Varianta best.

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
andrei1986us
Posts: 7
Joined: 27 Aug 2007, 19:21
Auto:

Varianta best.

Post by andrei1986us »

De ce nu se poate pune climatronic pe lx base?

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

1. LX Best se numeste acum nu Base.

2. Este o configuratie ce contine unele accesorii care daca ar fi adaugate versiunii LX ar avea un pret mult mai mare decat al versiunii LX Best. Este o versiune promotionala care este promovata de catre importatorul din Romania. Aceeasi versiune nu cred ca ai sa o mai gasesti in alte tari.

Este o versiune destinata unui utilizator obisnuit ce doreste o masina dotata si ieftina. Probabil ca este masura de a descuraja aparitia unor comenzi cu masini ieftine care difera doar prin cateva accesorii. Astfel importatorul isi face viata mai usoara si are un atu important in fata concurentei: o masina dotata la un pret mic, deoarece in Romania pretul este deocamdata un criteriu important de alegere a unei masini.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

A primit cineva pana acum un LX Best si ne poate spune cum este dotat ?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Dotarea ptr LX Best, cat si pentru restul nivelelor de echipare o gasesti aici. In plus fata de lista de acolo, poti adauga Consola centrala DLX care include si cotiera. Si, s'ar parea ... pneuri de 195, insa nu sunt sigur de informatia asta

Cat despre LX Base ... acest nivel exista bine'mersi in continuare pentru celelalte motorizari, exceptand 1.4 GSL. Motivatia pentru care nu se poate opta pentru orice optionala inca de la nivelul de baza e destul de logica: daca ai putea pleca de la LX si ai putea adauga doar ce vrei ... cine ar mai cumpara EX sau TX? Mai ales la pretul mic al optionalelor

LX Best as zice, intr'adevar, ca e o versiune promovata de importator, insa nu e neaparat promotional. Ci au scumpit ei LX'ul pentru a parea BEST'ul ca promotional. Dovada sunt Base'urile LTD din comenzile de apilie - mai, dar si prezenta in continuare a versiunii Base pe celelalte motorizari, care insa vor avea o pondere mai mica la vanzari
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Multumesc @andrei0241, dar din cat am citit pe forum am vazut ca unii dintre noii posesori ai modelului mentionat s-au trezit cu anumite "imbunatatiri "necomandate .Din acest motiv as fi vrut sa stiu cum vine echipat un Best LX ,care a intrat de curand in posesia unei astfel de masini si eventual daca se pot face in derviceurile autorizate anumite inbunatatiri(proiectoare ceata,alarma,si altele)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La LX Best sigur nuse paote pune nimic in plus. Cei care au vrut LX Best si au primit altceva probabil au avut noroc sa fi renuntat cineva la un Base + optionale, altfrel n'are cum la 1.4 GSL

Imbunatatiri se pot aduce ulterior, insa costurile sunt prea mari. Daca tot vrei chestii suplimentare ... eu unul as pleca de la un LX si l'as configura cum vreau eu. Oricum, chestii de genul ESP, scaun reglabil pe h sau incalzit, ori pachet piele + crom sau cheie cu telecomanda nu prea se pot monta ulterior

Proiectoare si alarma ... se paote. Insa cel mai bine, intereseaza'te la un dealer cat costa fiecare
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei1986us
Posts: 7
Joined: 27 Aug 2007, 19:21
Auto:

Post by andrei1986us »

Alta intrebare...Exista o neconcordanta intre ofertele dealerilor si configuratorul de pe site.Pe site-ul www.kia-ceed.ro in dotarile standard ale echiparii EX exista si ESP care nu se regaseste in oferta aia din pdf.Pana la urma cum e?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

ESP e standard abia de la TX. Pe EX e disponibil ca optionala
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Generalităţi”