[INFO] KAR - Kia Asistenta Rutiera

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

[INFO] KAR - Kia Asistenta Rutiera

Post by tsunami »

Atunci cand am luat prima oara contact cu Kia mi s-a spus ca pentru Cee'd va fi dezvoltat un sistem On Road Assistance si in cazul in care mi se defecteaza masina voi fi tractat la cel mai apropiat dealer si, daca nu pot sa-mi repare pe loc masina in garantie, voi primi o masina pe care sa o conduc maxim 5 zile sau cazare la un hotel din respectiva localitate.
Ce se mai aude de acest vis? Au cam uitat cei de la Kia de promisiuni? Sau a fost o alta gogoasa de marketing mioritic ca sa atraga clienti creduli?
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Adica ai patit ceva si KIA n-a facut ce spune in Road Assistance?

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

Inca nu am patit nimic pentru ca nu am ce pati cu Cee'd inca (prin noiembrie vine masina). Dar stiam prin luna mia-iunie ca nu prea functiona sistemul respectiv si doream sa stiu daca ati mai aflat ceva, daca l-au implementat dupa cum au promis.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Uite ca nu stiu cum stau treburile, dar parca ceva similar era stipulat in polita CASCO de la Generali.

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

La Generalli este specificat asa ceva. Pe teritoriul Romania beneficiezi de transport in caz de accident sau de defectiune.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

Pana se va aplica si in Romania ON ROAD ASSITANCE...ne ies masinile din garantie..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Pai in plaintul de prezentare Kia Cee'd scria ca se asigura asistenta 24/7 si masina pe perioada reparatiei.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

Aha. Si marmota impacheteaza zapada si o vinde ciocolata. Una este scris in brosura si alta e realitatea pe teren. Din cate stiam eu in luna mai anul acesta sistemul trebuia sa functioneze si in Romania. Din pacate inca nu s-a intamplat nimic. Cred ca in vestul Europei sistemul este operational si doar Kia Romania a ramas in urma, ca si cu altele.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

eu o sa-i chem pe cei din Ungaria sau chiar Slovacia daca e ceva... :lol:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

DragosKIA

Post by DragosKIA »

In manula scrie clar:
Pe toata perioada de garantie, KIA se obliga sa remedieze orice defectiune de producator, fara a se obliga la eventualele cheltuieli de transport/cazare

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

@dragos ,spune-mi please daca in manual sunt diferentiate cumva piesele care (nu) fac obiectul garantiei ?
Adica dupa 4 ani ma lasa bateria , furtunele de cauciuc de la motor si anvelopele au unzura neuniforma , se inlocuiesc toate ?
Merci .

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Anvelopele sunt garantate de producator. Oricum pentru uzura neuniforma nu ai garantie de la producatorul de anvelope.
Bateria este garantata 2 ani.
Toate piesele de schimb montate de un dealer autorizat in perioada de garantie sunt acoperite pentru restul timpului de garantia limitata a plicabila unde piesele de schimb au fost inlocuite anterior.
Piesele de schimb montate dupa perioada de garantie, sunt acoperite pentru o perioada de 2 ani.
Incarcarea cu freon al sistemului de aer conditionat este in garantie 2 ani de la prima inspectie tehnica.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Bateria are garantie 24 de luni, indiferent de numarul de kilometri. La fel si incarcarea cu agent de racire ptr instalatia de A/C. Iar anvelopele sunt consumabile, la nici o marca de masina nu vor fi incluse in garantie ;)

Un aspect interesant e la pagina 11 a acestui manual, unde scrie ca: "Daca piesele de schimb au fost montate de un dealer Kia autorizat, ele vor fi reparate sau inlocuite gratuit pentru piesele de schimb, dar cheltuielile privind manopera vor cadea in sarcina Dvs" ... insa, din ce'am inteles eu, se refera la o perioada ulterioara garantiei, totusi ...
Daca poate cineva studia si el textul complet din manual ... poate ne lamurim ezac

Daca o sa am timp, o sa fac niste poze manualuluide garantie si il voi uploada ulterior pentru toti cei interesati
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

jarbo
Posts: 99
Joined: 19 Aug 2007, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jarbo »

andrei0241 wrote: Daca poate cineva studia si el textul complet din manual ... poate ne lamurim ezac
OT: Ce inseamna mai exact "ezac"?

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

la opel daca durata reparatiei dureaza pana in 3 zile i-ti platesc ei cazare si mancare oriunde te-ai afla!!!
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

Post Reply

Return to “Generalităţi”