Pt. cei care doresc CEED si nu au dat inca o comanda

Forum cu de toate despre Kia cee'd
bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Andrei nu m-ar deranja ca nu dau discount daca asa ar fi peste tot in lume. Dar in momentul in care in alte tari se poate negocia din pret, atunci clientul roman de ce e mai putin apreciat decat unul din Belgia. Sau euroii mei sunt mai putin valorosi decat ai lor? Acum nu vorbesc despre Kia, vorbesc in general despre piata auto din romania. Aceeasi situatie gasesti din pacate si in alte domenii: dincolo cumperi un laptop, a doua zi iti dai seama ca nu-ti mai place sau gasesti in alta parte mai ieftin, duci inapoi si ti se restituie banii, la noi chiar daca s-a defectat laptop-ul mai cauta ei ceva motiv sa nu-ti repara sau doamne fereste sa-ti schimbe. Am observat un lucru pozitiv la Kia cu culorile metalizate ca nu platesti in plus si m-am gandit ca poate si la negocieri sunt mai flexibile. Dar inseamna ca m-am inselat.

bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Mai doua intrebari: la Cee'd best se mai pot alege extraoptiuni ca de exemplu reglaj pe inaltime la scaunul sofer, sau modelul acesta are niste dotari standard si nu se mai poate adauga nimic.
Am vazut la showroom-ul din Timisoara ca scaunele din spate sunt rabatabile si poti obtine un portbagaj mult mai mare cu podea perfect dreapta. Modelul expus era cu full extra (evident), si as vrea sa stiu ca aceasta manevra poti face la Best sau numai la echiparile mai scumpe?

marius2007
Posts: 62
Joined: 14 Sep 2007, 20:42
Auto:
Location: CRAIOVA

Post by marius2007 »

La modelul Best nu se mai pune nici o obtionala, iar scaunele din spate sunt rabatabile la toate versiunile.
kia ceed 1,4GS LX MT, piston grey, comanda pe 21.06.2007, sosit pe 26.09.2007.

DJ-10-KFT

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Bungee ... daca o sa te uiti sa vezi preturile Cee'd in alte tar, o sa vezi ca la multi vopseaua metalizata vine contra'cost. Deci, poti considera asta o reducere :D
Cat despre Best ... vine dotat standard si nu se mai poate adauga nici o optionala
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Oferta la Mazda 3 sport. 12300-12800 euro pana la sfarsitul lui septembrie. Fuga sa mai prindeti! Scapati de griji, nervi si lehamite de asteptare. Cat de grozava ar fi o masina(nu cred ca CEED-ul chiar este in totalitate), daca te saturi de asteptat, bucuria de a o avea in sfarsit, se duce si ea. Eu cel putin daca as avea acum banii cash in mana(desii i-am depus toti) mi-as lua alta masina mai tare. Una la mana, in apx 4 luni de asteptare, am mai strans bani, deci as plusa la valoare, si a doua la mana, parca nici nu o mai astept cu asa bucurie. Nemernicii de la Kia m-au facut sa-mi consider CEED-ul ca pe un lucru murdar, fals ca si reprezentantii ce o vand in Romania. Sa le fie inca odata RUSINE ! Nu va incurcati cu nulitatile KiaRomania !
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

D4OTzu wrote:Nemernicii de la Kia m-au facut sa-mi consider CEED-ul ca pe un lucru murdar, fals ca si reprezentantii ce o vand in Romania. Sa le fie inca odata RUSINE ! Nu va incurcati cu nulitatile KiaRomania !
Felicitari pentru cuvintele frumoase D4OTzu!
Cred ca merita ceva mai greu.Din pacate oamenii astia sunt platiti din banii nostri.Singurul lor efort este sa stea in fata ta si sa-ti spuna balarii despre timpii de livrare ai masinii(daca ii intrebi detalii tenice,habar n-au) si apoi sa-ti vanda mai departe gogosi.Daca-si mentin atitudinea asta la anul s-ar putea ca previziunile lor de vanzari sa fie foarte optimiste.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Na dragii mei azi am comandat si eu masina mea, dealerul mi-a promis ca va veni pana la sarbatorile de iarna (dar in contract tot 100 de zile au ramas :)).
Cat despre discount: a zis ca la Best nu se da nici o reducere, atunci am cerut un cadou. Pana in urma a vrut sa-mi deie un set de covoras din mocheta, cica nu poate sa ofere mai mult fara acordul directorului LOL. Nu-i bai am zis si m-am dus eu personal la sefa lui, am zis ca tocmai am comandat masina si vreau un cadou undeva la valoare de 100 euro. Asa am primit niste presuri din cauciuc, altceva util chiar n-am avut ce sa aleg din lista de accesorii.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

bungee, daca ai comandat la MIT, atunci afla ca niste covorase din cauciuc oricum iti dadeau. :D
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Nu, nu la MIT am comandat. Astia nu au vrut sa-mi deie nimic in plus. Vai si sa vedeti ce texte bag vanzatorii: tinuta de drum a lu' Cee'd e foarte buna deoarece are suspensie independenta multilink in spate, si in categoria ei numai golf 5 mai are. La faza asta nu am putut sa ma abtin si am intrebat ca restul ce naiba de suspensie au, punte rigida ca dacia 1310? Nu ma intelegeti gresit, am ales Cee'd pentru ca mi se pare o masina foarte reusita si are multe optiuni in standard pt care la alte modele platesti bani grei, dar in nici un caz pentru ca are tinuta de drum mai buna decat celelalte masini din clasa ei. Daca asta era criteriul principal probabail as fi ales un Focus (care are ceva vechime in WRC). Si o intrebare: voi cum ati ales culoarea? au avut masini pe stoc din fiecare culoare, sau un paletar de culori? Mie pur si simplu ni-a aratat delerul pozele de pe acest site, la care eu am crezut ca face misto de mine (din pacate nu). Au avut trei masini pe stoc, doua gri deschis si una rosie (tocmai culorile care n-am avut nici gandul sa le aleg), asa cam am zis sa fie neagra, macar in cazul asta nu poate sa fie neintelegere la nuante mai deschise sau mai inchise (sau cine stie poate ma trezesc la livrare cu un gri inchis). Dupa aia m-am gandit oare cat costa sa vopsesti niste table din otel in culorile respective? 20-30 euro? Intr-adevar e o investitie enorma. Dar cum am zis si in comment-urile anterioare mai avem ce evolua (si) in domeniul de vanzari.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Paletar nu am auzit pana acum decat la cei din Buc. Iar masini pe stoc ... nici macar ei nu cred ca au in curte :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

@bungee:

Daca ai zis nu de la MIT banuiesc ca esti din Buc., nu?
Cum adica dealerul ti-a aratat pozele de pe acest site???? :shock: :shock: Mi se pare curata nesimtire sa fii platit sa oferi toate detaliile despre masina, inclusiv variantele de culoare si tu sa te folosesti de pozele postate de membrii clubului care au proprietate intelectuala asupra respectivelor imagini si asta culmea, la 5 luni de la lansarea masinii. Pai, stimati "colegi" posesori de Cee'd, de aia am platit noi bani pe masina asta, bani pe aparatele foto digitale, timp pe internet, sa se foloseasca dealerii de munca noastra? Ei ce ofera in schimb?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Cei de ALTI - BACAU au paletar cu toate culorile. Eu asa am ales OILBLUE.
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Gerula: sunt din Timisoara. Hai sa-ti povestesc cum merg aici treburile: prima data m-am dus sa vad cum arata masina in realitate. Au avut UN SINGUR exemplar cu motor diesel, full extra, culoare argintie, deci visul oricarui om normal :) Am pus mana pe bord, pe tapiterie, m-am urcat in fata, spate, sa vad daca e suficient de mare masina. Am deschis portbagajul, etc. Dupa asta am zis ca totul e bun si frumos, dar eu n-am atatia bani, o sa cumpar un Best, deci sa-mi spuna ce n-o sa am la masina mea. A inceput nenea sa enumere 3-4 chestii si atat. Dupa care am intrebat daca voi avea reglaj pe inaltime la scaun (raspuns NU), daca am cotiera in spate (raspuns NU), daca am cotiera in fata (raspuns DA), daca voi avea tava aia sub mocheta din portbagaj ( raspuns NU, dar asta chiar nu-mi lipseste). Deci am vrut sa vad cat de cinstit e dealerul (inainte deja m-am uitat pe net sa vad ce include Best-ul). Dupa ce m-am lamurit cu dotari am zis ca vreau sa conduc masina dar nu cu diesel, pt ca degeaba imi place cum merge motorul, cand eu va trebui sa fiu multumit cu jumatate din cuplul maxim ce are diesel-ul (iar puterea de 109 CP e o cifra cu care poti sa te lauzi la o bere dar sincer cati dintre voi volositi motorul la 6.000rpm ca sa aveti intr-adevar atatia CP?). A zis dealerul ca alta masina nu au PUNCT. Am intrat inauntru, mi-a facut oferta de pret, dupa care a venit textul cu suspensia multilink, dar despre asta am mai scris. Am intrebat cum pot sa aleg culoarea, pt ca ce au ei pe site-ul oficial nici nu se compara cu realitatea, la care vanzatorul foarte mandru mi-a recomandat www.clubkia.ro ca acolo gasesc poze facute de voi. Na asa am aflat eu ca exista site-ul acesta si sincer mi se pare mai util decat 10 dealeri la un loc. Ne-am uitat pe poze, habar n-avea care-s denumirile culorilor, dupa care am plecat.
au urmat cateva zile de cercetare pe clubkia.ro sa vad daca chiar merita masina banii astia, am mai cerut niste oferte de la alti producatori, si in sfarsit ieri am luat decizia si m-am intors la pravalie. Am avut noroc ca tocmai au venit doua masini Best asa ca am putut vedea ce o sa primesc si eu. Intru in magazin, dealer-ul meu m-a recunoscut zicea ca se duce cu masinile la spalatorie in 10 minute se intoarce. Celalalt agent era cu alti clienti care au venit sa ceara oferta. Toate ca toate am stat 35 de minute dupa care agentul nr.2 ca poate sa ma ajute si el cu oferta si pliante. La faza asta m-am enervat si am zis ca eu vreau sa dau avansul pt masina dar vad ca nu-i nimeni sa le ia. (probabil ca nu s-a gandit la optiunea asta) Am mai asteptat 5 minute a aparut si dealerul meu preferat, a mai durat o ora pana am pus semnatura pe hartie, dupa care iarasi am ajuns la intrebarea cu culoarea. De data asta nu mi-a mai aratat pozele voastre ci am cautat cu Google niste imagini (cu ce altceva?!) Si eu am ales negru, singura culoare la care pot sa fiu sigur ce am ales (despre alb hai sa nu discutam acum). Deci dragii mei prieteni asa merg business-urile la noi in banat :) Traim in era internetului, nu ne mai trebuie mostre de culori, sau doamne fereste masini expuse. Ne descurcam si fara. INERNET RULEZ

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

o bila alba pentru dealer-ul respectiv daca a ti-a recomandat acest forum, la cate vorbe de "dulce" sunt la adresa lor aici ma mir.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

ryco0984
Posts: 6
Joined: 01 Sep 2007, 11:38
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by ryco0984 »

Nu stiu cum e treaba cu discountul la Cee'd,dar eu am cumparat doua Picanto una anul trecut alta luna asta si am primit discount la amandoua.
La prima am primit discount 700euro(ACul),iar la a doua 600euro plus ca am primit si intretinere gratuita 3 ani sau 100.000Km.Asta la dealerul din Pitesti Erste Automobile.Inca ceva am aflat despre Cee'd ca toate comenzile se strang pe toata tara si se trimit in fiecare zi de 25 din luna.Asa ca daca platiti masina pe 5 si vi se spun 90 de zile nu este valabil,in acest caz sunt 90+20=110 Zile. :)
KIA "The Power to Surprise"

Post Reply

Return to “Generalităţi”