mi lua ceed. Pur si simplu vroia ca tot ce spunea sa iau de bun.

De exemplu imi spunea ca in afara sunt o multime de kia. Insa eu am locuit 6 luni anul trecut la Milano si nu-mi amintesc sa fi vazut prea multe(erau in special masini nemtesti, italiene si frantuzesti).

De altfel cand am intrebat daca au vandut kia prin Galati (sa imi dau seama ce exp au cu service-ul) mi-a spus ceva de genul ca sunt "peste tot" :). Ori eu pot sa numar pe degete masinile vazute de mine care poarta aceasta marca.

Am si discutat despre forumuri si mi-a recomandat sa nu cred ce se vb pe aici ca ar fi o gramada de bagatori in seama si angajati ai altor firme care incearca sa dezinformeze (insa a recunoscut ca si dansa le frecventeaza) :). Partial o fi avand dreptate insa cred ca forumul e o sursa excelenta de informatii pe care nu le gaseam in alta parte. Si cu toate ca or mai fi utilizatori nestiutori sau rau intentionati imi place sa cred ca majoritatea sunt de buna credinta.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Eu am impresia ca acesti vanzatori au fost "specializati" superficial. Li s-au bagat anumite expresii in cap si mai ales am vazut ca ei se axeaza in principal pe denigrarea "oponentilor" nu pe scoaterea in evidenta a calitatilor masinii proprii. Asta am observat-o la cei citiva reprezentanti de vanzari cu care am discutat (... cu exceptia d-lui Pascale , cu care de altfel am si semnat contractul) aceasta atitudine aroganta, usor dispretuitoare fata de oferta oponentilor iar fata de clienti aceea atitudine "eu stiu totul" dar care din pacate nu era acoperita si prin fapte. Nu pot sa spun ca asa este peste tot dar din discutiile personale cu cei din Baneasa asta a fost impresia mea. Singurii cu care am putut discuta omeneste au fost cei din Aviatiei ( dl. Pascale =D> cat si un nou angajat cu care am mai discutat la caravana KIA).

Dar... am impresia ca nici nu au primit indicatii clare pe ce sa se axeze: pret, termen de livrare, optionale, garantie ( ba nu, pe asta au scos-o in evidenta cu varf si indesat), fiabilitate (?), rezistenta la impact (?), consum real etc etc
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Narmer
Posts: 31
Joined: 30 May 2007, 19:26
Auto:
Location: Galati

Post by Narmer »

Am inceput sa rad cand ai zis de garantie. Si mie au avut grija de vre-o 3-4 ori sa-mi atraga atentia asupra celor 7 ani.

Ce le-am zis a fost faptul ca si Hyundai Accent are 6 ani garantie si totusi are o gramada de probleme, in special cu directia, pe care sper ca nu o sa le regasim pe Ceed. Replica a fost ca acestea se fabrica in Turcia si este stiut ca masinile facute acolo au o calitate indoielnica. Aici are dreptate ptr ca si in legatura cu renault-urile facute in Turcia s-au plans multi pe forumul lor.

Oricum, cand imi voi lua masina cu siguranta va conta si contactul cu dealerul, dar in primul rand calitatile tehnice si estetice ale automobilului. Asa ca sa continuam discutia despre masina, ca e mai interesanta :)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Important pana la urma este felul in care vei putea interactiona cu cei de la service. Cu aia o sa ai treaba 7 ani de'acum incolo daca iti iei Cee'd, nu cu reprezentantul de vanzari ;)

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Pt. Narmer,

Kia nu e Hyundai, eu am Kia RIO de 13 luni nu am avut nici o problema si am un prieten tot cu Kia RIO din decembrie 2005 care are 40.000 km cu ea tot fara probleme.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

killer666 wrote: are cineva idee ce dimensiune au boxele de pe masina?
Sunt 4X40W, asezate in usi, fiecare boxa are 6,5" ; transformat in cm sunt 16,5.
http://www.kia-ceed.ro/ -vezi la sistem audio

Cine mai tine o masina 7 ani? Dupa 4 ani o "marit" :roll:

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

Domnule Narmer cand ati locuti dumneavoastra in Italia din ce stiu eu in italiase vand multe Kia , nu stiu daca neapart Ceed.
De ce vi se pare gresit faptul ca acel consultant v-a spus ca, garantia este de 7 ani ( v-a deranjat ca a mentionat acest lucru in mod repetat ), stiti cumva exact ce garantie ofera Hyundai pentru modelul Accent, va spun eu mult mai mica decat la Kia Ceed.

Va intreb puteti compara Hyundai Accent cu Kia Ceed domnule Narmer?
Eu stiu ca parca in primul rand provin din clase diferite, mai stiu ca Accent-ul nu are suspensie independenta ( multilink) pe spate, mai stiu ca, calitatea materialelor este mult mai slaba, spatiul interior mult mai mic, mult mai instabila in curbe ( trebuie sa va ganditi in primul rand la amaptamentul pe care il ofera Kia Ceed).
Va multumesc !

Narmer
Posts: 31
Joined: 30 May 2007, 19:26
Auto:
Location: Galati

Post by Narmer »

Va dati seama ca daca pe strada trec 100 de masini dintre care 5 kia se prea poate sa treaca neobservate. Si cu toate astea 5% ar insemna f mult ca volum avand in vedere piata auto din Italia.

Deci nu va contrazic ca s-ar vinde multe masini kia in Italia (nu detin info). Insa am sesizat faptul ca acea doamna s-a exprimat ca si cum kia ar fi nu stiu ce marca de mare succes in europa, si fie vorba intre noi, mai are mult pana departe. Deci m-a deranjat doar laudarosenia fara temei substantial.

Cat priveste Accentul, mi se parea o masina potrivita pentru bugetul meu si as fi luat-o in calcul. Din pacate are dezavantajele enumerate de dvs.+ problemele semnalate cu fiabilitatea.

Insa garantia nu difera chiar asa mult. Daca la kia e 5+2 la hyundai e 3+3.

Oricum sa stiti ca apreciez faptul ca va dati interesul sa ne informati corect. Cu o atitudine din asta veti avea mai mult de castigat decat daca incercati sa ne aburiti, cum fac unii dealeri. Poate cu minciuna prinzi un client sau doi insa pe termen lung au de castigat cei care isi fac meseria corect.

Oricum, recunosc ca ceed-ul e inca in pole-position printre preferintele mele la motorizarea pe benzina. pana la toamna am sa vad si cum sta cu fiabilitatea cat de cat :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”