de la serie la plata

Forum cu de toate despre Kia cee'd
mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

de la serie la plata

Post by mihai.ciornei »

Stie careva in cat timp trebuie platita integral masina de la primirea serie?
Ca presupun ca dupa un timp daca nu platesti da la altu masina ... si nu as vrea sa se intample asa ceva :P
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

parerile sunt impartite....
1.daca platesti cat mai repede prinzi urmatorul transport sau :
2.daca o platesti nu o vezi curand.
eu m-a regasesc in prima varianta..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

cmg_george

Post by cmg_george »

Mie dealerul mi-a spus ca dupa ce se plateste intregral in maxim 21 de zile ar trebuie sa ajunga masina... dar nu stiu cum sta treaba cu plata integrala...

daniesta
Posts: 46
Joined: 09 Sep 2007, 18:44
Auto:
Location: Bucuresti

Post by daniesta »

Dealerul cand primeste confirmarea de plata a masinii face comanda pentru aducerea in tara ce dureaza undeva pana la 20 zile. Deci cu cat mai repede cu atat mai bine :D
Kia Ceed So Red 1.4 LX plus optionale;
PH-25-DEO
Jurnal de bord aici
Album Foto

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu stiu, de la dealer'ul din CT, ca masina vine in tara si fara plata integrala. Poate intre timp s'a schimbat asta, insa m'ar mira. Insa, imi mentin parerea ca nu ai nimic de castigat daca intarzii plata integrala dupa ce ai primit seria. Oricum, mai mult de 3 sapt nu ar trebui sa dureze livrarea din acel moment (cand primesti seria masina e deja fabricata sau va fi in urm 1-2 zile)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

doua precizari:
- cand vine seria, masina nu e obligatoriu gata - a mea era in status "not finished" sau ceva asemanator, cand am primit seria.
- nu mai stiu unde am auzit/citit, dar imi aduc aminte ca masinile ar fi incarcate aleatoriu si trimise in tara. adica sunt luate la rand din parcarea fabricii. ar fi ucigator sa ia masinile de acolo in ordinea platii, ca doar nu e parcare ca la metro/carrefour sa poata scoate orice masina de acolo, si in plus, sunt sute de masini pentru RO...

intrebarea ar fi... care e algoritmul de transport? FIFO sau LIFO? :D
First In First Out? adica primele masini iesite din productie sunt puse primele pe transport?
Last In First Out? adica ultimile produse sunt puse primele pe transport?
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu cred ca e vorba de FIFO, in principiu. Insa, nu mi'e clar in ce ordine intra in productie ... Eu zic ca de'aici apar diferentele la perioada de asteptare
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

cred ca pana la urma nu e nici LIFO nici FIFO, e dupa cum se nimereste :D
in productie intra probabil (cred eu) dupa culoare in primul rand, apoi dupa nivelul de dotari de la care se pleaca (LX, EX, TX), apoi dupa motorizari. Cred ca are o pondere foarte mare si volanul pe ce parte este (EU mainland / UK).

apoi alte detalii mai marunte dar totusi cu pondere suficient de mare - gen combinatia de culori din interior, sisteme electrice, pachete optionale, etc.

e o intraga teorie referitoare la optimizarea fluxului de productie, e clar ca au mult mai multe criterii dupa care se decide cand intra o comanda in productie, si scopul e sa produca cat mai multe masini de acelasi fel la rand (vezi LX Best, sau nivelele de echipare standard din alte tari) astfel incat rata de erori sa fie mai mica si sa utilizeze mai eficient resursele.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, e clar si asta ... insa tot nu se justifica balbele dealer'ilor. Cred ca acestia nu sunt bine informati de fapt. Noi insa putem specula mult si bine ... sunt multe variante posibile. Oricum, cred ca majoritar ca termen de asteptare dupa primirea seriei este cel de ~3 saptamani
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Nu cred ca plata>livrare este o perioada predefinita.

La mine plata a facut-o leasingul pe 10 sau 11 sept. (au fost niste erori in documente, ex. adresa sediu BCR gresita, un pret cip de 11xxx, etc) iar livrarea a fost facuta pe 13 sept.

Cine stie cum lureaza...
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

cmg_george

Post by cmg_george »

Doamne parca am examen la Algoritmica si programare... FIFO ..LIFO.. complexitati... ce mai conteaza cum pleaca masinile de la uzina?... deranjant este ca vin in 3 luni..!!! Incep sa albesc cand ma gandesc cat mai am de asteptat.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

stai sa vezi cum o sa te simti dupa aflarea seriei... eu am aflat-o acum la inceputul lui septembrie, si vine in tara saptamana viitoare....
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

cmg_george

Post by cmg_george »

Si eu care credeam ca o sa vina cineva sa ma incurajeze :)

Hm... cred ca incep sa mai trag cate o fuga pe la dealer sa mai vad masina de acolo pana vine a mea.

Eu inca mai intreb... are cineva... sau a mai comandat cineva benzina de 1.6 (122CP) ?

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Eu am comandat 1.6 benzina, dar nu stiu ce detalii iti pot da. Doar ca se extinde grupul. :D
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu inca ma gandesc la cat o sa consume... de asta mi-ar fi cel mai frica... adica sper sa nu sara de 9 in oras... Haide ca suntem offtopic si poate se supara lumea

Post Reply

Return to “Generalităţi”