Rezultate revopsire

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by edddie_m »

Scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic.

In sfarsit m-am programat si eu la service. acuma am 2 intrebari: tre sa duc masina spala sau pot sa o duc ca nesimtitu si si-o spala ei acolo?
Si 2: trebuie schimbat un geam, inlocuit niste chedere, indreptata tabla in vreo 3-4 locuri, vopsita 2/3 din masina si restu de 1/3 polishata.Astia au zis ca dureaza o saptamana.Asa de mult? #-o Voi cat ati lasat-o pentru vopsit?

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by aeon »

2 zile ..... vopsit capota si bara fata
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by rayman »

2 zile a durat si la mine pentru 2 portiere + aripa spate + bara spate.
Mai greu s-au miscat cei de la asigurari cu acceptul insa asta e alta poveste.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by edddie_m »

La voi a trebuit doar vopsita sau si indreptata tabla plus umplut cu chit? In 2 zile nu ma astept sa fie gata da hai 4-5 nu o saptamana.... :cry:

Nu ati zis daca trebuie dusa masina spalata sau nu.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by spdblue »

@edddie_m in jurnalul meu de bord cred ca vei gasii un raspuns la intrebarea cat dureaza. Sa revin: pentru suprafete mici poate dura 1-2 zile, eu mi-am revopsit integral masina (10 august in service-29.08 iese din service). Daca masina este foarte murdara cred ca este o dovada de respect pentru cei din service sa o duci spalata. In Brasov, la reprezentanta unde obisnuiesc sa-mi duc masina au si spalatorie, niciodata nu mi-au cerut bani ca au dat cu apa pe masina inainte de a intra in service, am apelat la acest lucru doar cand am fost extrem de inghesuit de timp.
La suprafata pe care o ai de vopsit este posibil sa dureze ceva mai bine de o saptamana, parerea mea. In astfel de situatii rabdarea este necesara.
Operatiunile care sunt parcurse nu se rezuma doar la indreptat-chituit-vopsit. Mie mi-au dat si cu vopsea de contrast peste chit, aceasta operatiune i-a ajutat sa vada imperfectiunile repartiei, sa introduca corectia si sa o scoata bine.
Cei de la service sunt cei mai in masura sa-ti spuna cam cat va dura. Totusi, daca suprafata pe care trebuie sa lucreze nu este mare, atunci foarte probabil sa dureze in jur de o saptamana. Bafta multa. Poate cand termini ne spui cum a fost.
Un gand bun si numai bine. Drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by rayman »

O saptamana de fapt inseamna 5 zile lucratoare. Nu mi se pare asa mult pentru ce spui ca e de facut. Eu am avut doar vopsitorie, fara indreptari & chituit.

Eu am dus masina cam murdara (de fapt "am spalat-o" eu inainte la OMV insa cu presiunea mai mult lipsa de acolo... tot murdara era :) )

Are dreptate spdblue ca ar fi frumos sa o speli inainte macar cat-de-cat asa.

Cand am luat-o era spalata si curatata chiar si inauntru. :P
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by RLK »

Eu am avut capota, bara fata, aripa fata dreapta si hayonul de vopsit.. a durat 4 zile lucrarea si am dus-o curata, pentru ca mi-au dat-o la fel, proaspat spalata :D
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by aeon »

nu am avut nimic indoit...doar niste mici retusuri si vopsea
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

chinty
Posts: 10
Joined: 04 Nov 2007, 16:25
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by chinty »

Salutare!
Postez si eu aici pt ca mi se pare cel mai concludent forum pt problema pe care o am.
Concret, dupa 8 ani de cand mi l-am luat pe Ceed-ulica, m-am gandit sa il vopsesc integral cu exceptia plafonului, care nu mi s-a parut a fi zgariat si nici nu as fi putut dovedi la CASCO cum ca ar fi.
Am mers pe recomandare la o vopsitorie si, dupa cateva peripetii, am scos-o revopsita dar cu un gust amar pt ca am foarte multe indoieli ca a iesit bine din urmatoarele motive:
1. toate reperele (cu exceptia barei spate care a necesitat reparatii) au fost vopsite fara demontare, fapt care a facut ca in zona pragurilor de ex. sa se gazeze vopseaua la vopsirea usilor (practic, sunt zone matuite, care se simt aspru la atingere)
2. pe TOATE canturile reperelor, lacul pare ingrosat, diferenta fiind vizibila cand privesti in lumina, din lateral. Cei de la service au incercat sa rezolve pin polish, dar mi-au spus ca mai mult nu pot face pt ca ajung la vopsea. E corect oare sau ma aburesc?
3. pe alocuri, sunt zone mari in care sunt diferente de culoare care par a proveni din polish-area lacului in exces. Se poate uniformiza oare printr-o noua polishare?
4. pe 2 din cele 4 portiere, am semne de incercare brutala de demontare a manerelor din interiorul portierei, care au rezultat in vopsea sarita pana la tabla. Aici au argumentat ca nu e de la ei, le-am demonstrat cum e de la ei si m-au rezolvat oarecum cu una din usi (a doua nu o vazusem inca)
5. in multe alte zone, pe portiuni mici de pana la 5 cm, fie nu s-a prins bine vopseaua, fie lacul, pt ca sunt mici diferente de luciu fata de zona respectiva
6. pe capota, in partea din fata, am o linie pe toata lungimea in partea stanga si doua linii in cea dreapta, care demarca o zona care are o diferenta de culoare ce s-ar datora (dupa cum zic cei de la service) unei probleme cu tabla. Problema mea este ca aceste linii sigur nu existau inainte pt ca le-as fi observat, dar nici nu stiu sa le explic cum le-ar fi putut cauza ei la vopsire, avand in vedere ca nu s-au facut reparatii la capota. Aveti idee ce ar putea fi?
Problemele ar fi multe, dar ma opresc aici cu rugamintea sa ma ajutati cu un sfat daca sunt problemele pe care le-am mentionat mai sus vi s-ar parea suficiente pentru a ma reintoarce in service sau sunt eu prea chitibusar.
Multumesc anticipat pt raspuns!
1.6 TX GSL KOMPASS BLUE + UV+ECM+CHEIE 3 BUT+ALTELE Primita 11 DEC 07

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by zombi »

@chinty
Probabil nu a fost vopsit fiecare element in intregime ci partial.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by eugenflorinmanea »

Lucrarea a fost facuta la "alb " cu factura si tot ce trebuie?Daca da blocheza le plata si zi le ca nu le platesti pana nu iti scot masina calumea. Daca deja ai platit ameninta i cu Anpc.
Ceva asemanator am patit eu cu un logan. Am dat mail la casco sa le blocheze plata si i am reclamat si la dacia Pitesti (erau dealer autorizat). In 2 zile ca prin minune s au rezolvat toate problemele.
SAAB 9-5

chinty
Posts: 10
Joined: 04 Nov 2007, 16:25
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by chinty »

Sincer, nu vreau sa le fac probleme, ca eu consider ca se putea si mai rau. Si daca ma duc din nou, e posibil sa iasa mai rau, sau sa o slefuiasca si sa subtieze mai mult lacul, sau stiu eu ce.
Doar ca nu stiu daca au dreptate sau ma "aburesc", pt ca nu stiu daca muchiile chiar ar trebui sa iasa putin mai ingrosate, sau daca partile care par mai polishate decat restul reperului in soare ar iesi la un polish sau ar trebui revopsita piesa si atunci e posibil sa iasa o diferenta de culoare.
Factura nu am primit, doar un accept pt cei de la CASCO pe care l-am semnat cand am scos masina si atat.
Tnx!
1.6 TX GSL KOMPASS BLUE + UV+ECM+CHEIE 3 BUT+ALTELE Primita 11 DEC 07

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by BAU »

Esti aburit deja. Intr-o vopsitorie auto care se respecta ( mai ales acreditata de un asigurator ) masina trebuie sa iasa ca din fabrica. Ca accepti tu , sau fiecare dintre noi acceptam mici imperfectiuni , este altceva . Dar de aici pana la ce spui tu ca se vede pe masina , este cale lunga .

Pana la urma trebuie sa facem si ca " eugenflorinmanea"
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by eugenflorinmanea »

Dacă ai vedea factura, probabil te ai speria. Cum probabil te vei speria și când Casco îți va face oferta de reînnoire a poliței. Nu e vorba de greutăți, e vorba ca service ul își ia o gramada de bani pentru un lucru de mântuială și tu ramai cu paguba. Nu ai tu treaba de procesele lor interne cum vopsesc, cum fac. Ca nici ei nu au muncit cu tine pentru banii dați. Eu zic sa intrii mai tare în ei sa îți faca treaba calumea, altfel vei rămâne cu un dalmațian în curte și cu regretul. Tu când ridici mașina trebuie sa fie aproape ca din fabrica, restul e can can.
SAAB 9-5

chinty
Posts: 10
Joined: 04 Nov 2007, 16:25
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by chinty »

Multumesc tuturor pt raspuns. Va atasez si cateva fotografii cu cele constatate. Din pacate nu am reusit sa fac la toate reperele inca, dar revin. Ce ziceti? Voi v-ati intoarce la ei pt asta?
Si ca pentru stiinta mea, imi puteti spune daca e normal sa fie marginile ingrosate? Sau ar trebui sa fie ca din fabrica? Daca accept sa o repolisheze ca sa nu mai astept nu stiu cat, e OK adica se aduce la acelasi nivel sau sa cer revopsire? Pt ca in cazul revopsirii mi-e frica sa nu fie diferenta de culoare, care ar fi si mai rau!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 TX GSL KOMPASS BLUE + UV+ECM+CHEIE 3 BUT+ALTELE Primita 11 DEC 07

Post Reply

Return to “Generalităţi”